نور معرفت
سید مصطفی میرلوحی در گفتگوی قرآنی سیما مطرح كرد:

معیار انتخاب فرد اصلح در نگاه امیر المومنین (ع)

معیار انتخاب فرد اصلح در نگاه امیر المومنین (ع)

به گزارش نور معرفت قوی بودن، تابع امر الهی بودن، نزدیک بودن به پیغمبر و امام اعلم بودن به قرآن، سابقه فعالیت در عرصه های اسلامی و دینی تعابیر حضرت امیرالمومنین(ع) برای انتخاب اصلح است.به گزارش نور معرفت به نقل از مهر، حجت الاسلام سید مصطفی میرلوحی در گفتگوی قرآنی درباره حقوق متقابل مردم و مسؤلان در جوامع اسلامی اظهار داشت: ما باید در ابتدا مساله حکم، حکومت و حاکمیت را درست مفهوم نماییم چون که این مورد برای ما متدینان درست جا نیفتاده است، اگر ما یک نگاه مختصری به قرآن داشته باشیم متوجه می شویم که اصلاً حاکم خداوند است و غیر خدا حاکم نداریم و حکومت مال خداوند است.
وی اظهار داشت: انبیای الهی به اذن خداوند در جامعه اسلامی حکومت می کنند چون که خداوند در بحث حکومت و حاکمیت با کسی شوخی ندارد و به هر کسی که اجازه بدهد می تواند آن فرد حاکم باشد و خداوند بارها در قرآن آورده که به پیامبران این اجازه داده شده است.
حجت الاسلام سید مصطفی میرلوحی با اشاره به اینکه حکم، حکومت و حاکمیت مختص خداوند است، اظهار داشت: خداوند متعال هادی مطلق است و همه انسان ها را هدایت می کند اگر این مساله را درست بفهمیم و مبحث حکومت برای ما به درستی تبیین شود که فقط خداوند حاکم است، آن وقت خیلی از مسائل و دعواها برطرف می شود.
حجت الاسلام سید مصطفی میرلوحی در ادامه به بحث حکومت در جامعه اسلامی اشاره نمود و اظهار داشت: حکومت مال خداوند است، اما در یک دوره انبیا و اولیای خداوند می توانستند بر مبنای آیات حکومت را بر عهده داشته باشند و در دوره ای که دسترسی به انبیا و اولیای خداوند وجود ندارد باید به، ولی فقیه دسترسی داشته باشیم.
وی در ادامه درباره فضای انتخاباتی در کشور اظهار داشت: نخستین و مهم ترین مساله فضای خدمت است و کسی که خویش را امام و حاکم معرفی می کند به تعبیر شهید بهشتی باید خدمت کند و مسابقه خدمت باید گذاشته شود، اما متأسفانه در بعضی موارد پیش از انتخابات قول و وعده هایی داده می شود که مثلاً فلان شخص را بر این سمت می گذاریم در حالیکه آن فرد هیچ تخصصی در آن سمت ندارد.
معیار انتخاب فرد اصلح در نگاه امیرالمومنین (ع)
وی به تعابیر حضرت امیرالمومنین علی (ع) درباره صفات انتخاب یک فرد اصلح اظهار داشت: قوی بودن، تابع امر الهی بودن، نزدیک بودن به پیغمبر و امام (از لحاظ رعایت تمامی قوانین الهی) اعلم بودن به قرآن، دارای تخصص کافی، سابقه فعالیت در عرصه های اسلامی و دینی و مهم ترین بحث جهاد فرد اصلح است که باید فردی که انتخاب می شود همه شرایط فردی و اجتماعی را داشته باشد و به مردم خدمت کند.
حجت الاسلام سید مصطفی میرلوحی در ادامه تصریح کرد: امیرالمومنین در جای دیگری علم و تخصص در کار، حسن تدبیر، سعه صدر، نظم و انضباط، قاطعیت، دشمن ستیزی، ساده زیستی، تواضع در مقابل مردم، بصیرت، عمق بینش را از خصوصیت های فرد اصلح معرفی کرده اند.
وی به وظایف مردم در برابر فردی که انتخاب می شود، اشاره نمود و اظهار داشت: در تعابیر حضرت امیرالمومنین (ع) به این مساله هم اشاره شده درصورتیکه وظیفه مردم در برابر فردی که انتخاب می شود وفاداری، حسن نیت، تابع امر، ولی بودن را بیان کرده است.
وی با اشاره به اینکه انتخابات یک بیعت به حساب می آید، اظهار داشت: رفتن و شرکت در انتخابات یک بیعت است و انتخاب رئیس جمهور صالح هم یک بیعت در امور مسلمین به حساب می آید.

1400/03/08
22:28:42
5.0 / 5
614
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
نور معرفت

nooremarefat.ir - مالکیت معنوی سایت نور معرفت متعلق به مالکین آن می باشد