نور معرفت
مدیر سازمان اسناد مركز فارس خبر داد:

راه اندازی آرشیو ملی قرآن كریم در شیراز

راه اندازی آرشیو ملی قرآن كریم در شیراز

به گزارش نور معرفت فارس مدیر سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران مرکز فارس اعلام نمود که آرشیو ملی قرآن کریم در این مرکز به راه افتاده است.


کوروش کمالی سروستانی یکشنبه ۱۹ اردیبهشت به خبرنگاران اظهار داشت: آرشـیو مانند شناسنامه ملی کشور، متضمن شکل دهی حافظه جمعی یک ملت است؛ آرشیو تجربه بشر را به ثبت می رساند و روشنگر حیات اجتماعی اوست. اسناد تاریخی که بخشی از محتویات بایگانی هاست امروز از مهم ترین منابع پژوهش به حساب می آید.
این پژوهشگر اظهار داشت: از آنجاکه سند حاصل تعامل افراد اجتماع با هم و با دستگاههای اداری و حاکمه به حساب می آید، برای درک تاریخ و شناخت تحولات اجتماعی، اقتصادی، سیاسی، اداری، فرهنگی و نظامی به محقق امکان استنباط و قضاوت بر پایه اعتبار، یقین و اصالت می بخشد.
وی اضافه کرد: تصویب قانون تاسیس سازمان اسناد ملی ایران در سال ۱۳۴۹ ماحصل تلاش در سالهای پیشین از اقدامات وزارت خارجه در ساماندهی بایگانی در ۱۲۸۷ش. تا تصویب لایحه ایجاد مرکز اسناد دولتی در هیئت وزیران ۱۳۰۹ش. و عرضه اولین لایحه دولت برای دریافت مجوز امحاء اوراق زائد در ۱۳۳۵ش. است.
کمالی اضافه کرد: سازمان اسناد ملی ایران در سال ۱۳۴۹ به منظور جمع آوری و حفظ اسناد ملی ایران در سازمانی واحد و فراهم آوردن شرایط و امکانات مناسب برای دسترسی عموم به این اسناد و همینطور صرفه جویی در هزینه های اداری و استخدامی از راه تمرکز پرونده های راکد وزارت خانه ها و موسسات دولتی و وابسته به دولت و امحای اوراق زائد، تاسیس شد. این سازمان در سال ۱۳۸۱ در کتابخانه ملی ایران ادغام و سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران شکل گرفت.
ارتقای مرکز اسناد و کتابخانه ملی به مرکز جنوب کشور
وی هم چنین درباره فعالیتهای مرکز فارس اظهار داشت: بومی سازی و تمرکز فراهم آوری اسناد منطقه ای در مرکز، با انگیزه ایجاد امکانات و تسهیلات برابر جهت پژوهشگران ومحققین، رسالت واحد اسناد در مدیریت فارس است. این مهم با برنامه ریزی و مدیریت کلان اسناد ملی در استان ازمرحله تولید تا بایگانی، راکد سازی، شناسایی و تعیین تکلیف، انتقال اسناد واجد ارزش نگه داری دائم و دریافت اسناد اهدایی، امانی و خریداری اسناد با ارزش، و تولید اسناد شفاهی- از راه مصاحبه– از خدمات و وظایف واحد اسناد درمرکز اسناد و کتابخانه ملی فارس است.
کمالی افزود: در آستانه سال ۱۴۰۰ و در جهت طرح تحول مدیریت های منطقه ای سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران مسئولیت مرکز فارس با الحاق استان کهگیلویه و بویراحمد به آن، به مرکز اسناد و کتابخانه ملی، منطقه جنوب کشور افزایش یافت.
اجرای طرح تدوین تاریخ مستند شهرداری شیراز
وی در مورد کارکرد اسناد در توسعه اضافه کرد: ایجاد نظام هماهنگ اسنادی از نیازهای پایه و زیرساختی کشور به منظور حفظ بنیه اطلاعاتی و پیشینه ملی ست. اهتمام به تدوین تاریخ مستند ادارات دولتی و نهادهای مدنی فارس در همین راستاست و هم اینک «طرح تدوین تاریخ مستند شهرداری شیراز» در حال پیگیری و اجراست. تابحال بیشتر از ۱۰۰هزار برگ سند و روزنامه دوره قاجار و پهلوی اول در این رابطه مورد بررسی، بازخوانی و طبقه بندی قرار گرفته است. این طرح نقش اسناد را در توسعه روشن می کند و باعث انتقال تجربیات گذشتگان به مدیران آینده خواهد شد.
مدیر سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران مرکز فارس توضیح داد: شکل گیری نظام ملی اطلاع رسانی از راه اشتراک منابع مراکز آرشیوی و کتابخانه ای کشور به منظور توسعه حوزه خدمات اطلاع رسانی که با راه اندازی«سامانه حافظه ملی ایرانیان» محقق گشت؛ در جهت تکمیل این طرح پرارزش ملی کوشش برای مشارکت هرچه بیشتر مراکز اطلاعاتی و کتابخانه های استانی در جهت تسهیل و تسریع دسترسی کاربران صورت می پذیرد.
کمالی اظهار داشت: ایجاد گنجینه جامع میراث مستند ایرانی و اسلامی با اهتمام به گردآوری اسناد و نسخ خطی نادر ایران در دستور کار قرار دارد. گردآوری دیجیتال نسخ خطی قرآن کریم که تصویر متن کامل آن در اختیار پژوهشگران و علاقمندان قرار خواهد گرفت در چارچوب طرح «آرشیوملی قرآن کریم» از آثار قرآن نگاران ایرانی در کتابخانه ها و موزه های ایران و جهان که به تایید رئیس محترم سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران رسیده است با همین رویکرد در مرکز فارس در حال پیگیری و انجام است.
منبع:

1400/02/20
10:53:18
5.0 / 5
1186
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
لینک دوستان نور معرفت
نور معرفت

nooremarefat.ir - مالکیت معنوی سایت نور معرفت متعلق به مالکین آن می باشد