نور معرفت

هوای پیرغلامان را بیشتر داشته باشیم

هوای پیرغلامان را بیشتر داشته باشیم

به گزارش نور معرفت مهمانان نهمین برنامه هیئت آنلاین با اجرای مصطفی صابرخراسانی، سیدحجت بحرالعلوم شاعر آیینی و مداح خاندان و سعید قانع مداح خاندان بودند.


به گزارش نور معرفت به نقل از ایسنا، سیدحجت بحرالعلوم درباره آغاز شاعری خود اظهار داشت: از ۹۲ شاعری را آغاز کردم. اعتقادم این است کسانی که با شعر سروکار دارند همگی پتانسیل شاعر شدن را دارند. به نظر من جای تعجب ندارد. نخستین بار در مسافرت زیارتی به نجف حسی پیدا کردم که باعث شد تا این بیت را بگویم که « من آمده ام که با ادب برگردم/ با کیسه پر از رطب برگردم/ جا دارد که به حرمت تو مولا تا کشورم عقب عقب برگردم» این از نخستین اشعارم شاید باشد.
وی اظهار نمود: بزرگ ترین درس کرونا این بود که قدر بسیاری از نعمت ها را مثل بغل کردن مادر بدانیم. اوهمچنین بزرگ ترین سوال خویش را از هستی این دانست که چرا و برای چه به دنیا آمده ایم.
بحرالعلوم در جواب این که اگر بخواهی پیامکی به امام حسین بدهی چه می نویسی اضافه کرد: ما به امام حسین، در عرض حال مان خیلی دروغ می گوییم اما همیشه به ایشان می گویم آقا اگر بخواهم یک حرف راست بزنم این است که دوستت دارم و تمام افتخارم به دوستی شما و نوکری خاندان است.
این شاعر آیینی درباره عجیب ترین صحنه واقعه کربلا تشریح کرد: سوال سختی است اما آمدن حضرت علی اصغر به میدان بعنوان آخرین سرباز حضرت سیدالشهدا آن هم بدون سلاح، جزو شگفتی های کربلاست.
او همینطور اظهار داشت: اگر رئیس ستاد مقابله با کرونا بودم به سازمان بهداشت جهانی اعتماد نمی کردم. ما در داخل متخصصان زیادی چه در حوزه پزشکی امروز و چه در حوزه ی طب اسلامی داریم و به همین ها اعتماد می کردم.
او افزود: من اگر شعری گفته باشم برای خودم نگه نمی دارم و به رفقای مداحم می دهم. اما این شعر را که چندسال پیش گفتم خیلی دوست دارم و زمزمه می کنم که محمدحسین پویانفر آنرا خوانده و خیلی هم معروف است: « امام رضا قربون کبوترات یه نگاهی هم بکن به زیر پات...» ملودی این کار برای آقای محمد اسداللهی است. کار جدیدتری هم برای آقا علی بن موسی الرضا انجام شده که خیلی دوستش دارم و معمولاً در مناسبت های هفتگی حرم اگر برنامه باشد می خوانم که به سبک و ملودی آقای دولتمند خواننده تاجیک« شاه پناهم بده است» است: «ای کرم و لطف تو شامل حال همه دل به تو داده ام فقط ای پسر فاطمه...»
وی درباره غلبه سبک هندی و پاکستانی برکارهایش و علاقه اش به خوانش عربی اظهار داشت: در یکی دو سال گذشته دنبال کار چندزبانی و اثرگذاری فراتر از ایران هستم. برای همین در حال فراگیری زبان انگلیسی و عربی و همینطور نغمه های هندی هستم. این بیشتر علاقه شخصی است. در گذشته سفرهایی به بنگلادش و برخی کشورها داشتم و از آن فرهنگ ها و موسیقی شان بهره بردم. خیلی نغمه ها و موسیقی های کشورهای اطراف خودمان تاجیکستان، افغانستان، ترکیه و عراق را دوست دارم. ولی نغمه های هندی بیشتر به خواندنم نشسته است. در این اواخر زیارت آل یس را به این سبک اجرا کردم است که با نغمه ماژور و همان ماهور خودمان است اما اصالتش هندی است.
بحرالعلومی در انتقاد از قانع، دوست صمیمی خود اظهار نمود: مدتی هست در جهت افزایش همدلی میان مداحان در مشهد جمع هایی را صورت دادیم اما سعید نمی آید ولی قول داده که این دفعه بیاید. در مشهد یک حلقه مفقوده همین نبودن مداحان در کنار هم است.
وی در بیان نقطه قوت قانع هم اضافه کرد: من نماز اول وقت و احترام به پدر و مادر را از سعید یاد گرفتم. ایشان در ادامه با قدردانی از همسرش اظهار داشت: زندگی با ما سختی هایی دارد که باید قدردان همسران مان باشیم.
یک هیئتی برای هیئت ها تصمیم گیری کند
سعید قانع مداح خاندان هم در این گفتگو از تجربه کرونا صحبت و بیان نمود: کرونا نشان داد برای انجام برخی از کارها، باید زور بالای سر ما باشد. دست شستن و این نکات بهداشتی را ۱۴۰۰ سال پیش پیامبر ما گفته بود ولی ما بی توجه بودیم اما کرونا باعث شد تا رعایت نماییم.
او اظهار نمود: اگر زخم روحی داشته باشم به حرم امام رضا، پناه می برم اما جز امام رضا (ع)، همسرم تمام زخم های روحی مرا درمان می کند. با او درددل می کنم و رفیق هستم.
وی در پاسخ به صابرخراسانی که اگر خواب امام حسین را ببینی و به تو بگوید دیگر برای من نخوان چه می کنی، اظهار داشت: از ایشان می خواهم تا دعا کند که دیگر از خواب برنخیزم. چون این زندگی بدون نوکری امام حسین، فایده ای ندارد و بهتر است در همان خواب بمانم.
قانع همینطور درباره عجیب ترین صحنه حادثه کربلا خاطرنشان کرد: این که امام حسین (ع) هر چه را داشت به میدان آورد عجیب است. آوردن حضرت علی اصغر به میدان صحنه خیلی عجیبی است. برای من مایه حیرت است که چرا حضرت این کار را کرد.
وی در ادامه بیان نمود: اگر یک ماه رئیس ستاد کرونا بودم نخستین کاری که می کردم این بود که در تصمیم گیری برای هر کاری، آدمی از همان جنس می گذاشتم. هم اکنون این طوری نیست. مثلاً برای هیئات مذهبی، کسی تصمیم گیری کند که از آن سردربیاورد.
این مداح درباره پدرش حاج رضا قانع مداح خاندان تصریح کرد: سرلوحه پدرم در نوکری اهل بیت، اخلاص بوده است و همیشه مرا نصیحت کرده که که اخلاص در نوکری ات را بالا ببر تا عیار نوکری ات بالا رود.
قانع همینطور درباره بحرالعلومی هم اظهار داشت: اخلاق خوبی که آقاسید دارد این است که هر شعری دارد به مداحان می دهد و هر بار زنگ زدیم یک مرتبه نشده که بگوید شعر ندارم. من انتقادی از بحرالعلومی ندارم ولی از دستش خیلی حرص می خورم چون خیلی زحمت می کشد ولی قدرش را نمی دانند. من می گویم آنقدر زحمت نکش ولش کن. آقاسید موقعیت های خوبی در مداحی داشته و بیشتر راه را رفته است. او هر چه برای خودش می خواهد برای رفقایش هم می خواهد.
وی افزود: هوای پیرغلامان را بیشتر داشته باشیم گاهی احوال شان را بپرسیم یا در جلسات مان دعوت نماییم. تا هستند قدرشان را بدانیم نه این که پس از فوت، برای شان یادواره بگیریم. تا هستند قدر این پیرغلامان را بدانیم.
«هیئت آنلاین» ویژه برنامه ۳۰ قسمتی تهیه شده در پلت فرم هیئت آنلاین به نویسندگی حامد عسگری، اجرای صابر خراسانی و کارگردانی امیر تاجیک است. این مجموعه فاخر مذهبی در شبهای ماه رمضان از وب سایت و اپلیکیشن «هیئت آنلاین» و سامانه های دیگر در فضای مجازی برای مخاطبان منتشر می شود.
قسمت های مختلف این مجموعه هر روز ساعت ۱۸: ۳۰ پخش خواهد شد.
منبع:

1400/02/08
11:44:21
5.0 / 5
850
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
نور معرفت

nooremarefat.ir - مالکیت معنوی سایت نور معرفت متعلق به مالکین آن می باشد