نور معرفت

ویژه برنامه های رمضانی تلویزیون را بشناسید

ویژه برنامه های رمضانی تلویزیون را بشناسید

دبیر شورای معارف و مدیر شبکه قرآن و معارف سیما ضمن تبیین برنامه های ماه مبارک رمضان شبکه های تلویزیونی، درباره ی علت کمبود آثار هنری با مضامین قرآنی توضیحاتی را بیان نمود.


به گزارش نور معرفت به نقل از ایسنا، نشست مجازی جواد شیخ اکبری ـ دبیر شورای معارف و مدیر شبکه قرآن و معارف سیما ـ درباره ی تبیین برنامه های ماه رمضان شبکه های تلویزیونی امروز ( ۲۲ فروردین) انجام شد.
دبیر شورای معارف و مدیر شبکه قرآن و معارف سیما درباره ی علت کمبود آثار هنری نمایشی با مضامین قرآنی، توضیح داد: حوزه ی نمایشی به لحاظ کاری حوزه متفاوت تری با حوزه قرآن و معارف سیماست. در رابطه با موضوع قرآنی امسال دو سریال نمایشی تلویزیون ـ «احضار» و «یاور» ـ از این موضوعات مثتثنی نیستند. مجموعه «احضار» که از شبکه یک سیما به روی آنتن می رود، به موضوعات معنوی و ماورایی و برزخ به شکل جدی تر پرداخته است. موضوع سریال «یاور» در شبکه سه سیما نیز متناسب با حال و هوای رمضان دیده شده است. اما این نکته درست است که آثار نمایشی در حوزه معارف باید پررنگ تر دیده شود.
شیخ اکبری در ابتدای این جلسه با اشاره به شرایطی که بیماری کرونا برای رویکرد تلویزیون در مناسبتی مانند رمضان به وجود آورده است، اظهار داشت: انتخابات از ملاحظه های جدی ما در تبیین راهبردهایمان بود. همین طور موج چهارم کرونا بحثی جدی بود که اتفاقات را تغییر دارد. قبل از این جلسات مختلفی با سازمان تبلیغات اسلامی برگزار و برنامه ریزی هایی هم به شکل جدی انجام شد که مردم بصورت حضوری از برخی مراسم بهره ببرند، اما هم اکنون این مراسم ها غیرحضوری شده است و پر کردن این خلاء بر دوش رسانه ملی است.
وی ادامه داد: مردم در وضعیت اقتصادی مناسبی نیستند، با اهمیت ترین راهبرد سیما بحث سفارش به حق و صبر است و سیما نیز در تدارک برنامه ها اهتمام دارد این مساله را تبیین کند.
مدیر شبکه قرآن درباره مناجات خوانی های هر شبکه در روزهای رمضان توضیح داد: شبکه یک سیما در حرم حضرت معصومه (س) با آقای سلحشور، شبکه دو سیما حرم امام رضا (ع) با محمود کریمی، شبکه سه سیما با مناجات خوانی میثم مطیعی در ساعت یک بامداد، شبکه پنج از حرم حضرت عبدالعظیم با سعید حدادیان و شبکه قرآن از ساعت ۲۲ از کربلای معلی با مهدی سماواتی و محمد طاری از امامزاده صالح، مناجات خوانی دارد.
اجرای حسن سلطانی در برنامه سحر رمضان
شیخ اکبری در ادامه درباره ی ویژه برنامه های سحر و افطار توضیح داد: ویژه برنامه سحر شبکه یک با عنوان «ماه خدا» و با اجرای حسن سلطانی تدارک دیده شده است. امسال این برنامه با تفاوت بیشتری نسبت به سال قبل روی آنتن می رود. «آفتاب شرقی» نیز در ماه مبارک رمضان زنده به روی آنتن خواهد رفت. همین طور اجرای برنامه افطار شبکه یک را حجت الاسلام برمایی بر عهده دارد که امسال متفاوت تر عمل می کند. «درس هایی از قرآن کریم» حجت الاسلام قرائتی هم در جدول شبکه قرار دارد. یک ویژه برنامه هم ساعت یک بامدادان طراحی شده است که به مناجات خوانی در آن پرداخته خواهد شد.
کاظم احمدزاده افطار شبکه دو
شیخ اکبری با اشاره به برنامه های شبکه دو سیما در روزهای رمضان اظهار داشت: برای برنامه سحر ویژه برنامه ای را تدارک دیده اند که از کربلا پخش می شود. «دست در دست» با محور کمک مومنانه ادامه پیدا می کند و ویژه برنامه افطار «آدم های خوب شهر» با اجرای کاظم احمدزاده ادامه می یابد. همین طور سخنرانی حجت الاسلام انصاریان و مداحی محمود کریمی از دیگر برنامه های این شبکه خواهد بود.
نجم الدین شریعتی در سحرگاه شبکه سه
شیخ اکبری درباره برنامه های شبکه سه نیز توضیح داد: «ماه من» در سحرگاه شبکه سه با اجرای نجم الدین شریعتی و کارشناسی حجت الاسلام کاشانی طبق روال سال قبل پخش می شود.
ساعد باقری در سحرگاه شبکه چهار
وی درباره ی ویژه برنامه سحرگاهی شبکه چهار و پنج سیما نیز توضیح داد: شبکه چهار ویژه برنامه سحر با نام «سحوری» را با اجرای ساعد باقری تدارک دیده است و افطار هم سری دوم «زندگی بعد از زندگی» را روی آنتن خواهد برد. برنامه «سوره» بصورت تخصصی موضوعات تخصصی قرآنی را دنبال می کند که برنامه ای شبانگاهی است. سخنرانی مذهبی این شبکه به مرحوم آیت الله مصباح یزدی اختصاص دارد. همین طور «خلوتگه عارفان» ویژه برنامه سحر شبکه پنج است و در عین حال «جشن رمضان» با بحث کمک مومنانه پیگیری می شود و «عقیق» هم در بخش افطار پخش خواهد شد.
دبیر شورای معارف سیما با اعلان اینکه شبکه آموزش امسال ویژه برنامه افطار را طراحی نموده است، افزود: همین طور شبکه امید ویژه برنامه افطار را با عنوان «رفیق» برای نوجوانان دارد که گفتگو با نخبگان علمی است که معنویت در زندگی شان دیده شده است. شبکه افق امسال برنامه ای ویژه در بخش سحرگاهی دارد که موضوع آن مهدویت است. ویژه برنامه افطار هم با عنوان «چشمه» و با موضوع مسجد محوری روی آنتن خواهد رفت.
شیخ اکبری در ادامه توضیح داد: مستند «نور» و «یک چکه ماه» از شبکه مستند پخش می شود و شبکه پویا هم برنامه سحرگاهی تدارک دیده است. شبکه قرآن هم ماموریت سنگین تر و ویژه تری دارد که در آن مقرر است سخنرانی ها، ادعیه و ارتباط با حرم های مطهر را به سبب کرونا ویژه تر دنبال کند.
مدیر شبکه قرآن اظهار داشت: امسال برنامه «مهمان خدا» ویژه سحر از حرم امام رضا (ع) تقدیم مخاطبان می شود. اقبال مخاطبان به هر ویژه برنامه ای که از اماکن مقدس روی آنتن می رود، بیشتر است. «ضیافت» هم برنامه افطار این شبکه است که به زندگی علما خواهد پرداخت. در حوزه تلاوت برنامه ای به نام «با مفاخر» داریم که تلاوت های اساتید بزرگ قرآنی را معرفی و درباره آنها توضیحاتی می دهد. همین طور سخنرانی بزرگان و مراجع را نیز در این شبکه داریم که سخنرانی حاج آقا مجتبی تهرانی، آقای مجتهدی تهرانی و... در این بخش قرار می گیرند.1400/01/23
10:16:55
5.0 / 5
940
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
لینک دوستان نور معرفت
نور معرفت

nooremarefat.ir - مالکیت معنوی سایت نور معرفت متعلق به مالکین آن می باشد