نور معرفت
گزارش نور معرفت؛

مرمت كاشی كاری مسجد جامع هرات به دست هنرمندان افغانستانی

مرمت كاشی كاری مسجد جامع هرات به دست هنرمندان افغانستانی

به گزارش نور معرفت مسجد جامع هرات در افغانستان جزو مساجدی با قدمت زیاد در غرب آسیا به شمار می آید. کارگاه کاشی کاری در ضلع غربی این مسجد با مرمت و تعمیر کاشی ها تلاش در حفظ ابنیه اسلامی و روح این مسجد دارد.به گزارش نور معرفت به نقل از مهر، مسجد جامع هرات را سلطان غیاث الدین غوری در قرن ۶ هجری قمری طرح ریزی نمود اما موفق به تکمیل آن نشد. این مسجد تاریخی مشتمل بر ۴۶۰ گنبد، ۱۳۰ رواق، ۴۴۴ فیل پایه، ۱۲ گلدسته، ۴ ایوان، ۴ دروازه است.
مسجد جامع هرات بیشتر از ۸۰۰ سال قدمت دارد و بنابراین احتیاج به بازسازی های مداوم دارد. کارگاه کاشی کاری این مسجد درصدد است با مرمت و تعمیر کاشی های تاریخی این بنای تاریخی هرات، ماندگاری این هنری بشری را تضمین نماید.

کاشی هایی که به سبب گذشت زمان و صدمه قسمت های زیادی از آن ریخته است، در کارگاه مرمت و ساخته و پرداخته می شوند. معرق کاشی و پرداختن و رنگ آمیزی کاشی ها و خطاطی از دیگر اقداماتی است که در این کارگاه انجام می شود. هنرمندان در این کارگاه از ساعت ۸ الی ۱۲ همه روزه مشغول کاشی سازی، رنگ آمیزی و پرداختن آنها هستند. اغلب افرادی که در این کارگاه کاشی کاری مشغول به فعالیت می باشند کسانی هستند که کاشی کاری هنر آبا و اجدادی شأن است.

کاشی ها به صورت معرق با گل و خاک ایجاد می شود و سپس در کوره هایی بزرگ پخته شده پس از آن با رنگ های خاص رنگ آمیزی می شود. بخشی هم معرق کاری شده و برای تزئین آن از هفت رنگ استفاده می شود.

خط نستعلیق و ثلث و شکسته همچون خط هایی هستند که برای نوشتن روی کاشی ها استفاده می شوند.
استاد عبدالروف فکری سلجوقی، استاد محمد سعید مشعل، استاد گل محمد هنر جو، استاد ابوبکر، استاد حبیب الله، استاد احمد جان همچون هنرمندانی هستند که در مرمت کاشی های مسجد جامع هرات نقش داشته و این هنر را از پدران خود به ارث برده اند.
حاجی ملاّ عبدالله هروی، استاد محمد علی عطار، استاد عبدالجلیل توان، استاد میر آقا حسینی هم در زمینه خوشنویسی به کمک تیم بازسازی و مرمت مسجد جامع هرات آمده اند.


1400/01/21
11:35:20
5.0 / 5
1029
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
لینک دوستان نور معرفت
نور معرفت

nooremarefat.ir - مالکیت معنوی سایت نور معرفت متعلق به مالکین آن می باشد