نور معرفت
رئیس دانشگاه ادیان و مذاهب:

لباس پاپ از لباس تعدادی از ما روحانیون ساده تر بود

لباس پاپ از لباس تعدادی از ما روحانیون ساده تر بود

به گزارش نور معرفت قم رئیس دانشگاه ادیان و مذاهب با اشاره به سفر اخیر پاپ به عراق و دیدار با آیت الله سیستانی مرجع تقلید شیعیان جهان، اظهار داشت: این دیدار یک هدیه الهی به اسلام و جهان تشیع بود.


حجت الاسلام و المسلمین ابوالحسن نواب عصر چهارشنبه در جمع خبرنگاران، با بیان خاطرات خود از حضور پاپ درعراق و دیدار با آیت الله سیستانی، خاطرنشان کرد: دانشگاه ادیان مذاهب بزرگترین دانشگاه غیرانتفاعی کشور است و بیش از ۷ هزار دانشجوی دکتری و فوق لیسانس در این نهاد علمی مشغول تحصیل هستند.
وی اضافه کرد: برنامه ۵ ساله آینده این دانشگاه جذب ۲۰ هزار دانشجو با اتکا با دانشجویان غیربومی است و تلاش می شود در ۵ سال آینده تعداد دانشجویان بومی به یک دهم فعلی کاهش پیدا کند.
نواب با اشاره به این مطلب که تربیت دانشجویان خارجی می توانند سبب صدور انقلاب در ملت های دیگر شود، اظهار داشت: تا حالا ۴۰۰ جلد کتاب در حوزه ادیان و مذاهب تالیف شده و در ۵ سال آینده این تعداد به ۲ هزار عنوان جلد کتاب خواهد رسید.
رییس دانشگاه ادیان و مذاهب عنوان کرد: تبادلات دانشجویی و برگزاری کرسی های علمی در ۵ سال آینده باید با جهش و رشد قابل توجهی همراه شود. این دانشگاه محلی برای مدرک گرایی نیست و وزارت اطلاعات نیز کوچکترین تحرکات این دانشگاه را رصد می کنند و تحصیل رشته های ادیان مختلف در این نهاد علمی با حساسیت نهادهای امنیتی و اطلاعاتی همراه می باشد.
به باور نواب، دانشگاه ادیان و مذاهب به حدی از آگاهی از ادیان و فرق دیگر رسیده که می تواند پاسخ های متقنی به آموزه های ادیان دیگر بدهد. تا حالا این دانشگاه سبب انحراف و بی دینی فردی نشده است.
لباس پاپ از خیلی از ما ساده تر بود
پاپ فرانسیس انسان ساده زیستی است و در دیدارهایی که انجام شد واقعا می دیدیم که لباس و عبایی که بر تن داشت از لباس تعدادی از روحانیون ما ارزان تر بود. جنس لباس های وی بسیار ارزان و ساده بود.
وی افزود: پاپ انسان محترمی است که ابتدا به دیدار شیخ الازهر رفت و پس از آن با نماد شیعیان جهان بعنوان دومین فرقه پرطرفدار اسلامی یعنی آیت الله سیستانی دیدار نمود و عقبه این دیدار گفت و گوهای ۴۰ ساله جمهوری اسلامی ایران و واتیکان بود.
وی با تکیه بر اهمیت نگاه واقع بینانه به سفر اخیر پاپ فرانسیس به کشور عراق افزود: تحلیل هایی که مبتنی بر مباحث علمی نباشد منقضی شده است و این دیدار باید به درستی تبیین شود.
نواب ابراز کرد: پاپ فرانسیس در طول سال های گذشته همیشه دخالت های کشور مختلف در منطقه و جنابت های داعش در منطقه و خسارت جنگ های چند ساله را محکوم کرده بودند.
به باور نواب، علت تاثیرگذاری کشور واتیکان و پاپ به این علت است که آنها به یک دولت قدرتمند متکی هستند و دلیل دولت شهر بودن خیریه ها و ثروت های زیادی را در اختیار دارد.
رییس دانشگاه ادیان و مذاهب همین طور ضمن اشاره به مساله حضور اقلیت های دینی در انتخابات شورای اسلامی شهر و روستا اظهار داشت: از نظر فقهی در یک رساله دکتری اثبات نموده ایم که عضویت مسیحیان و زردتشتیان در شوراهای شهر و روستا منع فقهی ندارد.
وی اظهار نمود: صحبت های برخی ائمه جمعه در ارتباط با دوچرخه سواری زنان از تنگ نظری آنان نشات می گیرد و ارتباطی با همه ائمه جمعه ندارد و هیچ ضمانت اجرائی ندارد و دوچرخه سواری زنان عملا در شهرهای مختلف آزاد است و کسی معترض آنها نشده است.
به گفته وی، دانشگاه ادیان و مذاهب با ۷۰ دانشگاه معتبر جهان موافقت نامه همکاری دارد و در داخل کشور نیز روابط با مذاهب اهل سنت در حال تقویت است و دو رشته تحصیلی در مقطع کارشناسی و دکتری ویژه تقریب بین مذاهب اهل سنت به راه افتاده است.
رییس دانشگاه ادیان و مذاهب اظهار داشت: در یک سال گذشته تحریم های اقتصادی و بیماری کرونا سبب کاهش تعاملات حضوری با دانشگاه های خارجی شد اما در سطح مجازی این تعاملات ادامه یافته است.
نواب اضافه کرد: با عنایت به ظرفیت دانشگاه های کشور باید شاهد تحصیل یک میلیون دانشجویی خارجی در ایران بودیم که امروز به علت حاکم بودن برخی نگاه های خاص این میزان کمتر از ۵۰ هزار نفر است.
ویژگی شخصیتی ترامپ و بایدن متفاوت است
وی با گریزی به انتخابات اخیر ریاست جمهوری آمریکا نیز اظهار داشت: سیاست کلی آمریکا در قبال ایران تغییر نمی کند اما خاصیت های شخصیتی افراد با یک دیگر متفاوت می باشد و ما نباید همان نگاهی که بر ترامپ داشتیم بر جوبایدن نیز سرایت دهیم.
نواب خاطرنشان کرد: تحریم های اقتصادی غرب مقابل ایران به صورت کامل نعمتی برای خودکفایی و به خودآمدن ایران بود و خیلی از مشکلات فعلی از تنازعات داخلی به وجود آمده است.
وی درادامه با اشاره به اینکه اروپا در پیچ و خم های مختلفی آزادی مذهبی را محدود کرده است، اضافه کرد: آزادی ادیان در حد معقول در جمهوری اسلامی مانند سایر کشورهای جهان وجود دارد و نمایندگان اقلیت های دینی با همان عقاید خالص خود نماینده مجلس وغیره هستند.
نواب با اشاره به اینکه تعداد یهودیان کمتر از ۲۰ میلیون نفر هستند اما بسیار در دنیا اثرگذار می باشند، اظهار داشت: ادیانی که پشتوانه دولتی نداشته باشند نمی توانند در عرصه بین المللی خودرا مطرح کنند.
وی عنوان کرد: به علت تجربه آموزش مجازی در دوران قبل از کرونا با شیوع این ویروس دانشگاه ادیان و مذاهب با چالش روبه رو نشد. تحصیل در این دانشگاه به دو صورت مجازی و حضوری برگزار می گردد که به علت رعایت پروتکلهای بهداشتی کلاس های حضوری تعطیل شده است.
نواب اضافه کرد: به علت نوع رشته های این نهاد علمی و نیاز مراکز فرهنگی داخل و خارجی کشور میزان بیکاری فارغ التحصیلان دانشگاه ادیان و مذاهب بسیار ناچیز است.
به باور نواب، پرورش و جذب دانشجوی خارجی یکی از منابع مهم کشورهای دنیا در جذب سرمایه خارجی و بهبود روند توسعه و رشد است اما این مساله در کشور ما مورد غفلت واقع شده است.
وی اظهار داشت: ارتباط دانشگاه ادیان و مذاهب با وزارت خارجه بسیار نزدیک و تنگاتنگ است و بیش از ۵۰ سفیر داخلی و خارجی به صورت خودجوش در این دانشگاه حضور یافته و مشاوره های لازم را دریافت کرده اند و آماده ارائه مشاوره های فرهنگی و علمی به ارکان مختلف وزارت خارجه را داریم.
نواب ضمن اشاره به فلسفه تاسیس دانشگاه ادیان و مذاهب اظهار داشت: زمانی که این دانشگاه تاسیس شد نه در خارج فردی شناخت درستی از شیعیان داشت و نه اندیشمندان شیعی شناخت کاملی از فرق و ادیان دیگر داشتند. از زمان تاسیس این دانشگاه و تعاملات علمی درک درست از عقاید دیگران به صورت شایان توجهی تغییر کرده است.
طب اسلامی نداریم
رییس دانشگاه ادیان و مذاهب با انتقاد از آتش زدن کتاب طب جدید توسط یکی از روحانیون مطرح شیعی اظهار داشت: وزارت بهداشت کشور ایران مخالف طب سنتی نیست و در این حوزه متخصصان زیادی را تربیت نموده است.
نواب افزود: طب سنتی کاملا محترم است اما وقتی فردی بخواهد به طب جدید اهانتی بکند باید منتظر هجمه های منفی باشد.
به باور وی، از آنجایی که مساله طبابت با مسائل روز به پیش می رود طب اسلامی وجود ندارد اما در همه کشورها مانند هند و غیره طب سنتی وجود داشته و با مرور زمان نیز پیشرفت کرده است.
وی تصریح کرد: دانشگاه ادیان و مذاهب هیچ اقدامی در ارتباط با طب سنتی نکرده و نخواهد کرد و ما هیچ رسالتی در ارتباط با مساله طب سنتی نداریم اما از اصل سب سنتی دفاع می نماییم.
نواب ضمن اشاره به نزدیکی به انتخابات ریاست جمهوری اظهار داشت: انتخابات ریاست جمهوری با انتخابات مجلس شورای اسلامی متفاوت می باشد و شاهد انتخابات پرشوری مانند ادوار دیگر خواهیم بود. ریشه این گرانی ها و نابه سامانی مساله اقتصاد نیست بلکه نتیجه عدم تحمل است، ۹۰ درصد ریشه مشکلات امروز در منازعات سیاسی افراد است.
نواب با اشاره به این مطلب که در همین استان قم از هزاران میلیارد تومان سرمایه گذاری اقتصادی به علت منازعات سیاسی جلوگیری به عمل آمده است، اظهار داشت: برخی افراد در قم قسم خورده اند تا قم توسعه نیابد؛ عده ای از مسئولان این استان دشمن توسعه و پیشرفت هستند.
وی اظهار داشت: ایجاد اشتغال در استان قم کار سختی نیست؛ من بعنوان یک مسوول در چند سال قبل ۱۰ هزار خانه در شهرک پردیسان ساخته ام و ظرفیت و آمادگی لازم برای راه اندازی ۱۰۰ هزار واحد مسکونی را دارم اما عده ای مانند سد در مقابل این کار ایستاده اند.
وی بیان نمود: ما ادب هم زیستی، تحمل و گفت و گو را نداریم و نمی توانیم همدیگر را تحمل نماییم و در این حوزه هیچ تفاوتی بین جریانات چپ و راست وجود ندارد.
رییس دانشگاه ادیان و مذاهب عنوان کرد: علما و مردم لبنان مظهر ادب و تحمل غیر در دنیا هستند و بیشترین کتاب های در ارتباط با دوده در میان مسیحیت را علمای این کشور نگاشته اند. هند نیز کشوری است که در آن روحیه تحمل غیر بسیار مطلوب تر از کشوری چون ایران است.
تجسس در امور مردم حرام است
وی همین طور عنوان کرد: تجسس در امور اخلاقی مردم حرام است و به جزء مباحث امنیتی هیچ کس حق ندارد در زندگی دیگران دخالت کند. نباید با انجام برخی امور دین را در نظر نسل جدید در مقابل هنر، احساس و فرهنگ قرار دهیم.
منبع:

1399/12/28
13:49:40
0.0 / 5
1045
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵
لینک دوستان نور معرفت
نور معرفت

nooremarefat.ir - مالکیت معنوی سایت نور معرفت متعلق به مالکین آن می باشد