نور معرفت
آیت الله رشاد:

ابدی بودن در عالم ماده یكی از تصورات غلط انسان ها است

ابدی بودن در عالم ماده یكی از تصورات غلط انسان ها است

به گزارش نور معرفت آیت الله رشاد اظهار داشت: گاه انسان برمبنای همان منشأ فطری به اشتباه تصور می کند که زندگی جاوید مربوط به عالم دنیا است و با این جاوید انگاری خیلی از فرصت ها را از دست می دهد.به گزارش نور معرفت به نقل از مهر، آیت الله علی اکبر رشاد امروز قبل از شروع درس خارج فقه که در مدرسه علمیه امام رضا (ع) برگزار شد، گفت: حضرت می فرمایند ای فرزند آدم! درباره اموال و دارایی خودت، خود وصی خویش باش و آنگونه که دوست داری پس از مرگت ورثه درباره اموالت انجام دهند، خود قبل از مرگت آنرا انجام ده.
رئیس پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی افزود: یکی از اشکالات بشر توهم مهلت است، غالباً بشر تصور می کند به مدت طولانی در دنیا زیست می کند. همین تصور و توهم است که او را از رسیدن به خیلی از مواهب، نعمات، فرصت ها و خدمات باز می دارد.
تولیت مدرسه علمیه امام رضا (ع) ابدی بودن در عالم ماده را یکی از تصورات غلط آدمی دانست و اظهار داشت: انسان تصور می کند وجودش ابدی است، البته این حس منشأ فطری دارد چونکه فطرت آدمی اشباع ناپذیر بوده و وجودش برای طولانی مدت خلق شده است.
وی با اعلان اینکه انسان برای یک زندگی جاوید تولید شده است، اظهار داشت: گاه انسان برمبنای همان منشأ فطری به اشتباه تصور می کند که زندگی جاوید مربوط به عالم دنیا است و با این جاوید انگاری خیلی از فرصت ها را از دست می دهد در صورتیکه عالم دنیا ابدی نیست.
آیت الله رشاد افزود: ابد انگاری جهان همانند آن خطایی است که ممکنست جنین در وجود مادر داشته باشد و فکر کند که تا ابد در وجود مادر باقی می ماند در صورتیکه چنین نیست و در زمان مقرر و بعد از نه ماه دوره حاملگی از آن وجود رها و به عالم دنیا پای می نهد.
رئیس پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی اظهار داشت: اینکه انسان از اموال خود در امتداد کمک به نیازمندان و خدمات رسانی به محرومان بهره ببرد بسیار باارزش است؛ خیلی از مردم معتقد هستند که باقیات و صالحاتی از خود بر جای بگذارند برای همین وصیت می کنند تا فرزندان از ثلث اموال مبادرت به ساخت مدرسه و یا مسجد کنند یا به فقرا احسان داشته باشند.
استاد اخلاق افزود: اصولاً پس از مرگ ورثه با هزار و یک توجیه بعضاً از اجرای وصیت سر باز می زنند و ورثه اندکی هستند که وصیت موصی را دقیق اجرا می کنند؛ بدین سبب انسان پیش از اینکه مرگش فرا برسد باید خودش وصی خود باشد چونکه بعد از مرگ اختیار از کف می رود و دیگر انسان نمی تواند هیچ عمل خیری انجام دهد.منبع:

1399/12/10
14:22:58
0.0 / 5
936
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
نور معرفت

nooremarefat.ir - مالکیت معنوی سایت نور معرفت متعلق به مالکین آن می باشد