نور معرفت
معرفی كتاب؛

مجموعه تأملات نابهنگام در بازار كتاب ایران منتشر گردید

مجموعه تأملات نابهنگام در بازار كتاب ایران منتشر گردید

نور معرفت: نشر اسم، چهار عنوان كتاب در حوزه‌ی علوم انسانی ذیل عنوان مجموعه‌ی تأملات نابهنگام را راهی بازار نشر كرد.به گزارش نور معرفت به نقل از مهر، نشر اسم اخیرا چهار عنوان كتاب در حوزه‌ی علوم انسانی ذیل عنوان مجموعه‌ی «تأملات نابهنگام» را در قطع پالتویی راهی بازار نشر كرد.
این كتاب ها در اصل در مجموعه ای با همین نام در مدرسه‌ی برلین تهیه شده اند و سپس دانشگاه ام آی تی آنها را به انگلیسی برگردانده و منتشر نموده است و اینك نشر اسم قصد ترجمه و چاپ تمامی آن آثار را دارد كه در مرحله‌ی نخست چهار جلد از آن منتشر شدند: «روان سیاست: نئولیبرالیسم و فناوری های نوین قدرت» نوشته‌ی بیونگ چول هان، «اینترنت ما: اطلاعات زیاد و فهم كم در عصر كلان داده» نوشته‌ی مایكل پاتریك لینچ، «تقلای اروس» نوشته‌ی بیونگ چول هان و «بوطیقای ناسیونال سوسیالیسم: شرحی بر كتاب نبرد من هیتلر» نوشته‌ی آلبرشت كوشاركه چهار جلد نخست مجموعه‌ی تأملات نابهنگام هستند. ناشر در پیشگفتار این كتاب ها از 16 عنوان دیگر این مجموعه هم نام برده است كه در حال ترجمه و انتشار هستند.
«روان سیاست: نئولیبرالیسم و فناوری های نوین قدرت» را آراز بارسقیان ترجمه كرده است. این كتاب به تأثیرات شكل های جدید قدرت بر روان و ذهن مردم می پردازد. نویسنده كه بر نحوه‌ی سیاست ورزی حكومت های نئولیبرال تمركز دارد، اصطلاح روان سیاست را به تأسی از اصطلاح «زیست سیاست» از میشل فوكو، جامعه شناس مشهور فرانسوی، ساخته است. در پشت جلد این كتاب به نقل از روزنامه‌ی گاردین در معرفی آن آمده است: سیاست مداران با ما مثل مصرف كنندگانی برخورد می كنند كه باید چیزی تحویلشان داده شود. غرولندهای ما از سیاست هم مثل مصرف كنندگانی است كه از یك محصول یا خدمت نامناسب شاكی اند. هركسی كه از اعتراف در صحن علنی جامعه امتناع كند، نكوهش می شود. شما توییت می كنید پس هستید؛ لایك می كنید تا بدون شك لایك بگیرید؛ به تك تك جزئیات كسالت بار زندگی تان اعتراف كنید تا نجات یابید. بیونگ چول هان می گوید: «نئولیبرالیسم یعنی سرمایه داری لایك ها».
«اینترنت ما: اطلاعات زیاد و فهم كم در عصر كلان داده» به ترجمه‌ی دكتر حامد قدیری دومین و قطورترین كتاب این مجموعه تابحال است. این كتاب مواجهه ای نظری با اینترنت و فضای مجازی است كه دنیا و زندگی ما را گرفتار تغییراتی بنیادین كرده است. نویسنده بر دانش عمومی تمركز دارد و این سؤال را مطرح می كند كه هرچند ما در عصر گوگل فكر می نماییم همه چیز را می دانیم، اما آیا واقعا چنین است؟ و گوگل دانی ما چه مزایا و معایبی دارد؟ از جانب دیگر مایكل لینچ از ما می پرسد كه شخصیت واقعی مان، خودمان هستیم یا پروفایلی كه در فضای مجازی داریم و هر روز هم پروپیمان تر می شود. «اینترنت ما» با زبانی ساده ما را به تأملاتی جدی و عمیق درباره‌ی اینترنت فرامی خواند.
«تقلای اروس» هم ترجمه‌ی آراز بارسقیان است. این كتاب موضوعی بكر و شگفت دارد. تأملی فلسفی است در باب عشق و شهوت در دنیای مدرن. نویسنده، كه فیلسوفی كره ای-آلمانی و از شاگردان گادامر است، در این كتاب می پرسد كه آیا هنوز هم عشق وجود دارد یا بر اثر همانندی انسان ها از بین رفته و مرده است؟ بر این كتاب كوچك، آلن بدیو، فیلسوف مشهور فرانسوی، مقدمه نوشته است.
چهارمین عنوان مجموعه‌ی تأملات نابهنگام با نام «بوطیقای ناسیونال سوسیالیسم» درواقع شرحی است بر كتاب مشهور «نبرد من» نوشته‌ی آدولف هیتلر. این كتاب كه ابراهیم موسوی آنرا ترجمه كرده، به این مساله می پردازد كه چگونه كتاب خودزندگی نامه ای چون نبرد من می تواند نقش كتاب مقدسی را برای جماعتی بزرگ بازی كند كه آنها را به ایدئولوژی ای همچون نازیسم بكشاند و بیشتر از هفتاد سال همچنان كتابی بسیار پرفروش و پرطرفدار باقی بماند.
این چهار كتاب كوچك و خواندنی با طرح جلدهای زیبا و متفاوت مجید كاشانی، حالا در فروشگاه های كتاب موجود هستند.

1398/07/26
18:12:45
5.0 / 5
4738
تگها: دكتر , دین , گل , مقدس
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
نور معرفت

nooremarefat.ir - مالکیت معنوی سایت نور معرفت متعلق به مالکین آن می باشد