نور معرفت
دكتر مختاری در سمینار اسلام معاصر در اندونزی مطرح كرد:

بررسی جریان شناسی فكری اسلام معاصر

بررسی جریان شناسی فكری اسلام معاصر

نور معرفت بررسی جریان شناسی فكری اسلام معاصر


به گزارش نور معرفت به نقل از روابط عمومی دانشگاه مذاهب اسلامی، دكتر مختاری با ارائه سخنزانی خود زبان انگلیسی با سوژه "جریان شناسی فكری اسلام معاصر"، اظهار داشت: امروز دیگر اسلام محدود به مرزهای جغرافیایی چند كشور اسلامی نیست بلكه مرزهای فرهنگی، فكری قومی و زبانی ملتهای جهان را در نوردیده است و بعنوان یكی از ادیان مهم با سرعت فزاینده ای در حال پیشرفت است.
رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی با اشاره به اینكه این گستردگی در عین مسرت بخش بودند از نوعی تشتت عقیدتی رنج می برد، گفت: تفكرات حاكم بر اسلام معاصر را بطور كلی می توان در ۵ قالب سلفیسم خرد ستیز، احیاگری دینی غرب ستیز، پروتستانتیسم دین زدا و دین پیرا و همین طور جریان تمدن ساز به رهبری امام خمینی رحمة الله بعنوان یگانه معمار قرن بیستم تقسیم نمود.
وی اشاره كرد: این تفكرات دارای مختصات فكری مشابه و گاه به شدت متعارض هستند كه همین مورد ضرورت بحث و تحقیق پیرامون این تفكرات و مكاتب را دوچندان ساخته است.
دكتر مختاری بیان كرد: عناصری چون تحجر، خشك مغزی، غرب ستیزی، انفعال در مقابل موج مدرنیته و اندیشه سیاسی مبتنی بر دین را می توان مهمترین عوامل ظهور این جریانات دانست.
وی در بخش دیگری از سخنان خود به تشریح هر كدام از این مكاتب و مختصات آنها پرداخت و با طرح سوالاتی همچون؛ تفكرات اسلامی حاكم بر جهان اسلام چگونه ظهور و تكامل یافته اند؟ مختصات فكری آنها چیست؟ متفكرین شاخص و موثر این جریانات چه كسانی بودند؟ و همین طور تحولات اسلامی در نیم قرن اخیر به چه صورتی گرایش دارد؟ به بررسی این سوالات و پاسخ به آنها پرداخت.
منبع:

1398/07/24
23:06:02
5.0 / 5
4329
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
نور معرفت

nooremarefat.ir - مالکیت معنوی سایت نور معرفت متعلق به مالکین آن می باشد