نور معرفت
با حضور مداحان آذری زبان كشور؛

انجمن علمی-ادبی خانه مداحان برگزار شد

انجمن علمی-ادبی خانه مداحان برگزار شد

محسن طاهری اظهار داشت: این گردهمایی را بسیار فاخر و پرارزش می دانم و بعنوان میزبان از حضور برادران آذری، به جهت آنکه باردیگر این چراغ را در خانه مداحان برافروختند تقدیر و تشکر می کنم.به گزارش نور معرفت به نقل از مهر، نخستین گردهمایی آذری زبانان، با شعرخوانی چند تن از شاعرانِ جوان و پیش کسوت در حسینیه خانه مداحان، برگزار شد.
این نشست علمی با مدیریت حاج داود بیدق داری (داور) همراه بود که از سوابق ایشان می توان به تحصیلات دکتری، انتشار چند دیوان شعر، سالهای متمادی تدریس در دانشگاه و مراکز علمی کشور و مجامع مختلف مداحان اشاره نمود.
میرسعید سیاح که از اعضای هیئت امنای خانه مداحان و از اساتید پرسابقه جامعه آذری زبانان محسوب می گردد در این نشست با تشکر از تدبیر مدبرانه هیئت مدیره محترم، در خصوص امکان برگزاری چنین رویداد مهمی که می تواند سر منشأ تحولات جدی در شعر آئینی آذری باشد، آنرا مبارک شمرده و ابراز امیدواری نمود با وجود اینکه این اتفاق، پیشنهاد سال ها پیش از طرف ایشان و به نمایندگی از آذری زبانان بوده با تشکیل این جلسات و آموزش های منظم، بتوان جهش خوبی را رقم زد.
سیاح در سرایش اشعار و بهره بهره گیری مداحان از آن، با ذکر مثال، تذکر موکدی به نکاتی اساسی از جمله: "غلو و توهین" داشتند که باید دقت بیشتری به این امور در عدم استفاده از آنها در اشعار فارسی و آذری گردد.
همچنین در ادامه محسن طاهری، مدیر عامل خانه مداحان بعد از خوش آمد گویی به تمام شاعران و مداحان آذری، به ایراد سخنرانی پرداخت و اظهار داشت: این گردهمایی را بسیار فاخر و پرارزش می دانم و بعنوان میزبان از حضور برادران آذری، به جهت آنکه باردیگر این چراغ را در خانه مداحان برافروختند تقدیر و تشکر می کنم.
وی با استناد به روایتی از پیامبر اکرم (ص) در خصوص اینکه ان من الشعر لحکمه، اظهار داشت: در این روایت به زبان شعر که فارسی، عربی، آذری، افغانستانی و… باشد اشاره ای نشده، بنابراین صرف اینکه در این عرصه شعری سروده شود بسیار با ارزش است.
گفتنی است در حاشیه این دیدار، با حضور مسئولین محترم ادبی افغانستانی مقیم ایران هم هماهنگی های لازم جهت برگزاری انجمن علمی ادبی شاعران افغانستانی صورت گرفت تا در آینده ای نزدیک، خانه مداحان شاهد حضور چشم گیر این برادران در عرصه ادب آئینی هم باشد.


1399/11/08
14:45:24
0.0 / 5
1178
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
نور معرفت

nooremarefat.ir - مالکیت معنوی سایت نور معرفت متعلق به مالکین آن می باشد