نور معرفت
تشیع در آمریكا منتشر شد

جامعه شیعی آمریكا: از ریشه های تاریخی تا روابط بینادینی

جامعه شیعی آمریكا: از ریشه های تاریخی تا روابط بینادینی

به گزارش نور معرفت تشیع در آمریکا نوشته لیاقت ناتانی تکیم و ترجمه عباس اقدسی منتشر گردید.به گزارش نور معرفت به نقل از مهر، نشر کویر «تشیع در آمریکا» نوشته لیاقت ناتانی تکیم و ترجمه عباس اقدسی را با شمارگان ۵۰۰ نسخه، ۴۰۰ صفحه و بهای ۸۲ هزار تومان منتشر نمود. نویسنده این کتاب استاد دانشگاه های مک مستر کانادا و دنور آمریکاست. وی اصالتاً اهل تانزانیاست و نویسنده آثار مهمی چون «وراث پیامبر: کاریزما و مرجعیت دینی در اسلام شیعه»، «مقدمه ای بر اسلام»، «راهنمای زیارت»، «راهنمای زوار» و «پرسشهایی از فقه»
کتاب پنج فصل به ترتیب با این عناوین دارد: «مبدا و تاریخ آغازین جامعه شیعه آمریکا»، «جامعه شیعی آمریکا: هویت و قومیت»، «تعاملات سنی – شیعی در آمریکا»، «رهبری شیعه و آمریکا» و «فعالیت های ترویجی شیعه در آمریکا».
«تشیع در آمریکا» اولین اثری است که تصویری کلان از جامعه شیعیان آمریکا، تاریخ آنها و ساختارهای قومیتی و هویتی شان عرضه می کند. الان بیشتر از دو میلیون شیعه در ایالات متحده زندگی می کنند. بر پایه اسناد، ریشه های تاریخی استقرار این گروه شیعیان، به حدود صد سال پیش باز می گردد و در عمده شهرهای بزرگ ایالات متحده، مانند نیویورک، لس آنجلس، شیکاگو، واشنگتن و دیربورن، شیعیانی سکوت دارند. در دیربورن که از حومه های دیترویت در ایالت میشیگان آمریکاست، «مرکز اسلامی آمریکا» فعالیت دارد که در واقع بزرگترین مسجد اسلامی تشیع در آمریکا است.
نویسنده تحلیل و بررسی نموده که باوجود تفاوت های عبادی و مناسکی، شیعیان و سنیان ایالات متحده، در مقاطعی از تاریخ، همراه یکدیگر وارد خاک آمریکا شده و کنار یکدیگر و در مکان هایی یکسان، به عبادت پرداخته اند. از امتیازات این کتاب، آگاهی از رفتارهای قومی و چالش های درون دینی ای است که اقوام مختلف شیعه، بخصوص نسل دوم آنان را، به علت پایبندی فراوان به آئین و رسوم سرزمین های اجدادی خود، در رقابت با سایر هم کیشان از خود نشان می دهند.


منبع:

1399/11/05
13:29:36
0.0 / 5
1029
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
نور معرفت

nooremarefat.ir - مالکیت معنوی سایت نور معرفت متعلق به مالکین آن می باشد