نور معرفت
گوهر ناب؛

حدیث شریف كساء از منظر آیت الله بهجت

حدیث شریف كساء از منظر آیت الله بهجت

به گزارش نور معرفت حضرت آیت الله بهجت (ره) مانند دیگر عالمان بزرگ شیعه توجه ویژه ای به این حدیث داشت. شاید چشم گیرترین امری که در اینباره از ایشان مشهود بود، قرائت دائمی حدیث کسا بود.به گزارش نور معرفت به نقل از مهر، حدیث شریف کساء، روایتی است از عظمت پنج تن آل عبا، روایتی جالب و جاذب از پنج بزرگواری که محور عالم هستی هستند؛ فاطمه و پدرش و شوهرش و فرزندانش. سلام الله علیهم اجمعین.
حضرت آیت الله محمدتقی بهجت مانند دیگر عالمان بزرگ شیعه توجه ویژه ای به این حدیث داشت. شاید چشم گیرترین امری که دراین باره از ایشان مشهود بود، قرائت دائمی حدیث کساء بود. ایشان شب ها این حدیث را قرائت می کرد و حتی در سالیانی دورتر، افراد خانواده را گرد هم می آورد و به همراه ایشان حدیث کساء می خواند. گاهی هم در لابه لای کلامش به فرازهای آن روایت اشاره می کرد و گاهی هم صراحتاً درباره حدیث کساء سخن می گفت. باور ایشان این بود که امام عصر عجل الله تعالی فرجه الشریف به مجالس حدیث کساء توجه ویژه ای دارند. گاهی هم در پاسخ به شبهاتی که درباره سند این روایت مطرح می شد، مطالب روشن گری بیان می فرمودند؛ بعنوان مثال حضرت آیت الله بهجت (ره) معتقد بودند کسانی که اهل تعقل و درایت باشند و با دقت در عجایب این حدیث بنگرند، صحت این روایت را می یابند و دیگر نیازی به سند آن ندارند.
ایشان شب ها این حدیث را قرائت می کرد و حتی در سالیانی دورتر، افراد خانواده را گرد هم می آورد و به همراه ایشان حدیث کساء می خواند.
می فرمودند: «عجائب و غرایبی در حدیث کساء است. خدا می داند کسی بشمارد که چقدر معجزه در آن است، خیلی کار بزرگی کرده است». این فرمایش از آن عالم بزرگ، کلیدی است برای باز کردن باب تفکر و تدبر در این حدیث.
در آغاز آنچه نظر خواننده این حدیث را به خود جلب می کند این است که راوی آن، که خبر از غیب آسمان ها می دهد، وجود مقدس فاطمه زهرا سلام الله علیها است. ایشان سخن از نزول فرشته وحی می دهد و آنچه را که خداوند متعال به آن فرشته فرموده بیان می کند. سرچشمه علم او، علم لایزال خداوند تبارک و تعالی است. از سلمان فارسی روایت شده: «عماربن یاسر به من اظهار داشت: آیا می خواهی چیز عجیبی را برائت نقل کنم؟ گفتم: نقل کن ای عمار! اظهار داشت: آری، من شاهد بودم که روزی علی بن ابی طالب بر فاطمه داخل شد، هنگامی که‏ چشمان فاطمه بر او افتاد، اظهار داشت: نزدیک بیا تا به تو بگویم که در جهان هستی چه بوده، چه هست، و تا روز قیامت چه خواهد شد. عمار اظهار داشت: در این حال دیدم که علی بازگشت، پس من هم به دنبال او بازگشتم تا اینکه به حضور پیامبر رسید، پس پیامبر به او اظهار داشت: ای ابوالحسن! نزدیک تر بیا، پس علی نزدیک تر رفت و در کنار او نشست و پیامبر به وی فرمود: حال تو می گویی یا من بگویم؟ علی فرمود: شما بگویید بهتر است. پس رسول خدا فرمود: مثل اینکه فاطمه به تو چنین و چنان گفته است و تو نزد من آمده‏ای تا درباره آن جویا شوی. علی پرسید: آیا نور فاطمه از نور ماست؟ پیامبر فرمود: آیا تردید داری؟ البته که چنین است و علی سجده شکر نمود». ۱
حضرت آیت الله بهجت می فرمود: «کسی که حدیث کساء را از روی دقت ببیند [متوجه می شود که] خود حضرت [زهرا] خبر می دهد جبرئیل آمد پهلوی ما. نمی گوید پدر من اظهار داشت که جبرئیل آمد. خودش به الهام الهی فهمیده بود چنین سوال کرد، چنین تقاضا کرد از خدا؛ هیچ نمی گوید که پدر من اظهار داشت که جبرئیل تقاضا کرد از خدا، خدا اجازه داد که پایین بیاید».
این حدیث، بیان شأن نزول آیه تطهیر است؛ آیه ای که یکی از مهم ترین براهین شیعه برای اثبات عصمت خاندان علیهم السلام است؛ چونکه در کتب شیعه و سنی بیان شده که مقصود از خاندان در آیه «إنَّما یُرِیدُ اللهُ لِیُذهِبَ عَنکُمُ الرِّجسَ، أهلَ البَیتِ …»، همین پنج وجود مقدس هستند. اینها کسانی اند که خدا ایشان را از رجس و پلیدی پاک کرده است. اهمیت اثبات عصمت هم بر کسی پوشیده نیست؛ چونکه اگر بدانیم کسی از طرف خدا از هرگونه زشتی پاک شده، می توانیم با آرامش خاطر، تمام وجودمان را به او بسپاریم و از او تبعیت نمائیم.
یکی از نکات قابل تأملی که در حدیث کساء نمایان است، عبارات سرشار از محبت و احترامی است که وجود مقدس زهرای اطهر در مواجهه با همسر و فرزندانش به کار می برد. این عبارات بازگوکننده عظمت مقام این خانواده و ادب، معرفت و محبت شگرف فاطمه زهرا سلام الله علیها نسبت ایشان است؛ آنجا که به فرزندانش می فرماید: «السلام علیک یا ولدی و یا قرة عینی و ثمرة فؤادی» و هم آنجا که همسر بزرگوار خویش را این گونه خطاب می کند: «و علیک السلام یا اباالحسن و یا امیرالمؤمنین».
آیت الله بهجت می فرمود: «چند معجزه در حدیث کساء است؛ به امام حسن ضد السلام می فرماید: صاحب حوض هستی. آیا تاکنون گفته بود تو صاحب حوض من هستی؟! به امام حسین ضد السلام می گوید: تو شافع امت من هستی».
شاید بتوان گفت سفره عام لطف و مغفرت الهی، در هیچ درگاهی چون درگاه امام حسین ضد السلام گسترده نیست. ثواب های عظیمی که خداوند متعال برای عزاداران و گریه کنندگان بر سیدالشهدا ضد السلام قرار داده، پاداش های فوق العاده ای که بر زیارت آن حضرت شمرده شده و موارد مشابه، همه گویای مقام شفاعت حضرت اباعبدالله ضد السلام است. امام صادق ضد السلام می فرماید: «مَنْ زَارَ قَبْرَ الْحُسَیْنِ بْنِ عَلِیٍّ لَا یُرِیدُ بِهِ إِلَّا وَجْهَ اللَّهِ تَعَالَی غُفِرَ لَهُ جَمِیعُ ذُنُوبِهِ وَ لَوْ کَانَتْ مِثْلَ زَبَدِ الْبَحْرِ فَاسْتَکْثِرُوا مِنْ زِیَارَتِهِ یَغْفِرِ اللَّهُ لَکُمْ ذُنُوبَکُمْ؛ کسی که مزار حسین بن علی را زیارت کند و از آن زیارت نیتی جز جلب رضای الهی نداشته باشد، تمام گناهانش آمرزیده می شود، هرچند به اندازه کف هایی باشد که در روی آب دریا پدیدار می شود؛ پس زیاد به زیارت او بروید تا خدا گناهانتان را بیامرزد».
«ای علی سوگند بدان که مرا به حق به نبوت برانگیخت و به رسالت و نجات دادن [خلق] برگزید ذکر نشود این خبر ما در انجمن و محفلی از محافل مردم زمین که در آن گروهی از شیعیان و دوستان ما باشند و در بین آنها اندوهناکی باشد، جز آنکه خدا اندوهش را برطرف کند؛ و نه غمناکی جز آنکه خدا غمش را بگشاید؛ و نه حاجتمندی باشد جز آنکه خدا حاجتش را برآورد».
خاکساری در درگاه سیدالشهداعلیه السلام باعث رضای الهی است؛ تا آنجا که در روز عرفه خدای متعال ابتدا به زوّار آن حضرت توجه می کند و سپس به کسانی که در صحرای عرفات هستند. آیت الله بهجت می فرماید: «همان وقتی که زوار عرفه در کربلا هستند، روایت معتبر دارد به اینکه خدا اول نظر رحمت به زائرین حسین در کربلا می کند، ثانیاً به زائرین عرفات؛ به این دلیل که کاری کرد که نکرده بود من مضی، و نخواهد کرد من یأتی».
در فرازی دیگر از حدیث کساء آمده است: «یا عَلِیُّ وَالَّذی بَعَثَنی بِالْحَقِّ نَبِیّاً، وَاصْطَفانی بِالرِّسالَةِ نَجِیّاً، ما ذُکِرَ خَبَرُنا هذا فی مَحْفِلٍ مِنْ مَحافِلِ اَهْلِ الْأَرْضِ، وَفیهِ جَمْعٌ مِنْ شیعَتِنا وَمُحِبّینا، وَفیهِمْ مَهْمُومٌ اِلاَّ وَفَرَّجَ اللَّهُ هَمَّهُ، وَلا مَغْمُومٌ اِلاَّ وَکَشَفَ اللَّهُ غَمَّهُ، وَلا طالِبُ حاجَةٍ اِلاَّ وَقَضَی اللّهُ حاجَتَهُ؛ ای علی سوگند بدان که مرا به حق به نبوت برانگیخت و به رسالت و نجات دادن [خلق] برگزید ذکر نشود این خبر ما در انجمن و محفلی از محافل مردم زمین که در آن گروهی از شیعیان و دوستان ما باشند و در بین آنها اندوهناکی باشد، جز آنکه خدا اندوهش را برطرف کند؛ و نه غمناکی جز آنکه خدا غمش را بگشاید؛ و نه حاجتمندی باشد جز آنکه خدا حاجتش را برآورد».
شاید همین تصریحی که در حدیث کساء درباره برطرف شدن مشکلات است سبب شده بود که حضرت آیت الله بهجت برای رفع گرفتاری ها و شفای بیماران، به قرائت این حدیث سفارش کند و به قرائت جمعی آن، توجه خاصی داشته باشد.


منبع:

1399/10/09
12:17:20
5.0 / 5
1306
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
نور معرفت

nooremarefat.ir - مالکیت معنوی سایت نور معرفت متعلق به مالکین آن می باشد