نور معرفت
اثر آیت الله ابوالقاسم علیدوست؛

كتاب فقه و مصلحت به چاپ هفتم رسید

كتاب فقه و مصلحت به چاپ هفتم رسید

مقدمات پژوهش انجام شده در این کتاب، برآمده از سالیان متمادی تدریس آیت الله علیدوست بوده و قسمت هایی از آن به صورت مقاله علمی در مجلات معتبر منتشر گردیده است.


به گزارش نور معرفت به نقل از مهر، کتاب فقه و مصلحت اثر آیت الله ابوالقاسم علیدوست عضو هیأت علمی گروه فقه و حقوق پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی به چاپ هفتم خود رسید. آیت الله ابوالقاسم علیدوست در کتاب فقه و مصلحت در صدد است با نگاه تطبیقی، جایگاه و کارکردهای مصلحت و شیوه تشخیص آنرا برمبنای مبانی و منابع فقه دوده (ع) در نظام فقهی- حقوقی اسلام و باتوجه به موضوعات و نیازهای نوپدید جست و جو کند. مبادی و مقدمات این پژوهش برآمده از سالیان متمادی تدریس آیت الله علیدوست در دروس سطح و خارج حوزه بوده که سرانجام در قالب طرح نامه پژوهشی تدوین گردید و در چندین مرحله در شورای علمی گروه فقه و حقوق مورد بررسی قرار گرفت. همین طور طی دوران انجام پژوهش بخش های مختلف آن در قالب نشست های علمی با حضور اندیشمندان به بررسی گذاشته شد و قسمت هایی از آن به صورت مقاله علمی در مجلات معتبر منتشر گردید.
وی بعد از اتمام پژوهش فقه و مصلحت، قسمتی از آنرا بعنوان یک نوآوری در کرسی های نظریه پردازی نقد و مناظره ارائه نمود و بعد از چندین جلسه بررسی و مناظره، هیأت داوران آنرا با درجه عالی به ثبت رساند.
این کتاب در سه بخش با ساختار زیر تدوین شده است:
بخش نخست به تفسیر واژه های محوری تحقیق و بیان کلیات و مبانی بحث می پردازد. تبعیت احکام شرع از مصالح و مفاسد موجود در متعلق یا تبعیت جعل احکام از مصلحت در اصل تشریع، امکان یا عدم امکان فهم مصالح و مفاسد مورد نظر شارع، بیان گستره شریعت، اجتهاد و فقه از مباحثی است که در این بخش مطرح گردیده است.
مباحث بخش دوم در دو فصل سامان یافته است. در فصل اول از جایگاه مصلحت در کشف حکم بحث می شود. موقعیت سندی مصلحت در مذاهب شریعت با استنباط حکم قسمتی از مباحث این فصل است.
فصل دوم، از جایگاه مصلحت در تطبیق و اجرای احکام شرعی و فقهی مکشوف، شیوه و نهاد کشف، بحث می کند.
بیان معیارها و مبانی فهم و کشف مصالح و سنجه های ترتیب، بررسی شئون شارع و مبینان معصوم شریعت قسمتی از مباحث این فصل است.
بخش سوم، عهده دار بحث از پرسش ها و شبهه ها در یک فصل و لطمه های مطرح در اطراف فقه المصالح در فصل دیگر است. کشاکش مصلحت و قانون؛ چیستی، بنیان و گستره حکم حکومتی؛ اصل تشریع و جایگاه نهادهای تشخیص مصلحت از موضوع هایی است که در فصل اول از این بخش بیان می شود.
جمود و اسباب آن، مصلحت گرایی افراطی و علل آن، نداشتن منطقی بسامان در کاربرد مصلحت و غفلت از مصالح بنیادین از موضوع های مطرح در فصل دوم این بخش است.


منبع:

1399/09/16
20:43:01
5.0 / 5
970
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
نور معرفت

nooremarefat.ir - مالکیت معنوی سایت نور معرفت متعلق به مالکین آن می باشد