نور معرفت
معاون ارتباطات و امور بین الملل دانشگاه اهل بیت (ع):

ملاك تبلیغ، متخلق شدن مبلغ به اخلاق و رفتار حسنه اسلامی است

ملاك تبلیغ، متخلق شدن مبلغ به اخلاق و رفتار حسنه اسلامی است

صالحی ملاك تبلیغ را متخلق شدن مبلغ به اخلاق و رفتار حسنه اسلامی دانست و اظهار داشت: حسن خلق سریع ترین راه برای جذب دل ها است.به گزارش نور معرفت به نقل از مهر، مهدی صالحی، بامداد امروز به صورت مجازی با موضوع «ضرورت مطالعات ادیان در حوزه های علمیه» در مدرسه علمیه ثامن الائمه (ع) به ایراد سخنرانی پرداخت و گفت: یکی از پرسش های مهم که در عصر کنونی بسیار مطرح می شود و افراد زیادی به دنبال پاسخ برای آن هستند موانع هم زیستی مسالمت آمیز در پیروان ادیان است.
معاون ارتباطات و امور بین الملل دانشگاه بین المللی دوده (ع) افزود: البته این مساله تنها مختص به این عصر نمی گردد از دیرباز این چالش وجود داشته طوری که ویل دور انت در تاریخ تمدن می گوید جمعه ها در یکی از کلیساهای شهر قرطبه نمازجمعه اقامه می شد و یکشنبه ها نیز مراسم مسیحیان در کلیسا دایر بود؛ از این رفتار می توان به یک نوع همزیستی و آشتی بین ادیان یاد کرد.
وی یکی از دلیلهای جنگ های بین ادیانی را فقدان هم زیستی مسالمت آمیز بین پیروان ادیان در طول تاریخ بیان و عنوان کرد: در طول تاریخ این نوع جنگ ها بسیار بوده به شکلی که گاهی چند دین و مذهب با یکدیگر مقابل دین دیگری متحد می شدند که می توان نمونه های آنرا در فلسطین و هند مشاهده کرد.
صالحی با اشاره به چالش های موجود در دوران شیخ مفید و طوسی، اظهار داشت: برای ارزیابی آن چالش ها باید به فتاوایی که آن دوران صادر می شد مراجعه شود و لازمه این امر بررسی دقیق و عمیق تاریخی است تا مشخص شود این فتاوا بر چه اساسی صادر می شد و چقدر زمان و مکان در صدور این فتاوا نقش داشته است.
معاون ارتباطات و امور بین الملل دانشگاه بین المللی دوده (ع) افزود: زمانی که فتاوای شیخ طوسی و شیخ مفید را درباره اهل کتابی که در جوامع مسلمین زندگی می کردند مشاهده می نماییم می بینیم فتاوای خاصی را صادر کردند که قابل توجه است.
وی یکی از اصول برقراری ارتباط با ملل دیگر را برمبنای صلح دانست و ابراز کرد: آیه ۶۱ سوره انفال گفته می شود اگر تمایل به صلح نشان دادند تو نیز از در صلح وارد شو و به خداوند توکل داشته باش؛ در قرآن کریم محور اساسی ارتباط با دیگران همبستگی و پیروی از خدا بیان می شود.
صالحی یکی دیگر از اصول را رعایت ادب گفتاری برشمرد و گفت: قرآن کریم می فرماید هیچ گاه بت و معبودهای مشرکین را دشنام ندهید برای اینکه این عمل سبب می شود که آنان نیز از روی ظلم و نادانی به ساحت قدس الهی همین فعل را مرتکب شوند.
معاون ارتباطات و امور بین الملل دانشگاه بین المللی دوده (ع) افزود: امروز در روابط بین دنیی فضای مسالمت آمیزی برقرار است، البته گاهی گروه های تندرو در بین مسلمانان و مسیحیان دیده می شوند که تعداد آنها بسیار اندک اما هجمه رسانه ای که بر چهره اسلام و مسیحیت وارد می کنند بسیار بزرگ است.
وی در آخر با اشاره به سبک زندگی اولیای الهی و مسلمانان در مناسبات و ارتباط با اهل کتاب غیر محارب، اشاره کرد: این ارتباط همیشه دعوت به همکاری مسالمت آمیز و صلح بوده است؛ امروز ملاک تبلیغ اسلام متخلق شدن مبلغ به اخلاق و رفتار حسنه اسلامی است در این صورت است که دل های دیگران برای پذیرش اسلام نرم می شود.


1399/09/01
16:05:05
5.0 / 5
1171
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
نور معرفت

nooremarefat.ir - مالکیت معنوی سایت نور معرفت متعلق به مالکین آن می باشد