نور معرفت
هفدهم ربیع الاول؛ سالروز ولادت رسول مهربانی

وظایف پیروان پیامبر (ص)

وظایف پیروان پیامبر (ص)

به گزارش نور معرفت یك كارشناس مسائل دینی اظهار داشت: نمی توانیم بگوییم كه پیرو پیامبر(ص) هستیم و بگونه ای دیگر زندگی نماییم. همچون رفتارهای پیامبر(ص) سبك زندگی حضرت است كه باید آن راترویج بدهیم.


حجت الاسلام والمسلمین محمد صابر جعفری در گفتگو با ایسنا، با اشاره به اینکه ما در مقابل پیامبر اکرم (ص) وظایفی داریم که در اینجا به بعضی از این وظایف اشاره می کنم اظهار نمود: همچون وظایف ما نسبت به این نعمت بزرگ، " شناخت " است. در دعای معروفی که برای زمان غیبت وارد شده، آمده است: « اللَّهُمَّ عَرِّفْنِی‏ نَفْسَکَ‏ فَإِنَّکَ إِنْ لَمْ تُعَرِّفْنِی نَفْسَکَ لَمْ أَعْرِفْ نَبِیَّکَ اللَّهُمَّ عَرِّفْنِی رَسُولَکَ فَإِنَّکَ إِنْ لَمْ تُعَرِّفْنِی رَسُولَکَ لَمْ أَعْرِفْ حُجَّتَکَ اللَّهُمَّ عَرِّفْنِی حُجَّتَکَ فَإِنَّکَ إِنْ لَمْ تُعَرِّفْنِی حُجَّتَکَ ضَلَلْتُ عَنْ دِینِی‏ لَقَدْ مَنَ‏ اللَّهُ‏ عَلَی الْمُؤْمِنینَ اذْ بَعَثَ فیهِمْ رسولاً مِنْ انْفُسِهِمْ یَتْلوا عَلَیْهِمْ ایاتِه‏ وَ یُزَکّیهِمْ وَ یُعَلِّمُهُمُ الْکِتابَ وَ الحِکْمَةَ وَ انْ کانُوا مِنْ قَبْلُ لَفی ضَلالٍ مُبینٍ‏؛ یعنی خدا بر اهل ایمان منّت نهاد که فرستاده‏ای از خودشان در بین آنها برانگیخت که بر آنان آیات او را بخواند و آنها را پاک گرداند و کتاب و حکمت «احکام و حقائق» را بیاموزد هر چند از آن پیش در گمراهی آشکار بودند.» پس می توان گفت نخستین وظیفه ما شناخت است.

وی افزود: شخصیت پیامبر اکرم(ص) به قدری والا است که خداوند در تجلیل پیامبر(ص) در قرآن آورده است: وما محمد الا رسول. یعنی می توان گفت هیچ جا خطاب یا محمد نداریم. حضرت محمد (ص) شخصیتی دارد که حتی جبرئیل هم به این مقام نمی رسد؛" قاب قوسین او ادنی"این نشان از بی بدلیل بودن حضرت دارد."اولیت دانستن" حضرت از دیگر مواردی است که باید نسبت به آن شناخت داشته باشیم " اَلنَّبِیُّ اَولی بِالمُؤمِنینَ مِن اَنفُسِهِم"نسبت به آن شناخت داشته باشیم"
این کارشناس مسائل دینی افزود: سخن حضرت سخن خداست." ما ینطق عن الهوی ان هو الا وحی یوحی" بعضی از کفار زمان پیامبر(ص) همواره از حضرت سوال می کردند که این سخن خودت یا سخن خداوند است، شناخت ما نسبت به پیامبر (ص) باید اینگونه باشد که بدانیم حضرت جز سخن خداوند چیز دیگر را نمی فرمودند.
جعفری تصریح کرد: یکی دیگر از صفات پیامبر (ص) "اخلاق حسنه و خلق عظیم" ایشان بود که باید نسبت به این مورد هم شناخت لازم را داشته باشیم.«اخلاق او انک لعلی خلق عظیم» همواره به فکر محرومین بود و از آنها سرکشی می کرد. "من اصبح و لم یهتم بامور المسلیمن فلیس بمسلم" این یکی از خصوصیت هایی است که امروز بسیار باید به آن دقت کنیم یعنی بحث مواسات و همدلی و رحم و مهربانی.
وی افزود: از دیگر وظایف ما نسبت به پیامبر(ص) "پیروی از رفتار" حضرت است. ما نمی توانیم بگوییم که پیرو پیامبر(ص) هستیم و بگونه ای دیگر زندگی نماییم. همچون رفتارهای پیامبر(ص) سبک زندگی حضرت است که باید آن راترویج بدهیم. تنها جایی که خداوند خویش را در کنار بندگان قرار می دهد همراهی خدا و فرشتگان در صلوات و درود نسبت به حضرت رسول (ص) است."إِنَّ اللهَ وَ مَلائِکَتَهُ یُصَلُّونَ عَلَی النَّبِیِّ یا أَیُّهَا الَّذینَ آمَنُوا صَلُّوا عَلَیْهِ وَ سَلِّمُوا تَسْلیما»."نباید فراموش نماییم که همچون وظایف ما همین مساله است. در اخلاق سیاسی، اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و... باید سبک و سیره پیامبر (ص) را در دستور کار داشته باشیم. پذیرش ولایت پیامبر(ص) و ائمه(ع) خیانت نکردن به پیامبر(ص) و دین (یاایّهَا الّذینَ ءامَنوا لا تَخونُوا اللّهَ والرَّسولَ و... ) از دیگر وظایف ما نسبت به حضرت(ص) است. محبت، توسل، زیارت، ادب و تکریم هم جزو وظایف ما است.
جعفری در ادامه با تاکید بر این مورد که ما در مقابله با توهین به دین و پیامبر (ص) هم وظایفی داریم اظهار داشت: نخستین وظیفه ما غیرت نسبت به دین است و با همین غیرت باید یاری رسان حضرت باشیم. وقتی این غیرت را داشته باشیم در مقابل توهین و تهمت نسبت به حضرت رسول (ص) نباید ساکت بمانیم و آنرا به اسم آزادی بیان نادیده بگیریم.
او در آخر اظهار داشت: معرفی شخصیت پیامبر (ص) و سبک زندگی ایشان در چارچوب هنر، گفتگو، سمینار و به هر شکلی که می توانیم را باید در دستور کار قرار بدهیم.
منبع:

1399/08/14
13:59:23
5.0 / 5
1096
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
لینک دوستان نور معرفت
نور معرفت

nooremarefat.ir - مالکیت معنوی سایت نور معرفت متعلق به مالکین آن می باشد