نور معرفت
قره شیخلو:

مسابقات بین المللی قرآن ابزاری برای ایجاد وحدت بین مسلمانان است

مسابقات بین المللی قرآن ابزاری برای ایجاد وحدت بین مسلمانان است

رئیس مركز قرآنی سازمان اوقاف با اشاره به اینكه مسابقات بین المللی قرآن ابزار خوبی برای ایجاد وحدت بین امت اسلامی است، اظهار داشت: در نظر داریم باشگاهی از همه شركت كنندگان در مسابقات قرآن راه اندازی نماییم كه اگر این كار صورت گیرد، می تواند در ارتقای فرهنگ قرآنی جوامع بسیار تأثیرگذار باشد.


به گزارش نور معرفت به نقل از ایسنا، مهدی قره شیخلو رئیس مرکز قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه در گفتگو با روابط عمومی سازمان اوقاف درباره ایده برگزاری مسابقات بین المللی قرآن اظهار نمود: ایده برگزاری این مسابقات در کشورمان از اینجا نشأت گرفت که در ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی، تبلیغات گسترده ای ضد جمهوری اسلامی در دنیای اسلام در خصوص اینکه اینها با قرآن بیگانه اند، صورت گرفته بود؛ حتی تبلیغ می کردند که قرآن ما با قرآن پیغمبر(ص) متفاوت است و یکی از دلایلی که نمایندگان کشورهای دیگر دعوت شدند، این بود تا از نزدیک ظرفیتهای ما را ببینند و این تبلیغات خنثی شود.

وی صدور انقلاب را از دیگر علل برگزاری مسابقات بین المللی قرآن در جمهوری اسلامی ایران عنوان نمود و اظهار داشت: به مرور که پیش رفتیم، اهداف بیشتری برای این مسابقات تبیین شد ولی بهرحال مسابقات بین المللی قرآن ابزار خوبی برای ایجاد وحدت بین امت اسلامی است و زمانی که نمایندگان ۷۰ کشور برای ۱۰ روز گرد هم می آیند، فرصتی برای هم افزایی و همدلی هم فراهم می شود.

رئیس مرکز قرآنی سازمان اوقاف با اشاره به اینکه ما قبل از پیروزی انقلاب اسلامی، سه رتبه بین المللی در رشته های قرآنی داشته ایم و در مدت ۴۰ سال حدود ۴۰۰ رتبه بین المللی داریم، تصریح کرد: مسابقات بین المللی قرآن باید به یک فضای داد و ستد فرهنگی و دینی بین کشورها تبدیل گردد و در طول سال در مناسبتهای مختلف مثل ماه رمضان و هفته وحدت ادامه یابد.

قره شیخلو با تاکید بر استانداردسازی مسابقات قرآن، اضافه کرد: سازمان اوقاف نقش مدیریت و راهبری برنامه های قرآنی را بر عهده دارد، ازاین رو در اجرا و عملیات تلاش می نماییم از ظرفیتهای موجود در کشور استفاده نماییم نه اینکه ظرفیتی در کنار ظرفیتهای موجود ایجاد نماییم.

وی تصریح کرد: در برنامه ریزی هایی که صورت گرفته در نظر داریم باشگاهی از همه شرکت کنندگان در مسابقات قرآن راه اندازی کنیم؛ با عنایت به شرایط فعلی و شیوع بیماری کرونا که اغلب کارها را در فضای مجازی مدیریت می نماییم، ارتباطات، هم سریع و هم نزدیک شده است و اعضایی که در طول ۴۰ سال دور هم جمع می شوند، جمعیت قابل توجهی هستند که اگر بشود برای اینها باشگاهی ترتیب داد، می تواند در ارتقای فرهنگ قرآنی جوامع بسیار تأثیرگذار باشد.

رئیس مرکز قرآنی سازمان اوقاف خاطرنشان کرد: دو مأموریت مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف شامل ستاد عالی هماهنگی مسابقات و ستاد عالی حفظ قرآن، هر دو فراسازمانی هستند و دستگاه های مختلفی در این دو ستاد عضو هستند و باید با اینها تعامل قویتر داشته باشیم و نقش آنها هم در تصمیم گیری ها و اجرا باید پررنگتر شود.

قره شیخلو در انتها خاطرنشان کرد: طرح ساماندهی داوران را در دستور کار داریم که مراحل کارشناسی را پشت سر می گذارد و امید است بتوانیم در ۶ ماهه دوم سال این طرح را اجرایی کنیم؛ پیشنهاد داده ایم که این طرح را با سازمان دارالقرآن انجام دهیم.1399/08/06
13:19:19
5.0 / 5
1357
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
لینک دوستان نور معرفت
نور معرفت

nooremarefat.ir - مالکیت معنوی سایت نور معرفت متعلق به مالکین آن می باشد