نور معرفت
رئیس بنیاد نشر آثار سید جعفر مرتضی خبرداد

برگزاری سالگرد ترحیم مجازی و بین المللی علامه سیدجعفر مرتضی

برگزاری سالگرد ترحیم مجازی و بین المللی علامه سیدجعفر مرتضی

قم فرزند علامه جعفر مرتضی از برگزاری نخستین سالگرد ارتحال آن مرحوم در فضای مجازی همزمان با ایام شهادت پیامبر(ص) در روز جمعه هفته جاری آگاهی داد.


حجت الاسلام والمسلمین محمد مرتضی عاملی، رئیس مؤسسه تنظیم و ترجمه آثار علامه جعفر مرتضی عاملی (مؤسسه سیره پژوهی و اندیشه های اسلامی) و فرزند علامه، امروز ۲۱ مهرماه در نشستی با خبرنگاران به مناسبت نخستین سالگرد ارتحال این عالم وارسته و فرهیخته، اظهار داشت: علامه جعفر مرتضی در ۱۵ صفر ۱۳۶۴ قمری به دنیا آمد و ۲۷ صفر ۱۴۴۱ قمری هم از دنیا رحلت کرد.
وی اضافه کرد: ایشان در اواخر عمر تمایل زیادی داشت به ایران بیاید، اما به سبب گسترش بیماری منجر به فوت موفق نشد. قرار بود دفن ایشان در یکی از شهرهای مشهد، قم یا کربلا باشد، ولی علامه، حوزه علمیه ای را در منطقه زندگی خود احیاء کرده و کتابخانه بزرگی هم در آنجا داشت و مسجدی هم کنار منزل ساخته بود؛ پس تصمیم براین شد که همانجا دفن شود و مقبره ایشان هم منشأ آثار علمی و معنوی باشد.
فرزند علامه جعفر مرتضی با اعلان اینکه علامه در سال ۱۳۴۷ به ایران آمد و با کسانی مانند آیت الله سیدمهدی روحانی و آیت الله شبیری زنجانی هم درس بود، اضافه کرد: ایشان رابطه حسنه و نیکی با جمهوری اسلامی داشت و عمده تألیفات وی در عرصه تاریخ اسلام بود. بنابر اشتباهی مشهور، ایشان بعنوان مورخ معروف شدند، اما ایشان گزاره های تاریخی را بررسی و تحلیل کرده و گزاره های صحیح را از گزاره های نادرست تفکیک کرد.
رئیس مؤسسه تنظیم و ترجمه آثار علامه جعفر مرتضی عاملی با اعلان اینکه علامه در فقه و تفسیر، طب و اخلاق و در علوم دیگر فعالیت علمی قابل توجه داشته است، اظهار نمود: گرچه علامه با «الصحیح من سیرة نبی الاعظم» شناخته شد، ولی ایشان «الصحیح من سیرة امام علی» و سیره امام حسن و امام حسین را هم نوشته است. ایشان همین طور کتاب «مختصر مفید» را تألیف کرد که برای عموم مردم خیلی مفید می باشد، برای اینکه مشتمل بر پاسخ به سؤالات روزمره مردم است.
تألیف ۲۰ جلد تفسیر
وی با اعلان اینکه ایشان ۲۰ جلد تفسیر به خصوص در تفسیر سوره های جزء ۳۰ و سوره های کوتاه قرآن دارد که در یک مجموعه تفسیری چاپ خواهد شد، اشاره کرد: اینکه چرا علامه نام سیره پیامبر و امام علی را الصحیح گذاشت، اما مابقی سیره ها را فقط با عنوان سیره نام برده، این است که سیره پیامبر و امام علی(ع) در آثار تاریخی، دارای گزاره های نادرست زیادی بود، پس در این دو اثر، به محاکمه تاریخ پرداخت.
فرزند علامه مرتضی با اعلان اینکه عمده آثار ایشان به عربی است، اضافه کرد: نیاز به ترجمه آثار وی به زبان های دیگر امری ضروری بود، اما چون مترجمین ترجمه های دقیقی نداشتند، مجبور شدیم که خودمان اقدام نماییم و این مؤسسه در زمان حیات علامه تأسیس و به این کار مبادرت می کند.
رئیس مؤسسه تنظیم و ترجمه آثار علامه جعفر مرتضی عاملی با اعلان اینکه علامه بیش از ۱۱۵ عنوان کتاب در ۲۸۰ جلد دارد که همین کار ترجمه را زمان بر می کند، افزود: احیاء مباحث سیره پژوهی برای محاکمه گزاره های تاریخی، ارائه مشاوره به پایان نامه ها و مقالات، جمع آوری اسناد در رابطه با زندگی علامه و پدر ایشان و رابطه وی با ایران، لبنان و جنبش های انقلابی و شیعه همچون مواردی است که در دست اقدام داریم. همین طور تولید داستان، داستانک، فیلمنامه و... از مجموعه آثار ایشان، از دیگر کارهاست.
وی اضافه کرد: والد علامه یعنی سیدمصطفی مرتضی، فرد کشاورزی بود که وارد وادی علم شد و بیش از صد عنوان کتاب تألیف کرد که آثار ایشان هم در حال تحقیق، تصحیح و چاپ است. البته قسمتی از کتابخانه پدربزرگ در جنگ ۳۳ روزه لبنان از بین رفت.
وی افزود: اسناد دیگری از طرف موسسه جمع آوری خواهد شد که شامل نامه های علامه به رهبر انقلاب، به شیخ نعیم قاسم و سیدعباس موسوی در مورد تأسیس حزب الله و مسائل در رابطه با این حزب و همین طور استخراج آیات و روایات در رابطه با دفاع مقدس در جنگ هشت ساله و تصاویر و آثار در رابطه با حضور ایشان در جبهه که با نام مستعار جواد عرب حضور داشتند؛ از آن جمله است.
برگزاری مراسم سالگرد
فرزند علامه مرتضی در آخر اظهار داشت: نخستین سالگرد علامه مصادف با ایام شهادت پیامبر(ص) به صورت مجازی و با سخنرانی افرادی چون آیت الله حسینی بوشهری، عباس خامه یار، جلال الدین صغیر، شیخ محمدکنعان، شیخ علی جابر، علامه سیدمرتضی مرتضی و دیگران در روز جمعه، ۲۵ مهرماه از ساعت ۱۶ در بستر زوم به آدرس zoom۲۷۵۰۸۵۸۹۴۹ برگزار می شود.1399/07/23
23:44:07
5.0 / 5
1424
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
لینک دوستان نور معرفت
نور معرفت

nooremarefat.ir - مالکیت معنوی سایت نور معرفت متعلق به مالکین آن می باشد