نور معرفت
مدیر كل تبلیغات اسلامی استان اردبیل:

امامان محله موفق اردبیل سند تحول اجتماعی تدوین می كنند

امامان محله موفق اردبیل سند تحول اجتماعی تدوین می كنند

به گزارش نور معرفت مدیر كل تبلیغات اسلامی استان اردبیل اظهار داشت: امامان محله با فعالیتهای اجتماعی و كوشش برای رفع مشكلات مردم بعنوان تحول آفرینان مناطق محروم استان اردبیل سند تحول اجتماعی تدوین می كنند.به گزارش نور معرفت به نقل از مهر، حجت الاسلام قاسم جعفرزاده قبل از ظهر دوشنبه در نشست هم اندیشی با امامان محله استان اردبیل در سخنانی، تحول در امر تبلیغ را امری ضروری و عامل مؤثر در توسعه همه جانبه عنوان نمود و اظهار داشت: تقویت و تداوم حوزه فرهنگی جامعه نیازمند تحول آفرینی در تبلیغ دینی است که در صورت تحقق این امر، شاهد فعالیت و اثر گذاری بیشتری در تبلیغ اجتماعی خواهیم بود.
وی بر لزوم تحول در فرآیند تبلیغ روحانیون تاکید کرده و امامان محله را به تغییر شیوه تبلیغی در جهت حل مشکلات مناطق محل تبلیغ فراخواند.
مدیر کل تبلیغات اسلامی اردبیل، طلبه عالم را کارآمدتر از طلبه عابد در جامعه عنوان نمود و اظهار داشت: حوزه های علمیه بایستی در تربیت روحانی عالم و آگاه بیشتر از پیش تلاش کند و صرفا به بحث معنویت و عبودیت محض پرداخت نشود. چون که منحصراً اهل عبادت و تقوا بودن و در مواقع بحرانی خویش را از گزند صدمه ها در امان نگه داشتن، خلأ بزرگی در کارکرد اجتماعی روحانیون بوجود می آورد.
وی اساس فعالیت روحانیون را تحول آفرینی در کارکرد مساجد برشمرد و اظهار نمود: فعالان عرصه تبلیغی، بایستی تغییر و تحول را از مساجد آغاز کنند و با تغییر سیره و برنامه تبلیغی فعالیت درون مساجد را متحول کنند چون که در روایات هم آمده است جز اهل ایمان نمی توانند مساجد را آباد کنند.

مساجد تراز انقلاب الگوی فرهنگی و اجتماعی در جامعه
حجت اسلام جعفرزاده خصوصیت اصلی مسجد تراز انقلاب را، همسو بودن فعالیت ها در جهت تقویت ایمانی، اعتقادی و فرهنگی دانست و اظهار داشت: اولویت اصلی در عمران و آبادانی مساجد، توسعه خدمات و فعالیت ها، با هدف تحقق اهداف فرهنگی و اجتماعی است که در آن صورت مسجد فعال بعنوان الگو و تراز دیگر مساجد خواهد بود.
وی از همکاری قرارگاه فاطمه الزهرا در جهت معرفی ۴۰ مسجد تراز در اردبیل اطلاع داد و اظهار نمود: در جهت تقویت فعالیتهای برون سازمان، با همکاری قرارگاه فرهنگی فاطمه الزهرا (س) تعداد ۴۰ مسجد تراز بعنوان مدل الگویی در بحث فعالیتهای فرهنگی و اجتماعی در میان دیگر مساجد معرفی شده است و همچنان درصدد افزایش تعداد این مساجد هستیم. ۱۲۰ روحانی در ارتباط مستمر با مردم مناطق محروم هستند
مدیر کل تبلیغات اسلامی استان، روحانیون را ظرفیت های مستعد و بالقوه این اداره در جهت رسیدن به اهداف مدنظر عنوان نمود و اظهار داشت: تعداد قریب به ۱۰۰ روحانی مستقر در سطح استان اردبیل فعالیت دارد که با نظارت، راهبری و آموزش های عرضه شده از جانب تبلیغات اسلامی فعالیتهای شایسته ای در مناطق مختلف استان انجام می دهند.
وی از فعالیت ۲۰ روحانی اعزامی از اداره کل تبلیغات اسلامی استان در بنیاد علوی اطلاع داد و اضافه کرد: روحانیون جهادی و توانمند از جانب اداره تبلیغات اسلامی استان، با حمایت بنیاد علوی اردبیل فعالیتهای فرهنگی و اجتماعی مؤثر و مستمری در سطح استان انجام می دهند.
حجت الاسلام جعفرزاده، امامان محله را جامعه هدف برای تحول آفرینی در مساجد معرفی نمود و اظهار داشت: موفقیت امامان محله در امر تبلیغ اجتماعی، سازمان تبلیغات اسلامی را بر آن داشت تا در تقویت مساجد بعنوان پایگاه مهم فرهنگی بیشتر از پیش هدف گذاری و برنامه ریزی کند تا فعالیت امامان محله با قوت استمرار یابد.
تدوین سند تحول اجتماعی برگرفته از فعالیت امامان محله موفق استان
مدیر کل تبلیغات اسلامی استان در ادامه، بر لزوم معرفی امامان محله موفق و تاثیر گذار تصریح کرد و اظهار داشت: فعالیت امامان محله موفق باید در چارچوب سند تحول اجتماعی تدوین و جهت استفاده در حل مشکلات اجتماعی مورد استفاده قرار گیرد.
وی اظهار داشت: بایستی تمام برنامه ها و فعالیتهای امام محله موفق را بعنوان راهکارهای موفقیت در رفع صدمه های اجتماعی، گردآوری کرده و جهت استفاده دیگر امامان محله نشر دهیم.
مدیر کل تبلیغات اسلامی استان، تحول اجتماعی در محلات را از دیگر مأموریت های امامان محله عنوان نمود و اظهار داشت: منحصراً پرداختن به امور دینی و انجام فرایض عبادی، نگاه حداقلی به رسالت روحانیون است که در توسعه فعالیتهای امامان محله پرداختن به امور اجتماعی، فرهنگی، رفع مشکلات مردم، پیگیری از مسئولین مربوطه، توسط روحانیون به نحو احسن اجرا و بیشتر از پیش تقویت می شود.
راه اندازی ۱۰ پایگاه اجتماعی روحانی محور در اردبیل
حجت الاسلام جعفرزاده از طریق اندازی پایگاه اجتماعی روحانی محور در مناطق به شدت محروم در آینده نزدیک اطلاع داد و اظهار داشت: متأسفانه شاهد وجود برخی پایگاه های اجتماعی غیر فعال با صرف بودجه های گزاف در مناطق مختلف شهر هستیم که صرفا محدود به یک مکان راکد و چند نیروی انسانی غیر فعال است.
وی با تاکید بر تقویت کارایی پایگاه های اجتماعی بعنوان مرکز تحول منطقه و محل کاهش صدمه های اجتماعی اظهار داشت: برای احیای نقش پایگاه های اجتماعی، بایستی تغییر اساسی در نحوه مدیریت و فعالیت این پایگاه ها صورت گیرد که محوریت روحانیون در این پایگاه ها در دستور کار است.
مدیر کل تبلیغات اسلامی استان، از اختصاص ۱۰ سهمیه جهت راه اندازی پایگاه اجتماعی روحانی محور در استان اردبیل اطلاع داد و اظهار داشت: در شهرستان های اردبیل به تعداد ۴ پایگاه، پارس آباد ۳ پایگاه، مشگین شهر ۳ پایگاه، خلخال ۱ پایگاه و در گرمی هم بنیاد علوی در این حوزه با تبلیغات اسلامی همکاری دارد.
حجت الاسلام جعفرزاده، با تاکید بر همکاری فعالانه حوزه علمیه با تبلیغات اسلامی، اظهار داشت: اگر تعامل حوزه های علمیه با تبلیغات اسلامی مستمر و بر مبنای نیازهای روز جامعه باشد، تحول جدی در توسعه فعالیت ها فرهنگی و تبلیغی مساجد و به تبع آن جامعه صورت می گیرد.
راهیان تبلیغ دوشادوش امامان محله در رفع صدمه های اجتماعی تلاش می کنند
حجت الاسلام جعفرزاده، در بخش دیگری از سخنانش، راهیان تبلیغ را رابط بین امامان محله و تبلیغات اسلامی عنوان نمود و اظهار داشت: علاوه بر امامان محله، روحانیون فعال در چارچوب راهیان تبلیغ بعنوان رابط سازمان تبلیغات اسلامی و امامان محله فعالیت می نمایند و عمده فعالیت آنان، گردآوری تجربیات و فعالیتهای امامان محله موفق، و تدوین آن قالب سند طرح تحول استانی است.
وی اظهار داشت: جدیت در پیگیری امور از جانب مرکز و هم فراخوان مسئولین برای حل مشکلات احصاء شده توسط امامان محله از دیگر وظایف راهیان تبلیغ است که در حقیقت فعالیت امامان محله و راهیان تبلیغ زنجیره وار به هم وابسته و تکمیل کننده فعالیت همدیگر به حساب می آید.
روحانیون در سنگر مبارزه با انتشار ویروس کرونا
مدیر کل تبلیغات اسلامی استان، به فعالیت شایسته روحانیون و طلاب جهادی در روزهای کرونا اشاره نمود و اظهار داشت: تغسیل اموات کرونایی و هم کمک های مومنانه و رزمایش مواسات به همت و همکاری روحانیون مجاهد و مردمی، بار دیگر وجهه اجتماعی روحانیون را به منصه ظهور برساند و بیشتر از پیش حس اطمینان و الفت بین مردم و روحانیون را تقویت بخشید.

1399/07/15
23:04:53
5.0 / 5
1178
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
لینک دوستان نور معرفت
نور معرفت

nooremarefat.ir - مالکیت معنوی سایت نور معرفت متعلق به مالکین آن می باشد