نور معرفت
با هدف معرفی و احیای آیین زمینه خوانی؛

كتاب طلوعی در غروب رونمایی می شود

كتاب طلوعی در غروب رونمایی می شود

به گزارش نور معرفت پژوهشكده تاریخ معاصر با هدف معرفی و احیای آیین زمینه خوانی، مراسم رونمایی از كتاب طلوعی در غروب را برگزار می نماید.


به گزارش نور معرفت به نقل از مهر، مراسم رونمایی از كتاب «طلوعی در غروب» به همت پژوهشكده تاریخ معاصر برگزار می گردد. كتاب «طلوعی در غروب» با هدف معرفی و احیای آیین زمینه خوانی، كه در تهران و ری مرسوم بود، به كوشش علی عابدی تألیف و به همت پژوهشكده تاریخ معاصر چاپ و انتشار یافته است.

این كتاب شامل مقدمه ای درباره تاریخچه آیین زمینه خوانی است كه اواخر عهد قاجاری در ۱۶۰ تا ۱۷۰ سال پیش توسط حاج حسین بابا متخلص به مشكین ابداع شد. گفتنی است عارف قزوینی در ساخت و تنظیم آهنگ نوحه ها، كه سروده مشكین است، با او همراهی می كرد. این نوحه ها اغلب در دستگاهای آوازی موسیقی سروده شده است؛ برای مثال یك نوحه در دستگاه ماهور و مدولاسیون به دستگاه های دیگر مثل سه گاه و همایون و متقابلا برگشت به ماهور است.

در كتاب «طلوعی در غروب» دویست نوحه با سروده هایی از شاعران آیینی همچون مشكین، خاكی، مبهوت، مشفق، حاج احمد صالح، حاج ابراهیم ذوالفقاری جمع آوری شده است. همینطور ۳۰ نوحه توسط میلاد كیایی نت نویسی و توسط علی عابدی، مؤلف كتاب، خوانده شده است. این سی نوحه در لوح فشرده همراه كتاب منتشر می شود. مجموعه عكس ها و دستخط آقارضا خوشنویس و نسخه ها و دستك های قدیمی هم در كتاب چاپ شده است.

مراسم زمینه خوانی در زمان حاضر در شش هیئت شهرری و یك هیئت در تهران رایج است كه شامل دم گیری زمینه خوانی برخی از پیش واقع ها و در انتها عباس خوانی می شود.

مراسم رونمایی از كتاب «طلوعی در غروب» دوشنبه ۱۵ مهرماه ۱۳۹۸، ساعت ۱۶ تا ۱۸ در فرهنگسرای ولاء برگزار می گردد. علاقه مندان جهت شركت در این مراسم می توانند به شهر ری، میدان نماز، فرهنگسرای ولاء رجوع كنند.

1398/07/15
13:52:19
5.0 / 5
4868
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
لینک دوستان نور معرفت
نور معرفت

nooremarefat.ir - مالکیت معنوی سایت نور معرفت متعلق به مالکین آن می باشد