نور معرفت

وبینار نقش زنان در حماسه عاشورا انجام شد

وبینار نقش زنان در حماسه عاشورا انجام شد

نور معرفت: وبینار نقش زنان در حماسه عاشورا با همكاری وابستگی فرهنگی كشورمان در استانبول و چند نهاد تركیه ای دیگر اجرا شد.به گزارش نور معرفت به نقل از مهر، وبینار «نقش زنان در حماسه عاشورا» با همکاری وابستگی فرهنگی کشورمان در استانبول، اداره کل همکاریهای فرهنگی و و امور ایرانیان خارج از کشور سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، نمایندگی جامعةالمصطفی (ص) العالمیه در ترکیه، مدیریت حوزه های علمیه خواهران و انجمن زنان زهر آنا ترکیه اجرا شد.
این وبینار با تلاوت آیاتی چند از کلام الله مجید توسط میکائیل گورر، از علمای دوده (ع) ترکیه شروع شد.
نخستین سخنران آن زهرا کاچان (Zehra Kaçan) از اعضای هیات مدیره انجمن زهرا آنا ترکیه با اشاره به واقع عاشورا به تشریح عظمت این حادثه و مظلومیت امام حسین (ع) پرداخت و اشاره کرد: بعد از شهادت امام حسین (ع) پرچم در دستان حضرت زینب (س) بود.
کاچان با تاکید بر ایستادگی حضرت زینب (س) در روز عاشورا بر نقش ایشان بعنوان یک زن در واقعه عاشورا پرداخت و اظهار نمود: اسلام به حضور زنان در عرصه های اجتماعی تاکید دارد.
وی در ادامه سخنان خود اشاره کرد: عزاداری محرم در استانبول در ابتدای امر با حضور سی چهل نفر از علاقمندان دوده (ع) از طرف شیخ صلاح الدین اوزگوندوز آغاز شد، اما با گذشت زمان مراسم عاشورا با حضور پرشور علاقمندان و محبان دوده (ع) همه ساله انجام می شود.
زهرا کاچان اضافه کرد: خطبه حضرت زینب (س) در شام نقطه عطفی در اثبات حقانیت و مظلومیت دوده (ع) است. بدین ترتیب حضرت زینب (س) رسالت خودرا انجام داد و ما بعنوان محبان دوده (ع) با تأسی از ایشان که در دامان حضرت فاطمه زهرا (س) تربیت یافته بود در سال ۲۰۰۶ انجمن زهراآنا وابسته به مرکز فرهنگی و دینی زینبیه را راه اندازی کردیم.
وی اشاره کرد: هدف ما از این تشکل، رضایت خداوند متعال و سپس ادامه راه حضرت فاطمه زهرا (س) و حضرت زینب (س) است. گرچه هیچ روزی عاشورا نمی گردد و ما هم حضرت زهرا و زینب (سلام الله علیهما) نمی شویم.
دومین سخنران وبینار خانم سکینه حسین پور از اساتید حوزه حوزه علمیه خواهران از جمهوری اسلامی ایران در سخنان خود به نقش زنان در واقعه عاشورا پرداخت و با ذکر نقل قولی از شهید آیت الله مطهری اظهار نمود: زنان در کنار مردان در واقعه عاشورا رسالت خودرا انجام دادند.
وی اضافه کرد: حضرت زینب (س) با ایفای نقش خود در واقعه عاشورا نشان دادند که زنان نقش مهمی دارند.
سخنران بعدی این وبینار خانم مریم کارانلیک اوروش (Meryem Karanlık Uruş) از مدرسان نمایندگی جامعه المصطفی در ترکیه به وظایف زنان و مردان از دیدگاه اسلام بعد از رسیدن به سن تکلیف اشاره و اشاره کرد: یکی از فرایضی که ویژه مردان است، جهاد است، امام حسین (ع) این فریضه را به نحو احسن انجام دادند.
خانم کارانلیک در ادامه سخنان خود اظهار نمود: با توجه و علاقه ای که پیامبر اسلام به حضرت فاطمه زهرا (س) نشان دادند، زنان دارای ارزش و منزلت بیشتری شدند. حضرت زینب (س) نیز در واقعه کربلا وظیفه خودرا انجام دادند و سعادت ابدی را نصیب خود کردند. کربلا شاهد صحنه هایی بوده است که در تاریخ بی نظیر هستند.
خانم کارانلیک بیان کرد: حضرت زینب (س) چشم و گوش زنان در واقعه عاشورا بود و میراث ایشان امامت و ولایت بود. عاشورا امر الهی بود و هرچه صورت گرفت جهت رضایت خداوند متعال بود.
آخرین سخنران وبینار خانم زهرا چاکر (Zehra Çakır) از اعضای هیات مدیره انجمن زهر آنا ترکیه سخنان خودرا با ذکر فضایل حضرت زینب (س) شروع کرد و ایشان را الگوی تمامی زنان دانست.
خانم چاکر سپس به تشکیل دسته های عزاداری و سوگواری محرم در ترکیه اشاره کردو اضافه کرد: بزرگترین مراسم عزاداری عاشورا در کشور ترکیه در شهر استانبول برگزار می گردد و ما تلاش می نماییم برنامه ها و مراسم باشکوه تری را برگزار نماییم.
وی افزود: روز جهانی حضرت علی اصغر نیز همه ساله با حضور گسترده بانوان از طرف انجمن زهرا آنا سازماندهی و انجام می شود.


منبع:

1399/06/27
19:17:07
5.0 / 5
1341
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
لینک دوستان نور معرفت
نور معرفت

nooremarefat.ir - مالکیت معنوی سایت نور معرفت متعلق به مالکین آن می باشد