نور معرفت
آیت الله العظمی سبحانی

مسلمان روی اشتراكات خود به وحدت برسند

مسلمان روی اشتراكات خود به وحدت برسند

به گزارش نور معرفت قم مرجع تقلید شیعیان با اشاره به اینكه امروز بیشتر از همه چیز باید به وحدت اهمیت بدهیم، اظهار داشت: مسلمانان باید به حبل وحدت چنگ بزنند و مشتركات را مورد تاكید قرار دهند.


آیت الله سبحانی مرجع تقلید شیعیان امروز در آئین افتتاحیه مرکز تخصصی کلام که به صورت ویدئوکنفرانس برگزار شد، تصریح کرد: مسلمانان باید به حبل وحدت چنگ بزنند و مشترکات را مورد تاکید قرار دهند.
وی اضافه کرد: امروز بیشتر از همه چیز باید به وحدت اهمیت بدهیم، قرآن مجید می فرماید: واعتصموا بحبل الله جمیعا، به حبل الله چنگ بزنید؛ نمی گوید به قرآن و نمی گوید به اسلام، نکته اش این است که می خواهد بگوید که جمعیت متفرق بسان کسی است که در بین چاه قرار گرفته است.
مرجع تقلید شیعیان بیان نمود: در کشوری که داعیه تمدن دارد، قرآن شریف را می سوزاند، قرآنی که همه محققین عالم، دانشمندان عالم چه مسلمان و چه غیرمسلمان، همه آنرا تمجید می کنند، برای ایجاد بحران، قرآن را می سوزانند، تعقل را ببینید و جهالت را ببینید در چنین شرایطی ما باید به مسائل کلامی اهمیت بدهیم.
استاد سطوح عالی حوزه علمیه عنوان کرد: واژه علم در قرآن با تمام مشتقاتی که دارد، حدود 779 مرتبه در قرآن مجید آمده است و هیچ کتاب آسمانی نیست که این همه اهمیت به علم و دانش داده باشد، ماده علم در آیات مختلف در این حدّ آمده است، کلمه کتاب و قرائت چندمرتبه در قرآن آمده است، همه اینها از آن حکایت می کند که از پایه های اساسی اسلام، خواندن و نوشتن و آموزش است.
آیت الله سبحانی خاطرنشان کرد: تا مسائل کلامی روشن نباشد، اثبات خدا، صفات خدا، افعال خدا، مسائل مربوط به معاد و مسائل دیگر تا روشن نباشد و به اصطلاح تا مسائل معرفتی را درست ندانیم، این سه علم، پایه صحیحی پیدا نمی کند؛ تفسیر قرآن، تفسیر سنت و علم شریف فقه برپایه این است که عقاید را درست بدانیم و به دیگران هم تفهیم نماییم.
وی افزود: در مسائل اختلافی در مدارس از نظر علمی بحث کنی نه از نظر تعصّبی، امیدوارم انشاء الله این شاخه ای که به نام تخصص علم کلام تاسیس می شود، هرچه سریعتر به بار بنشیند.
مرجع تقلید شیعیان با اشاره به آیه 122 سوره توبه تصریح کرد: اسلام، دین علم و دانش است؛ نخستین آیه ای که بر پیامبر(ص) نازل شده است، آیه خواندن است؛ "اقرا باسم ربک الذی خلق" و این از آن حکایت می کند که علم، قرائت و نوشتن یکی از مسائل مهم اسلام است.
منبع:

1399/06/22
12:38:01
5.0 / 5
1736
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
نور معرفت

nooremarefat.ir - مالکیت معنوی سایت نور معرفت متعلق به مالکین آن می باشد