نور معرفت
به زودی؛

ویراست جدید كتاب ابن خلدون و علوم اجتماعی منتشر می شود

ویراست جدید كتاب ابن خلدون و علوم اجتماعی منتشر می شود

نور معرفت: به زودی ویراست جدید كتاب ابن خلدون و علوم اجتماعی تألیف سیدجواد طباطبایی بعد از یك دهه نایابی، در پانصد صفحه توسط مینوی خرد منتشر می شود.


به گزارش نور معرفت به نقل از مهر، به زودی ویراست جدید کتاب «ابن خلدون و علوم اجتماعی» تألیف سیدجواد طباطبایی بعد از یک دهه نایابی، در پانصد صفحه توسط مینوی خرد منتشر می شود. بعد از چاپ ویراست های جدید کتاب «درآمدی بر تاریخ اندیشه سیاسی» و «زوال اندیشه سیاسی» تألیف سیدجواد طباطبایی توسط انتشارات مینوی خرد، انتشارات کویر شکایاتی را بیان کرد که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی آنها را رد کرد و طرح شکایت را با عنایت به صورت جدید کتاب ها بی مورد خواند، اما انتشارات کویر به قوه قضائیه متوسل شد و بعد از گشودن پرونده ای که یک سال و هشت ماه به طول انجامیده است، طی این مدت از دادگاه حکم گرفته که تا بررسی پرونده، مینوی خرد ویراست جدید کتاب ها را چاپ نکند. در کانال شخصی سیدجواد طباطبایی تاکید شده است که انتشارات مینوی خرد بطور قطع و حتما اختتام مهرماه کتاب ها را چاپ خواهد نمود. به همین مناسب نسخه دوم ابن خلدون و علوم اجتماعی نیز که بیش از یک دهه نایاب بود در دسترس علاقه مندان قرار خواهد گرفت. بدین سان، مینوی خرد حق انحصاری همه نوشته طباطبایی را خواهد داشت و خوانندگان می توانند تنها به همین ویراست جدید مراجعه کنند. ابن خلدون و علوم اجتماعی: وضعیت علوم اجتماعی در تمدن اسلامی کتابی است از سیدجواد طباطبایی که در رد کسانی که ابن خلدون را بنیان گذار علوم اجتماعی می دانند، نوشته شده است. در این اثر کوشش شده است تا بعضی از وجوه معرفت و روش شناسی علوم اجتماعی جدید در مقایسه با مبانی معرفتی فرهنگ و تمدن اسلامی بررسی شود و از این حیث اولین تحقیق مستقلی است که پرسش از مبانی معرفتی علوم اجتماعی جدید را در تمایز آن با اندیشهٔ «اجتماعی» اندیشمندان اسلامی و خصوصاً ابن خلدون طرح می کند. چاپ اول این اثر در سال ۱۳۷۳ و چاپ آخر آن در سال ۱۳۹۰ ارائه شده بود. لیست ویراست اول کتاب عبارت است از: پیشگفتارگفتار در روش
ابن خلدون و سنت
مبانی کلامی اندیشهٔ اجتماعی ابن خلدون
دربارهٔ «جامعه شناسی» فیلسوفان دورهٔ اسلامی
نظریهٔ اجتماعی ابن خلدون
دربارهٔ بنیاد نظری علوم اجتماعی
نظریهٔ عدالت در اندیشهٔ ابن خلدون
نظریهٔ ابن خلدون دربارهٔ تجمل
دربارهٔ نظریهٔ «اقتصادی» ابن خلدونخاتمهحال باید منتظر بود که طباطبایی در ویراست دوم این اثر به چه مباحثی پرداخته است و آیا از عقایدش دست برداشته و یا موضوعات جدید مناقشه برانگیزی را مطرح می کند یا نه؟!


منبع:

1399/06/14
15:23:12
5.0 / 5
2005
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
لینک دوستان نور معرفت
نور معرفت

nooremarefat.ir - مالکیت معنوی سایت نور معرفت متعلق به مالکین آن می باشد