نور معرفت
طهرانچی در دومین دوره هیات های مذهبی دانشگاه آزاد:

هیات های مذهبی دانشجویی كانون مهم تعلیم و تربیت هستند

هیات های مذهبی دانشجویی كانون مهم تعلیم و تربیت هستند

به گزارش نور معرفت رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با بیان این كه هیات های مذهبی دانشجویی كانون مهم تعلیم و تربیت هستند، اظهار داشت: در كنار همه راهكارهای تربیتی، یك چاره اساسی وجود دارد كه جوان ما باید در مكتب خاندان (ع) و روضه ائمه تربیت شود.


به گزارش نور معرفت به نقل از ایسنا، دكتر محمدمهدی طهرانچی در دومین دوره سراسری هیات های مذهبی دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی كه در مسجد واحد رودهن برگزار شد، با اشاره به اینكه مسجد الگوی خاص تربیتی برگرفته از مكتب پیامبر اسلام (ص) است، اظهار نمود: مساجد در مكتب حضرت محمد (ص) صرفاً كانون دعا نبود، بلكه كانون علم آموزی، اداره امور جامعه اسلامی و مشاوره های امور نظامی بود.
وی با طرح این پرسش كه برخی این سوال را مطرح می كنند كه رابطه هیات با دانشگاه چیست، اظهار نمود: گاهی این سوال مطرح می شود كه جای هیات در محله و شهر است و هیات های مذهبی چه ارتباطی با دانشگاه دارند. در پاسخ باید گفت اگر دقت كنید، نهاد علمی در ایران قدمت چند هزار ساله دارد و مدارس علمیه در ایران بیشتر از هزار سال سابقه دارند. علاوه بر این، در شهرسازی هزارساله ایران مسجد جامع در مركز شهر و در كنار آن حوزه علمیه و در حلقه سوم و چهارم، بازار و محیط شهری قرار داشت. ازاین رو همواره در شهرهای اسلامی مسجد بعنوان محور قرار داشت و پیرامون آنرا نهاد علم احاطه كرده بود.
دكتر طهرانچی افزود: سال ۱۳۱۳ شمسی زمانی كه دانشگاه تهران بعنوان نخستین سوغات غرب در حوزه نهاد علم وارد ایران شد، تحت عنوان اونیورسیته شكل گرفت و وقتی خواستند دانشگاه را در ایران تأسیس كنند، به این مورد توجه نداشتند كه این نهاد علم در امتداد نهاد علمی گذشته است، بلكه بعنوان یك نهاد تمدنی غرب وارد ایران شد تا تهران هم نماد شهر تمدنی داشته باشد و بنابراین نهاد علم برگرفته از مدرنیته وارد ایران شد.
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به اینكه دستاوردهای علم و فناوری تنها خصوصیات دانشگاه نیست، اظهار داشت: دانشگاه دستاوردهای اجتماعی، اقتصادی و... دارد و ایجاد نهادهای اجتماعی جدید از دستاوردهای نهاد علم است. امروز در كشور با عناوینی چون انجمن های اسلامی، علمی و كانون ها سروكار داریم كه همه آنها مولود نهاد علم جدید در جامعه ماست كه تحت عنوان سازمان های مردم نهاد (سمن) فعالیت می نمایند.
وی تصریح كرد: اگر بخواهیم به گذشته علمی خود برگردیم، ما یك نهاد مردمی بعنوان هیات در مسجد كه محل تربیت بود، داشتیم. ازاین رو هیات های مذهبی یك ریشه تاریخی عمیق در فرهنگ ایران اسلامی دارند. پس اگر دانشگاه ما مقرر است در امتداد گذشته ما باشد، اولی تر از هر كانون و انجمن مفهومی به نام هیات های مذهبی است. هیات مفهومی در متن فرهنگ ماست و این مفهوم به معنای غیرتشكیلاتی عمل كردن كه برخی برای تخریب كاركرد هیات ها از آن استفاده می نمایند، نیست، بلكه كسانی كه با تاریخ هیات های مذهبی در كشور ما آشنا هستند، می دانند كه مفاهیم تشكیلاتی در هیات بسیار جدی است. بعنوان مثال اگر ناظم یك هیات آغاز به سینه زنی نكند، جمعیت چندصدنفره سینه زنی را آغاز نخواهد كرد و این نشان داده است كه در هیات های مذهبی یك رفتار تشكیلاتی جدی برقرار است.
عضو هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی اضافه كرد: در پاسخ به كسانی كه می گویند وجود هیات در دانشگاه چه ارتباطی دارد، باید گفت مگر می شود در كانون تربیت، تربیت اخلاقی و اعتقادی در كنار تربیت علمی نباشد؟ بنابرین هیات یكی از كانون های مهم تربیت اخلاقی و اعتقادی است. اگر واحدهای دانشگاهی ما هیات های مذهبی فعال نداشته باشند، یعنی بخش مهمی از فعالیت های مربوط به تعلیم و تربیت در آن واحد تعطیل می باشد.
دكتر طهرانچی خاطرنشان كرد: در پاسخ به ادعای دیگری كه می گوید هیات چه خصوصیت ها و ثمراتی برای دانشجویان دارد، باید گفت كلاس های درس اخلاق مرحوم آقا مجتبی تهرانی در چارچوب هیات برگزار می شد و ایشان ۲۰ سال منظم با یك برنامه حساب شده، اخلاق علمی را در جلسات هیات عرضه می داد، اما در انتهای دهه های محرم، فاطمیه یا مراسم های ماه مبارك رمضان، این نكته را یادآور می شد كه من مطالب علمی اخلاق را گفتم، اما آنچه شما را به یك میانبر رهنمون می كند، توسل به خاندان (ع) است و همواره توسل ائمه را بعنوان راه اول و اساسی در درس اخلاق سفارش می كرد.
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به اینكه در كنار همه راهكارهای تربیتی، یك چاره اساسی وجود دارد كه جوان ما باید در مكتب خاندان (ع) و روضه ائمه تربیت شود، تاكید كرد: هر دانشجویی كه از مجالس روضه و هیات فاصله گرفت، اثرات منفی آنرا سال ها بعد مشاهده كردیم. اشك بر امام حسین (ع) سرمایه همه ما و راه حیاتی می باشد كه در همه سنین بخصوص در جوانی به آن نیاز داریم.
وی با اشاره به برنامه های دانشگاه آزاد اسلامی برای تقویت فعالیت هیات های مذهبی، اظهار داشت: امسال برای نخستین بار در بودجه دانشگاه آزاد اسلامی سرانه هیات ها، كانون ها و انجمن ها را تعیین كردیم تا بوروكراسی های موجود در این راه را حذف كرده و بتوانیم فعالیت دانشجویان را تسهیل نماییم.
عضو هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی خطاب به دانشجویان اظهار داشت: هیاتی بودن امتحان های خویش را دارد و ما باید هوشیار باشیم و بدانیم آنجا كه پاداش بزرگتر است، امتحان هم سخت تر است و خداوند از كسانی كه ادعای ایمان دارند، امتحانات سخت تری می گیرد؛ ازاین رو باید برای داشتن نقش سازندگی در هیات، مراقبه، مشارطه و محاسبه داشته باشیم و زمانی كه در هیات پرچمدار شدیم، پرچمداری را از علمدار كربلا كه دست داد اما مشك نداد، بیاموزیم.
وی تاكید كرد: هیات های مذهبی دانشجویی، كانون مهم تعلیم و تربیت هستند و این هیات ها برای ما یك اجتماع مهم شناخته شده در دانشگاه آزاد اسلامی به حساب می آید و حضور من در این مراسم هم این پیام را برای بدنه مدیریتی واحدهای دانشگاهی دارد كه باید هیات ها را بعنوان یك كانون مهم تعلیم و تربیت به رسمیت بشناسند.
بر مبنای اعلام دانشگاه آزاد، در انتها این مراسم كه در مسجد دانشگاه آزاد اسلامی واحد رودهن برگزار شد، برخی از دانشجویان به بیان نظرات، پیشنهادات و انتقادات خود پرداختند.1398/07/13
22:00:30
5.0 / 5
4289
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
نور معرفت

nooremarefat.ir - مالکیت معنوی سایت نور معرفت متعلق به مالکین آن می باشد