نور معرفت
از سوی انتشارات كتاب طه؛

درآمدی به فهم عقل گرایی منتشر گردید

درآمدی به فهم عقل گرایی منتشر گردید

به گزارش نور معرفت درآمدی به فهم عقل گرایی تألیف چارلی هیونِمَن با ترجمه ایمان عباس نژاد به همت انتشارات كتاب طه منتشر گردید.


به گزارش نور معرفت به نقل از مهر، کتاب «درآمدی به فهم عقل گرایی» ترجمه‌ی یکی از آثار مجموعه‌ی فهم جنبش های فکری در اندیشه مدرن است. نویسنده‌ی این کتاب، چارلی هیونِمَن، استاد دانشگاه ایالتی یوتا، سه تن از فیلسوفان شاخص جنبش عقل گرایی را برگزیده تا ضمن عرضه توضیحی مختصر و روان از فلسفه آنها، سرشت جنبش عقل گرایی را تبیین کند. نویسنده بر آن است که دوگانه‌ی رایج عقل گرایی تجربه گرایی عمیقاً ناصواب است و حد و مرز قاطعی میان این دو جنبش وجود ندارد. با این وجود می کوشد وجه مشترک فیلسوفان معروف به عقل گرا را تبیین کند، و از اختلافات مهم آنها در اخلاق، سیاست و الاهیات پرده بردارد. خواننده با مطالعه این کتاب با سه فیلسوف مهم عصر مدرن (دکارت، اسپینوزا، لایب نیتس) آشنا می شود و فهم جامع و در عین حال مختصری از همه‌ی حوزه های اندیشگی آنها (متافیزیک، معرفت شناسی، اخلاق، سیاست و الاهیات) به دست می آورد. سه فیلسوف بزرگ دوران سازی که در جنبش عقل گرایی شرکت دارند - دکارت، اسپینوزا، لایب نیتس - چشم اندازهای مبتکرانه و بی نظیری در مورد جهان گشودند. با این وجود، آثار آنها چنان دشوار است که خوانندگان خویش را حین مطالعه آن در مخمصه می یابند. «درآمدی به فهم عقل گرایی» راهنمایی است برای هر کس که می خواهد برای اولین بار این اندیشمندان را مطالعه کند.

«درآمدی به فهم عقل گرایی» قفل نظام متافیزیکی دشوار آنها را می گشاید، نظامی که اعجاب انگیز، قانع کننده و گه گاهی عجیب هم هست. کتاب حاضر همینطور مواضع بحث انگیز آنها را در باب مسائل اخلاقی، سیاسی و دینی تبیین می کند. این تحقیق با بحثی درباره نگرش ها و مضامین کلی مشترک بین این سه فیلسوف شروع می شود، و با تحلیل میراثی که برای سایر فلاسفه بر جای گذاشته اند به انجام می رسد. لیست کتاب عبارت است از: مقدمه مترجم پیش گفتار مؤلف بر ترجمه فارسی سپاس گزاری کوته نوشت نام آثار مقدمه مؤلف فصل اول: جهان دوگانه دکارت فصل دوم: اخلاقیات و رساله انفعالات نفس دکارت فصل سوم: جوهر واحد اسپینوزا فصل چهارم: اخلاق، سیاست و دین اسپینوزا فصل پنجم: جهان مونادهای لایب نیتس فصل ششم: عدالت و آزادی لایب نیتس خاتمه منابعی برای مطالعه بیشتر کتابنامه کتابنامه مترجم واژه نامه نمایه در بخش پیش گفتار مؤلف بر ترجمه فارسی این اثر آمده است: «جان کلام عقل گرایی، این است که جهان و ذهن انسان ساختار مشترکی دارند. باور جازم آنها بر این است که وقتی تفاوت های بومی در رابطه با دین، سیاست، زبان و فرهنگ را آشکار می نماییم. چند ساختار مهم باقی می ماند که هم رهنمای تفکر ماست وهم حد و حدود جهان را مشخص می کند. ریاضیات نخستین نمونه از آن دسته از حقایقی است که با غمض نظر از تفاوت های بومی صادق است. فیلسوفان عقل گرا بر آنند که افزون بر ریاضیات، حقایق مفهومی دیگری هم وجود دارند که تبیین می کنند اشیا چگونه باید باشند. در دل عقل گرایی روحیه خوشبینی در مورد دامنه دستیابی عقل انسان، صرف نظر از موقعیت مکانی آن عقل، وجود دارد. باری هنگامی که آگاه شدم این کتاب به فارسی برگردان شده، بسیار شادمان شدم. فیلسوفانی که من در صدد توضیح آنها برآمدم دکارت، اسپینوزا و لایب نیتس فقط عقل گرایان اروپا و گزیده ای کوچک از آنها هستند، البته زبان فارسی در دامنه گسترده ای زا دانشمندان و فلاسفه برجسته را در بر می گیرد که شمار زیادی از آنها عقل گرا بودند. محققانی فاضل تر قادرند درباره تفاوت ها و نقاط اشتراک میان آنها قلم بزنند و همینطور روابط مفهومی این فیلسوفان را با دسته کوچک تری از فیلسوفانی که من از آنها سخن گفتم آشکار کنند. اگر ترجمه کتاب کوچک من به فارسی بتواند به دیگران کمک نماید تا به چنین محققانی بدل شوند و این روابط پرارزش را استخراج کنند و در دریای ژرف عقل گرایی تأمل کنند، همین پاداش بسیار گرانبهایی برای کار من خواهد بود.» «درآمدی به فهم عقل گرایی» تألیف چارلی هیونِمَن با ترجمه ایمان عباس نژاد به همت انتشارات کتاب طه در مردادماه سالجاری در ۲۵۶ صفحه به بهای ۵۰ هزار تومان منتشر گردید.

1399/06/11
09:44:21
5.0 / 5
2080
تگها: دین , عدالت , فرهنگ
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
لینک دوستان نور معرفت
نور معرفت

nooremarefat.ir - مالکیت معنوی سایت نور معرفت متعلق به مالکین آن می باشد