نور معرفت
رئیس جمهور در پیامی با قدردانی از مردم و تمام بانیان مجالس و گردانندگان هیات مذهبی:

خاضعانه قدردان و ارج گذار تمام بانیان مجالس و گردانندگان هیئات مذهبی هستم

خاضعانه قدردان و ارج گذار تمام بانیان مجالس و گردانندگان هیئات مذهبی هستم

به گزارش نور معرفت رئیس جمهور در پیامی محرّم امسال را جلوه ای پرشكوه از نهایت دلدادگی عزاداران حسین(ع) خواند و با قدردانی از شهروندان و تمام بانیان مجالس و گردانندگان هیئات مذهبی كه به شایستگی بر حفظ جان عاشقان امام حسین(ع) اهتمام ورزیدند، اشاره كرد: جامعه مدنیِ مذهبی ما، در دیگرخواهی، رواداری و مسؤولیت پذیری، خوش درخشید و این بی شك سرمایه ای برای آینده ی ایران است.


به گزارش نور معرفت به نقل از ایسنا متن پیام حجت الاسلام والمسلمین روحانی به این شرح است:
السلام علی الحسین وعلی علی ابن الحسین وعلی اولاده و اصحابه
آیین محرّم نه فقط برای شیعیان که برای تمام مردمان این سرزمین و همه آزادگان جهان، یادآور ارزش هایی است که فراتر از زمان و مکان، جامعه را به اخلاق، به آزادگی و به باورمندی به «خیر» رهنمون می سازد. عاشورا نیازمند زنده نگاه داشتن نیست بلکه خود آب حیات جاودانی است که به همه جوامع، زندگی و جان می بخشد. این ماییم که هر دم از حماسه اش جان می گیریم و در سوگواری هایش تازه می شویم و این ماییم که از بازخوانی اش، کمال می یابیم. برای ما حسین(ع) کشتی نجات است و نامش آبروست و راهش، مقصد. این اقبال بلند ما ایرانیان است که فرهنگمان با عاشورا آمیخته است، این فخر ماست که هر ساله، حماسه ای یگانه را مرور می نماییم، ایستادگی در مقابل ظالم را ارج می نهیم، بر مظلوم می گرییم و می آموزیم که رستگاری جز آزادگی نیست. این از افتخارات بزرگ یک ملت است که بزرگترین آیین ها، فراگیرترین مراسمات و پرشکوه ترین حضور جمعی اش، کُرنش راستین آن ملت در مقابل آزادگی باشد. ما ملت بزرگی هستیم چونکه فرهنگ دیرپای ما، آنچه که هویت مان می بخشد، سیراب از اخلاق و معنویت است. محرم، ظرفیت فرهنگی بی پایانی است برای بالندگی معنوی ایرانیان، ظرفیتی مانا که می تواند پیشران ایران به سمت جامعه ای حق مدار و حقیقت جو باشد. ما نمی توانیم و نباید از این چشمه ی جوشان، از این ظرفیت بی بدیل، از این فرهنگ ایستاده بر اوج، دست برکشیم که هرچه داریم از محرم و صفر داریم.
شیوع کرونا، تمام وجوه زندگی را در پهنه گیتی دگرگون ساخت و گریزی برای انسان امروز باقی نماند جز اینکه سازگارتر و منعطف تر شود. سازگاری با شرایط تازه و رعایت دستورالعمل ها نه فقط وظیفه ای شهروندی که امری اخلاقی و دینی است و قابل انتظار بود که شهروندان دین دار چه در ادای مسؤولیت و چه در پایبندی به اخلاق، پیشگام باشند؛ که بحمدالله چنین شد. شکوه آیین های عاشورایی نه فقط در تجمعات متراکم، نه فقط در صف های طولانی و نه فقط در پرشماری مراسمات پرجمعیت که در خلاقیت و ایده هایی است که می خواهد در هر شرایط و در هر زمانه ای، یاد سالار شهیدان را در دل و زبان داشته باشند. محرّم امسال، جلوه ای پرشکوه از نهایت دلدادگی عزاداران حسین(ع) بود؛ آن هنگام که در مجاهدتی نوآورانه، مجالس کوچک و محلی را به کوچه ها بردند، مجالس بزرگ و نامدار را «برخط» به خانه ها آوردند و مجالس روضه و سینه زنی در فضای باز را به زینت نظم و فاصله آراستند. اینک دقیق ترین تصاویر از رعایت فاصله گذاری در حافظه ی جمعی ما تصاویری است که از عزاداری های امسال بر جای خواهد ماند و چه غرور و افتخاری گرانسنگ تر از این. جامعه ی مدنیِ مذهبی ما، در دیگرخواهی، رواداری و مسؤولیت پذیری، خوش درخشید و این بی شک سرمایه ای برای آینده ی ایران است.
بعنوان رئیس جمهور و خادم ملت ایران، از تمام شهروندانی که مسؤولانه محدودیت ها را پذیرفتند سپاسگزاری می کنم؛ خاضعانه قدردان و ارج گذار تمام بانیان مجالس و گردانندگان هیئات مذهبی هستم آنانکه به شایستگی امانت داری کردند و بر حفظ جان عاشقان امام حسین(ع) اهتمام ورزیدند که چه چیز ارجمندتر از زندگی و جان انسان. نمی توانم در مقابل آنانکه به سنت حسینیِ امر به معروف اهتمام ورزیدند و منابر و فضاهای تبلیغی هیأت را به فرصتی برای آگاهی بخشی و دعوت شهروندان به مراعات بایدها بدل کردند، سر فرود نیاورم که چه معروفی بالاتر از دعوت به سلامتی. از مراجع عظام تقلید و علمای روشن اندیشی که با فتاوای خود راه گشودند عمیقاً سپاسگزاری می کنم. در آخر نیز باید به ابتکار الهام بخش مقام معظم رهبری که چراغ مراسم سالانه حسینیه امام(ره) را روشن نگاه داشتند و در تصویری بدیع و ماندنی، تنها خود پای منبر و روضه نشستند و اینچنین از هزاران میهمان «برخط» میزبانی کردند، ادای احترام کنم.
محرم نیز به مانند نوروز و رمضان امسال، مجالی برای بروز عقلانیت جمعی و مسؤولیت پذیری ایرانیان شد؛ روزهای سختی گذشت و روزهای سختی می گذرد اما اندوخته ی مدنی و معنوی ما از این هنگامه های دشوار، ایران را در پیمودن مسیر توانمندتر خواهد ساخت.
السلام علیکم ورحمة الله وبرکاته
حسن روحانی
رئیس جمهوری اسلامی ایرانمنبع:

1399/06/10
15:54:20
5.0 / 5
1767
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
نور معرفت

nooremarefat.ir - مالکیت معنوی سایت نور معرفت متعلق به مالکین آن می باشد