نور معرفت

شماره 83 ماهنامه حلقه وصل منتشر گردید

شماره 83 ماهنامه حلقه وصل منتشر گردید

نور معرفت: شماره ۸۳ ماهنامه حلقه وصل با پرونده ویژه ای درباره مبحث مشكلات مالی مؤسسات فرهنگی منتشر گردید.


به گزارش نور معرفت به نقل از مهر، قصه پرغصه مشکلات مالی مؤسسات فرهنگی را پایانی نیست، ماهنامه حلقه وصل در سلسله پرونده هایی به این مساله پرداخته و در شماره ۸۳ خود با محوریت عنوان «کار اقتصادی، کوپن فرهنگی و مطالبه گری متفاوت» به ابعاد مختلف این مورد پرداخته است.
دغدغه ای که سال هاست حل نشده...
صادق یزدانی سردبیر ماهنامه حلقه وصل ضمن آسیب‎شناسی نگاه مؤسسه های فرهنگی کشور به دست نهادهای دولتی، بر روی طراحی چگونگی تأمین منابع مالی قبل از ورود به عرصه فعالیت فرهنگی تاکید دارد و می نویسد: «یکی از وظایف حاکمیت، تأمین منابع مالی فعالیتهایی است که به رشد فرهنگ عمومی جامعه کمک می کند… آنچه تابحال از رفتار دولت ها در این سال ها به چشم خورده آن است که یا بودجه اندکی برای این قبیل فعالیت ها در اختیار قرار گرفته یا این بودجه ها صرف کارهایی شده است که کمکی به رشد فرهنگ انقلابی در جامعه نکرده است.» یزدانی در انتها سرمقاله شماره ۸۳ حلقه وصل تاکید دارد که «بنا نیست کسی فرهنگ کوپنی ترویج کند یا کوپن فرهنگی راه بیندازد و اقدامات فرهنگی را وابسته به حکومت و دولت کند که این بزرگترین آفت کار فرهنگی است؛ بلکه سخن اصلی بر مطالبه گری جدی از دولت اسلامی است که برای کار سالم و انقلابی باید هزینه کند یا حداقل بودجه کشور را خرج فعالیتهای ضد دینی نکند.»
اولویت دشمن، غفلت خودی ها
حلقه وصل در بخش لعل شماره ۸۳ به مساله حجاب پرداخته است. در این شماره جمال یزدانی «درنگی بر گزاره های مشهور درباره مساله حجاب» داشته است و فاطمه محمدبیگی، نماینده مردم قزوین در مجلس شورای اسلامی در یادداشتی به این سؤال پاسخ داده است که «آیا فعالیتهای خودجوش مردمی و نصف ونیمه نهادهای رسمی قادر به نهادینه کردن عفاف و حجاب در جامعه است؟»
در این بخش مهری طالبی دارستانی، کارشناس ارشد مطالعات زنان و مسئول گروه بانوان تمدن‎ساز روایتی از «امر به معروف و نهی از منکر در حوزه عفاف و حجاب بدون آزرده خاطر کردن مخاطب داشته است» و از این می گوید که «وقتی مسؤلان نظام به نظام تودهنی می زنند، امیدی بر تأثیرگذاری فعالیتهای فرهنگی نیست».
حلقه وصل در گفتگو با محمدحسن زمان وزیری در مورد «چرایی مطرح کردن مسائلی از قبیل اولویت داشتن مسائل اقتصادی جامعه بر عفاف و حجاب» پرداخته است.
سلوک یک بسیجی مخلص و جهادی
ابعاد روحی و فعالیتهای اجتماعی رسانه ای شهید سلامت مهدی حبیب پور مبحث بخش رواق شماره ۸۳ ماهنامه حلقه وصل است. در این بخش حجت الاسلام حمزه محمدی؛ امام جمعه شهر واوان، جواد حیدری؛ دوست قدیمی شهید حبیب پور و… از این شهید گفتند و نوشتند.
بی عرضه گی هایمان را پشت انگیزه های معنوی پنهان نکنیم
در شماره ۸۳ حلقه وصل هم مثل چند شماره گذشته، بخش «گره» به مبحث نسبت بین اقتصاد و فرهنگ اختصاص دارد. در این شماره مجید عسگری از این نوشته که «چرا مؤسسه فرهنگی نرم افزاری آرمان تعطیل شد؟»
مدیرعامل مؤسسه «خاکریز ایمان و اندیشه» هم از چگونگی انجام یک فعالیت فرهنگی مستمر و پایدار نوشته است.
موضوع یادداشت هوشنگ پیری در این بخش راهکارهایی برای ترویج فعالیتهای فرهنگی خودکفاست و محمدمهدی ایزدخواه از این گفته که باید روی نیاز مردم بایستیم و حمایت مردم را پشت کارهایمان بیاوریم.
چریک باهوش انقلاب
در بخش خلوص شماره ۸۳ ماهنامه حلقه وصل، فراز و فرودهای زندگی شهید اندرزگو روایت شده است. در این بخش، بازخوانی مفصلی از گزارش ها و گفت وگوهای نشریه پیام انقلاب صورت گرفته و مصاحبه این نشریه با جلال الدین فارسی درباره شهید اندرزگو چاپ شده است.
مقصر کیست؟...
در بخش هلاهل هم مبحث آشوب های این روزهای آمریکا و مسئله افول هیبت آمریکایی، سوژه طنزپردازان قرار گرفته است. این بخش شما را به مطالب طنزی از نامه های سوزناک مجسمه آزادی تا روایت از اسب افتادن کریستف کلمپ، متن های آشفته ترامپ و… میهمان می کند.
نشریه حلقه وصل به مدیرمسئولی و سردبیری صادق یزدانی منتشر می شود. برای دریافت این نشریه می توانید با شماره تلفن ۸۸۳۹۵۳۲۴-۰۲۱ تماس بگیرید. همینطور برای اطلاع از آخرین خبرها و گزارش های جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی، می توانید از سایت Hvasl.ir و بخش قدح نشریه استفاده کنید.


منبع:

1399/06/02
14:32:58
5.0 / 5
1617
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
لینک دوستان نور معرفت
نور معرفت

nooremarefat.ir - مالکیت معنوی سایت نور معرفت متعلق به مالکین آن می باشد