نور معرفت
تقارن روز ابلاغ امامت و روز خبرنگار؛

خبرنگاری امر پیامبر(ص) در غدیر

خبرنگاری امر پیامبر(ص) در غدیر

پیامبر در خطبه غدیریه همراه با معرفی علی بن ابیطالب (ع) به امامت مسلمانان خطاب به حاضران و همه مردم امر فرمودند ˮتَنْتَهُوا إِلَی قَوْلِی ˮ سخن مرا درباره امامت بفهمید ˮ وَتُبَلِّغُوهُ مَنْ لَمْ یَحْضُرْ ˮ و آنرا به كسانی كه حاضر نیستند، برسانید ˮ وَ تَأْمُروُهُ بِقَبُولِهِ عَنِّی ˮ و از سوی من از آنها بخواهید كه قبول كنند.


به گزارش نور معرفت به نقل از ایسنا، امر پیامبر(ص) به حاضران، برای ابلاغ و اطلاع رسانی این واقعه بزرگ مسئولیتی سخت و عظیم است که پیامبر(ص) به دوش همه حاضران در صحنه و دیگرانی که حضور ندارند (یعنی همه مردم) گذاشته اند و همه شاهدان مأموریت پیدا کردند آنچه را که دیده و شنیده اند، برای دیگران بازگو کنند. با این دستور این جمعیت وسیع که قصد دارند به دیار خود باز گردند، همچون خبرنگاران، مأموریت یافتند علاوه بر شرح اعمال حج، واقعه متمم و کامل کننده حج را برای مردم باز گو کنند، همین وظیفه ای که خبرنگاران امروزی به عهده گرفته اند.
واگذاری مسئولیت ابلاغ امامت از جانب پیامبر(ص) به حاضران (خبرنگاران)، و تاکید بر فهم واقعه و قبول آن نشان از مسولیتی بزرگ برای خبرنگاران دارد که وقتی شاهدان واقعه هستند، امانت دارانی باشند که صادقانه آنچه را دیده و شنیده و درک کرده اند، درست و صحیح بدون جهت گیری برای دیگران بازگو کنند.
سال دهم هجرت است، بیست و سومین سال بعثت خاتم الانبیا(ص) حدودا تمامی مردم عربستان یا مسلمان شده اند و یا تحت لوای اسلامی زندگی می کنند.
با نزول آیات الاحکام، نحوه انجام عبادات و دستورات و احکام الهی صادر شده، چگونه به جای آوردن نماز پنج گانه، فریضه روزه ماه رمضان، شرایط جهاد فی سبیل الله، نحوه پرداخت خمس و زکات، چگونگی امر بمعروف و نهی ازمنکر و دیگر اعمال عبادی، برای مسلمانان مشخص شده و برپایه آنچه از راه پیامبر(ص) آموخته اند، شامل وحی و پیروی از رسول الله(ص)، برای رضای خدا به جای می آوردند. اما اعمال حج هنوز توسط پیامبر(ص) به انجام نرسیده و تکلیف آن مشخص نمی باشد. از طرفی، پیامبر(ص) هنوز تکلیف مسلمانان پس از خویش را مشخص نکرده اند، پیامبری که هروقت از شهر مدینه برای انجام غزوه و یا ماموریتی خارج می شدند، یک نفر را بعنوان جانشین به مردم مدینه معرفی می کردند و مردم از او پیروی می کردند. چگونه است که برای آینده دین اسلام بعد از خود فکری نکرده است!؟
شهر مکه درسال هشتم فتح شد، در سال نهم این شهر از مشرکان تخلیه و رسما اعلام گردید مکه شهری اسلامی است و ورود غیر مسلمان به آن ممنوع می باشد.
پیامبر(ص) در سال دهم تصمیم به سفر رسمی برای انجام فریضه حج تمتع گرفتند. مقرر است اعمال حج برای نخستین بار برپایه آیین دین مبین اسلام به انجام برسد، آیینی که تا ابد مسلمانان بایستی برپایه آن، همه ساله به شرط داشتن استطاعت مالی، جانی، جسمانی به انجام این حرکت عظیم وفریضه واجب، همت گمارده و استمرار ببخشند.
حجی که یادگار ابراهیم(ع) و اسماعیل(ع) است، با اعمالی که پیامبر(ص) انجام داد و مسلمانان پیروی کردند، به اتمام رسید و مهر تایید بر آن گذاشته شد و حکمی شد برای همه مسلمانان جهان، ماندگار و ابدی. همه ساله میلیون ها دل داده، این مسیر را از سراسر جهان پی نموده برای انجام مناسک حج ابراهیمی که به مهر تایید رسول الله (ص) رسیده، سر از پای نشناخته راهی سفر قبله می شوند.
مسلمانان حجی را که با پیامبر خدا (ص) آغاز کرده بودند، به اتمام رساندند و مناسک حج تمتع کامل شد، با اتمام اعمال حج ابراهیمی(ع) و بعد از وداع باکعبه، حاجیان به سمت دیار و خانه خود حرکت کردند.
در گرمای شدید مسیر، حاجیان به منزلی رسیدند که بایستی راه را به قصد دیار خود تغییر داده و از توفیق ادامه همراهی با پیامبر(ص) باز مانند.
در این چند راهی؛ هر کس بایستی راه خویش را به مقصدی انتخاب نماید، به یمن برود یا به عراق و یا به مدینه و یا به شام، در این مکان برای رسیدن به مقصد، انتخاب راه لازم است. اما در این محل فرمانی رسید و راه دیگری را برای آینده اسلام ترسیم کرد. راهی که کمتر به آن می اندیشیدند و اگر در دل حال و هوایی داشتند، که داشتند!! به زبان نمی آوردند!. در این راه فرمانی ابلاغ گردید، گران سنگ، آینده ساز، باشرطی سخت، گویا متمم حج است.
چه ابلاغی مگر حج تمام نشده است!؟ نه، گویا حج تمام نشده! حج مکمل می خواهد!؟ حج نه! دین مکمل می خواهد.
با اتمام حج می پنداشتیم دین کامل شد، اگر دین کامل شده پس این دستور چیست؟
خطاب به پیامبر(ص) " یَا أَیُّهَا الرَّسُولُ بَلِّغْ مَا أُنْزِلَ إِلَیْکَ مِنْ رَبِّکَ " ابلاغ کن آنچه برتو نازل شده دستور آمده، امر امر الهی است و باید ابلاغ نمود. چه ابلاغی!! ابلاغی که" وَإِنْ لَمْ تَفْعَلْ فَمَا بَلَّغْتَ رِسَالَتَهُ " بدنبال دارد. اگر ابلاغ نکنی گویا رسالت را انجام نداده ای!
عجب ابلاغ سختی!
بار سنگینی است! برای رسول خدا و امت اسلام! چه حکم مهمی است از جانب خداوند! چه ابلاغی! مساوی است با طول عمر رسالت!؟
۲۳ سال رنج و مشقت، ۱۳ سال سختی و مقاومت و پذیرش شکنجه در مکه، قبول هجرت و گذشتن از محل زندگی، ۱۰ سال جهاد و مبارزه در راه خدا، شکست و پیروزی و شهادت بهترین یاران، این دستور چه وزن سنگینی دارد، معادل ۲۳ سال نبوت!
چه مقایسه سختی، عدم ابلاغ یک فرمان و اجرا نکردن یک دستور، برابری کند با ۲۳ سال فعالیت سخت و جانفرسا! چاره ای نیست، اطاعت واجب است. امری مهم پیش آمده؟ چقدر اهمیت دارد که اجرای آن همتای بیست و سال تلاش و کوشش و دعوت ورسالت است.
تازه نکته دیگری دارد " وَاللَّهُ یَعْصِمُکَ مِنَ النَّاسِ "(آیه ۶۷ سوره مائده) تضمینی هم بابت اجرای این ابلاغ آمده! چه تضمینی!؟ ما شما را از مردم حفظ می نماییم. چرا حفظ از مردم!! مردمی که در کنار رسول خدا (ص) در این دوره چنان به اطاعت نشسته اند که اطاعت از رسول را اطاعت خدا می دانند و به دستور او ایمان دارند و او را به خود اولویت می دهند. خداوند می خواهد از چه مردمی، پیامبرش را حفظ کند، کمی صبر لازم است! زمانی که قدرت را باید به هر قیمتی بدست آورد مشخص می شود.
پیامبر (ص) دستور توقف می دهند. در کنار یک برکه آب، رفته ها برگردند، نرسیده ها برسند، حاضرین اجتماع کنند! چه امر مهمی پیش آمده! ش در این بیابان سوزان، باحداقل امکانات، بر سرچند راهی!؟ همه اجتماع کردند، و منتظر فرمان رسول خدا!
وقت نماز شد، همه به امامت پیامبر(ص) به نماز ایستادند، بعد از ادای فریضه واجب، باید امری واجب اجرا شود. همه منتظر این ابلاغ هستند؟ چه دستوری آمده است که پیامبر(ص) همه ما را جمع کرده است؟ اینقدر مهم!
با دستور پیامبر (ص) از جهاز شترها منبری برافراشته شد، پیامبر(ص) در بالای بلندی قرار گرفت، به صورتی که همه حاضران که امر او را برخود واجب که نه مقدم برخود می دانند، در رکاب او از جاهلیت نجات یافته اند، موحد شده اند، شخصیت پیدا کردهاند، و در آخرین بار بدستور او فریضه حج به جای آوده اند، همه گوش بفرمان رسول خدا هستند، همه حضرت را می دیدند و صدایش را می شنیدند!
پیامبر(ص) سخن آغاز کردند، خطبه ای خوانند، خطبه ای عجیب، مخاطب خطبه " مَعاشِرَ النّاسِ " است!
حاضران همه مسلمان هستند، حج بجا آوردند، اطاعت خدا و رسول(ص) را واجب می دانند، اما در خطبه مخاطب حاضران، حاجیان، مسلمانان واین جمع حاضر نیست، مخاطب معاشر الناس است، همه مردم روی زمین حال و آینده!.
چرا همه مردم؟ حتما این ابلاغ در زندگی دنیوی و اخروی همه مردم اثر گذار است؛ وگرنه مخاطب رسول الله(ص) محدود می شدند.
پیامبر(ص) خطاب به مردم حاضر سخن می گویند اما افق دور و مرمان و نسل های آینده را هم مخاطب قرار می دهند! امروز که از ماجرا بیشتر از ۱۴۰۰ سال قبل است، باز مخاطبان پیامبر(ص) در این خطبه همه مردم امروز و فردا هستند.
ابتدا از خود دفاع می کنند و صداقت در کارش را بیان می فرمایند، حاضران خود می دانند اما تاکید است برای قبول امری مهم، " مَعاشِرَالنّاسِ، ما قَصَّرْتُ فی تَبْلیغِ ما أَنْزَلَ الله تَعالی إِلَی" ای مردم من در رساندن آنچه خداوند بر من نازل کرده کوتاهی نکرده ام... م. ابتدا از خود دفاع می کنند! گویی می خواهد به موضوعی اشاره کنند که مخاطبان نباید به هیچ وجه در آن تشکیک کنند. چون که او وَمَا یَنْطِقُ عَنِ الْهَوَی (آیه ۳ سوره نجم) است خدای او گواهی داده است که از روی هوای نفس سخن نمی گویند.
پیامیر(ص) ادامه می دهند: همه بدانید " أَنَّ عَلِی بْنَ أَبی طالِبٍ أَخی وَ وَصِیّی وَ خَلیفَتی (عَلی أُمَّتی) وَالْإِمامُ مِنْ بَعْدی، الَّذی مَحَلُّهُ مِنّی مَحَلُّ هارُونَ مِنْ مُوسی إِلاَّ أَنَّهُ لانَبِی بَعْدی وَهُوَ وَلِیُّکُمْ بَعْدَالله وَ رَسُولِهِ. " همانا علی بن ابیطالب برادر واجرا کننده سفارش های من و جانشین من برای امت و امام پس از من است، جایگاه و منزلت علی(ع) نسبت به من مانند هارون است به موسی با این تفاوت که پس از من پیامبری نیست. (هارون برادر ووزیر موسی بود و پس از موسی جانشین برادرش شد).
پیامبر(ص) پس از ذکر فضایل حضرت علی(ع) و علل ابلاغ آن، با حاضران احتجاج و طلب حجت کردند! این دفعه خطاب به حاضران " یا ایهاالناس الست اولی بکم من انفسکم "؟ ای مردم، ای حاضران، چه کسی بر شما از خودتان صاحب اختیارتر است؟ همه پاسخ دادند: "الله و رسوله"، خدا و رسولش از خود ما برما اولی ترند. (یعنی اینکه آنچه خداوند و رسولش فرمان دهند برتصمیم خودما برما مقدم تر است). سپس فرمودند از جانب خدا ماموریتی دارم که به همه شما ابلاغ کنم. " یَا أَیُّهَا الرَّسُولُ بَلِّغْ مَا أُنْزِلَ إِلَیْکَ مِنْ رَبِّکَ" و خطاب به مردم ادامه دادند، " ما قَصَّرْتُ فی تَبلیغِ ما اَنزَلَ اللهُ تَعالی اِلَیَّ من "، ای مردم من در رساندن آنچه خداوند بر من نازل کردند کوتاهی نکرده ام، سپس دستان علی بن ابیطالب (ع) را بلند کردند و فرمودند "اَلا من کنْتُ مَوْلاهُ فَهذا عَلی مَوْلاهُ، اللهمَّ والِ مَنْ والاهُ و عادِ مَنْ عاداهُ وَانْصُرْمَنْ نَصَرَهُ واخْذُلْ مَنْ خَذَلَهُ. " آگاه باشید، هر کس من مولا و سرپرست او هستم، علی مولا (ع) و سرپرست اوست، بدین صورت ولایت وادامه راه را به علی ابی طالب(ع) انتقال دادند و سپس دعا فرمودند، خداوندا دوست بدارآنکه سرپرستی او را بپذیرد و دشمن بدارهر آن که او را دشمن دارد و یاری کن یار او را و تنها بگذار آنرا که او را تنها بگذارد.
باز ادامه دادند، این دفعه همه مردم را تکلیف عمومی، مَعاشِرَالنّاسِ، هذا عَلِی أخی وَ وَصیی وَ واعی عِلْمی، وَ خَلیفَتی فی اُمَّتی عَلی مَنْ آمَنَ بی وَعَلی تَفْسیرِ کتابِ الله عَزَّوَجَلَّ وَالدّاعی إِلَیهِ..." ای مردم: این علی برادر و وصی و نگهبان و جامع دانش من و جانشین من در بین امت و پیروان من در تفسیر کتاب خداوند و دعوت مردمان به سمت اوست.
باز ادامه دادند، "إِنَّهُ خَلیفَةُ رَسُولِ الله وَ أَمیرُالْمُؤْمِنینَ وَ الْإمامُ الْهادی مِنَ الله " همانا علی(ع) است جانشین رسول الله(ص) و فرمانروای ایمانیان و پیشوای هدایتگر از جانب خدا.
حضرت پس از معرفی حضرت علی(ع) به جمع برای جانشینی و ادامه راه خود فرمودند" اللهمَّ إِنَّکَ أَنْزَلْتَ الْآیَةَ فی عَلِی وَلِیِّکَ عِنْدَتَبْیینِ ذالِکَ وَنَصْبِکَ إِیّاهُ لِهذَا الْیَوْمِ: (الْیَوْمَ أَکْمَلْتُ لَکُمْ دینَکُمْ وَأَتْمَمْتُ عَلَیْکُمْ نِعْمَتی وَ رَضیتُ لَکُمُ الْإِسْلامَ دیناً)، (وَ مَنْ یَبْتَغِ غَیْرَالْإِسْلامِ دیناً فَلَنْ یُقْبَلَ مِنْهُ وَهُوَ فِی الْآخِرَةِ مِنَ الْخاسِرینَ). اللهمَّ إِنِّی أُشْهِدُکَ أَنِّی قَدْ بَلَّغْت. "
معبودا! تو خود در هنگام برپاداشتن او و بیان ولایتش نازل فرمودی که: امروز آیین شما را به کمال، و نعمت خویش را بر شما به اتمام رساندم، و اسلام را بعنوان دین شما پسندیدم و آن که به جز اسلام دینی را بجوید، از او پذیرفته نبوده، در جهان دیگر در شمار زیانکاران خواهد بود. خداوندا، تو را گواه می گیرم که پیام تو را به مردمان رساندم.
سپس به وظایف امامت پرداختند و خطاب به همه مردمان تاریخ فرمودند: " معاشر الناس إِنَّما أَکمَلَ الله عَزَّوَجَلَّ دینَکمْ بِإِمامَتِهِ همانا خداوند دین خویش را با امامت حضرت علی (ع) کامل فرموده است.
در بخش دیگر از خطبه فرمودند: هذا عَلِی، أَنْصَرُکمْ لی وَأَحَقُّکمْ بی وَأَقْرَبُکمْ إِلَی وَأَعَزُّکمْ عَلَی این علی یاورترین، سزاوارترین و نزدیک ترین و عزیزترین شما نزد من است.
و در جایی دیگر فرمودند: إِنّی قَدْبَینْتُ لَکمْ وَأَفْهَمْتُکمْ، وَ هذا عَلِی یفْهِمُکمْ بَعْدی من پیام خدا را برایتان آشکار کرده تفهیم نمودم. و این علی است که بعد از من شما را آگاه می کند. أَلاوَإِنِّی عِنْدَ انْقِضاءِ خُطْبَتی أَدْعُوکمْ إِلی مُصافَقَتی عَلی بَیعَتِهِ وَ الإِقْرارِبِهِ، ثُمَّ مُصافَقَتِهِ بَعْدی. أَلاوَإِنَّی قَدْ بایعْتُ الله وَ عَلِی قَدْ بایعَنی اینک شما را می خوانم که بعد از آخر خطبه با من و سپس با علی دست دهید تا با او بیعت کرده به امامت او اقرار نمایید. آگاه باشید من با خداوند و علی با من پیمان بسته و من حالا از جانب خدای عزّوجل برای امامت او پیمان می گیرم.
پس از اتمام خطبه یکایک حاجیان بیعت کردند و امامت را به امام علی (ع) تبریک گفتند و پذیرا شدند و دین پیامبر(ص) با نزول آیه الْیوْمَ أَکمَلْتُ لَکمْ دینَکمْ وَأَتْمَمْتُ عَلَیکمْ نِعْمَتی وَ رَضیتُ لَکمُ الْإِسْلامَ دیناً کامل شد.
مراسم به پایان رسید و هر کس به سمت شهر خویش حرکت کرد؛ با دو پیام ویژه؛ یکی انجام مناسک حج که پیامبر(ص) به آنان آموخت و الگویی شد برای انجام حج و دیگری انتخاب امیرمؤمنان علی (ع) به امامت و جانشینی رسول خدا (ص) در مراسم غدیر خم. هر دو پیام اطاعت امر الله و ابلاغ رسول الله (ص) بود و هر دو پیام همچنان باقی است و برکات آن استمرار دارد. یکی را حجه الوداع نامیدند و دیگری را عیدالله اکبر.
در این مراسم ولایت و جانشینی امیر مومنان علی (ع) در جمع حاجیان اعلام گردید و همه حاضران از ملیت های مختلف از ابلاغ امر الهی که هم سنگ رسالت بود، آگاه شدند. و از کلام رسول خدا برداشت کردند که اعلان ولایت و جانشینی علی (ع) امر الهی است که در این گرمای طاقت فرسا توسط پیامبر ابلاغ و کلام حق در کریمه "الیوم اکملت لکم دینکم و اتممت علیکم نعمتی و رضیت لکم الاسلام دینا" تحقق یافت.
اما وظیفه ما:
تقارن روز خبرنگار با عید سعید غدیر روز ابلاغ پیام الهی و با عنایت به محتواب خطابه رسول خدا (ص) مسوولیتی بس سنگین برای خبرنگاران دارد.
چرا که خبرنگاران در تمامی صحنه ها شاهدان و راویان واقعه هستند و پیامبر(ص) هم در خطبه غدیریه بعد از معرفی علی بن ابیطالب (ع) به امامت مسلمانان خطاب به همه شاهدان و حاضران و همه مردم فرمودند " تَنْتَهُوا إِلَی قَوْلِی " سخن مرا درباره امامت بفهمید " وَتُبَلِّغُوهُ مَنْ لَمْ یَحْضُرْ " و آنرا به کسانی که حاضر نیستند برسانید " وَ تَأْمُروُهُ بِقَبُولِهِ عَنِّی " و از سوی من از آنها بخواهید قبول کنند.
امر پیامبر(ص) به حاضران، برای ابلاغ و اطلاع رسانی این واقعه بزرگ مسئولیتی سخت عظیم است که پیامبر(ص) به دوش همه حاضران در صحنه و دیگرانی که حضور ندارند (یعنی همه مردم، خبرنگاران روز گذشته و امروز و آینده) گذاشته است، و همه شاهدان حاضر در صحنه مأموریت پیدا کردند آنچه را که دیده اند و شنیده اند را برای دیگران بازگو کنند. با این دستور این جمعیت وسیع که قصد دارند به دیار خود بازگردند، همچون خبرنگاران، مأموریت یافتند، علاوه بر شرح اعمال حج، واقعه متمم و کامل کننده حج که انتصاب علی بن ابیطالب (ع) به جانشینی پیامبر(ص) را برای مردم بازگو کنند، همین وظیفه ای که خبرنگاران امروزی به عهده گرفته اند.
واگذاری مسئولیت ابلاغ امامت از جانب پیامبر(ص) به حاضران (خبرنگاران)، و تاکید بر فهم واقعه و قبول آن نشان از مسولیتی بزرگ برای خبرنگاران دارد که وقتی شاهدان واقعه هستند، امانت دارانی باشند که صادقانه آنچه را دیده و شنیده ودرک کرده اند، درست و صحیح بدون جهت گیری برای دیگران بازگو کنند.
منبع:

1399/05/17
21:18:44
5.0 / 5
1802
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
نور معرفت

nooremarefat.ir - مالکیت معنوی سایت نور معرفت متعلق به مالکین آن می باشد