نور معرفت
رونمایی از شماره دوم ویژه نامه كرونا مثبت ؛

مجموعه نگاشت های بحران كرونا از منظر علوم انسانی رونمایی گردید

مجموعه نگاشت های بحران كرونا از منظر علوم انسانی رونمایی گردید

نور معرفت: مجموعه نگاشت های تخصصی پژوهشگران مركز رشد دانشگاه امام صادق(ع) پیرامون بحران كرونا از منظر علوم انسانی با عنوان شماره دوم ویژه نامه كرونا مثبت رونمایی گردید.


به گزارش نور معرفت به نقل از مهر، آئین رونمایی از شماره دوم ویژه نامه «کرونا مثبت» که مشتمل بر مجموعه نگاشت های تخصصی پژوهشگران مرکز رشد دانشگاه امام صادق مقابل السلام پیرامون بحران کرونا از منظر علوم انسانی است، شنبه یازدهم مردادماه با حضور علیرضا زالی رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در برنامه «تهران ۲۰» شبکه پنج سیما اجرا شد.
زالی در ابتدای بحث خود با تشکر از مرکز رشد دانشگاه صادق (ع) اشاره داشتند که "کرونا فقط یک موضوع بیولوژیکی و سلامت نیست و ابعاد و شقوق مختلف اجتماعی سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و حتی امنیتی بر آن مترتب است." و مرکز رشد برای ارائه یک نگاه جامع الاطراف و چند وجهی کرونا مثبت را به ثمر رسانده است.
وی در ادامه در تشریح معنای صحیح و غلط عنوان «شکست کرونا» اظهار داشت: «باورم بر این است که عنوان شکست دادن کرونا، یک شعار هیجانی است؛ اگر منظور ریشه کنی کرونا است که این مساله نیازمند زمان است. بدین سبب بجای طرح این گون عناوین غرورآفرین، شناخت و آگاهی خودمان را بعنوان مهم ترین سلاح مقابله با این ویروس همه گیر را تعمیق دهیم. عنوان «شکست کرونا» جایگاهی در ادبیات علمی جهان ندارد. مانیفست مطرح شده در جهان، «شکست قطع زنجیره کرونا» است».
وی با اشاره به بررسی امواج پاندمیک در بین کشورهای مختلف جهان اظهار داشت: «ما امروز در موج دوم شیوع این ویروس قرار گرفتیم. این بیماری به صورت موجی و به فراخور زمان های مختلف در کشورهای جهان وارد شد. در موج اول شیوع ویروس کرونا برخی کشورها با چابکی و قدرت انعطاف و سرعت خوبی عمل کردند که البته لازم است حسب مؤلفه های اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی این کشورها، دستاوردها آنها تحلیل شود.
وی اشاره کرد: کشورهایی مانند تایوان، سنگاپور، کره جنوبی و آلمان ازجمله این کشورها بودند. موج اول هم اکنون در بعضی از کشورهای اروپایی فروکش کرده و در بعضی مناطق دیگر به تدریج موج دوم در حال شکل گیری است. بخش زیادی از کشورهای آفریقایی، آمریکایی و آسیایی نیز درگیر موج دوم شیوع کرونا شده اند. البته کشورهایی مانند ترکیه که دیرتر موج اول را تجربه کردند، موج دوم را با تأخیر خواهند داشت. آنچه مبانی علمی به ما می گوید آن است که آمدن امواج دیگر بیماری قطعی است و لازم است بدون غرور کاذب و حسب مبانی علمی و با استفاده از مدلهای تجربه شده موفق جهانی و سفارش های «سازمان بهداشت جهانی» خودرا آماده مواجهه درست با این چالش نماییم. موفقیت در دور اول، تضمینی برای موفقیت در امواج بعدی بیماری نیست».
فرمانده ستاد عملیات مقابله با کرونا در کلان شهر تهران در ادامه با اشاره به چالش های جمعیتی شهر تهران در مدیریت شیوع ویروس کرونا از حیث تراکم بالای جمعیتی، سهم بالای سکونت غیررسمی، جمعیت شناور روزانه ای که هر روز وارد تهران می شود، اظهار داشت: «برای رهایی از پاندمی کرونا، یا باید دارو مطمئنی کشف شود یا واکسن ایمنی بخش تولید شود. در حالت سوم که اصلاً مطلوب ما نیست، ۶۶ درصد مردم مبتلا به این ویروس شوند که به معنای شکل گیری نوعی ایمنی جمعی است که بسیار مسیر خطرناک و نگران کننده ای است و اصلاً مورد سفارش ما و مجامع علمی نیست. آنچه باید محور مداخلات سیاستی و برنامه محوری ما قرار گیرد، قطع زنجیره انتقال ویروس می باشد. این ویروس تا موجود زنده برای شکار می یابد تا میزبانش باشد، زنده می ماند و گسترش می یابد».
وی با اشاره به شرایط فعلی تهران اضافه کرد: «۲۵ دستگاه اجرایی و ۳۵۵ خرده نهاد در موضوع مدیریت کرونا در تهران ایفای نقش می کنند. یک شاخص مهم در شرایط فعلی برای ارزیابی وضعیت تهران آن است که نرخ مرگ ومیر به نسبت تعداد مراجعات عدد ۷/۱ است که عدد بسیار قابل قبولی نسبت به متوسط کشور است. به عبارتی به ازای هر ۱۰۰ مراجعه به مراکز درمانی، ۷/۱ افراد گرفتار مرگ شده اند. بالاترین گروه سنی مرگ ومیر برای گروه سنی ۷۰ تا ۷۹ سال بوده است و نکته مهم تر آن که ۷/۸۶ درصد افراد فوت شده در شهر تهران دارای یک عامل زمینه ای مانند چاقی، کهولت سن، دیابت و…بوده است. این شاخص ها البته تماماً دستاورد زحمات و ایثارگری کادر درمانی و پرستاری ما در شهر تهران است».
زالی با اشاره به استدلال متفاوت شهرداری با ستاد مبارزه با کرونا در تهران در موضوع طرح ترافیک تهران اظهار داشت: «خوشبختانه بالاخره در این هفته این مساله به تصویب رسید. اختلاف آنجا بود که ما در ستاد مبارزه بر کرونا بر کاهش تولید سفر از سیستم حمل و نقل عمومی با عدم اجرای طراح ترافیک داشتیم. در مقابل شهرداری معتقد بود اجرای «طرح ترافیک» تأثیر محسوسی در کاهش استفاده از حمل و نقل عمومی نمی گذارد. با قرمز شدن شرایط تهران، ما به سمت این رفتیم که حتی اگر ذره ای این اثر رخ می دهد، صورت پذیرد.
وی با اشاره به اهمیت مدیریت غیرمتمرکز بحران در شرایط فعلی اضافه کرد: به نظرم باید اختیارات بیشتری به استانداری و رؤسای ستادی مدیریت بحران تفویض شود تا بتوان از این شرایط عبور کرد. واقعاً امکان یک نسخه واحد برای کل کشور یا حتی کل یک استان نیست.
زالی در آخر با تشکر از همکاری مردم از اجرای شیوه های بهداشتی به میزان ۶۸ درصد و میزان استفاده از ماسک شهروندان تهرانی به ۷۲ درصد خبر داد؛ عددی که در هفته سوم خرداد به ۱۱ درصد رسیده بود.

در ابتدای این برنامه، حمید ایزدبخش سردبیر ویژه نامه «کرونا مثبت» ضمن اشاره به مجموعه کارهای مرکز رشد پس از بحران شیوع کرونا از اسفندماه ۹۸، به استقبال از شماره اول این ویژه نامه که اواخر اردیبهشت ماه رونمایی و ارائه شد پرداخت و اضافه کرد: جهت گیری کلی در این دو شماره آن بود تا نشان دهیم که مقوله سلامت اساساً یک پدیده اجتماعی است و تصوری که تا پیش ازاین شایع بود که حوزه سلامت را به حوزه پزشکی منحصر می کرد، ناصواب است». وی با اشاره به پیوند حوزه سلامت و علوم انسانی اظهار داشت: «بحران کرونا سبب شد تا صاحب نظران حوزه علوم انسانی و اجتماعی، به موضوع سلامت به نحو جدی تر بپردازند.
دبیر «هسته سلامت» مرکز رشد با اشاره به اهمیت ماهیت اجتماعی ویروس هزار چهره کرونا در جوامع امروز اظهار داشت: کرونا ابعاد مختلف زندگی ما را دست خوش تغییر کرده است و سبک زندگی جدیدی برای ما شکل داده است. از روابط اجتماعی تا نحوه آداب و مناسک دینی، از روابط کاری تا انواع سرگرمی های اجتماعی و از حوزه هایی مانند آموزش تا تحولات نهاد خانواده. ویروسی که هم در منظری برخی دموکرات و در منظر برخی دیگر کاملاً طبقاتی عمل می کند.
وی با اشاره به تأثیر سیاست های کلان بر مدیریت و کنترل بحران کرونا در سطح جهان و مقایسه این سیاست ها در بین کشورهای مختلف اضافه کرد: وقتی یک خطای پزشکی رخ می دهد، حداکثر یکی دو خانواده داغدار می شوند. اما خطای سیاستی و تصمیم گیری این گونه نیست. یک خطا می تواند جان صدها و هزاران نفر و خانواده را به خطر بیاندازد و ازاین جهت حائز اهمیت می باشد. تصمیمات و اقدامات کلان و اجتماعی بسیار اثرگذار می باشد و یکی از فاکتورهای موفقیت این تصمیمات، قدرت بسیج و سازماندهی نیروها در سطح ملی است.
پژوهشگر هسته سلامت مرکز رشد با اشاره به اهمیت نهادسازی مؤثر در عصر مدیریت بحران های اجتماعی اظهار داشت: در حالی نظام سیاست گذاری ما به صورت عجولانه ستاد ملی مبارزه با کرونا را شکل داد که خیلی از نهادهای سنتی مانند «شورای عالی سلامت» از سال ها پیش می توانست آماده چنین بحران هایی بشود و تجربه های آن در خدمت مدیریت بحران پاندمیک کرونا قرار گیرد». وی در انتهای مباحث خود به نمایندگی از مرکز رشد دانشگاه امام صادق مقابل السلام این اثر را تقدیم به خانواده شهدای مدافع سلامت کرد.
لازم به ذکر است ویژه نامه «کرونا مثبت» در شماره دوم مشتمل بر ۲۰ نگاشت تخصصی پیرامون ابعاد اجتماعی-انسانی بحران کرونا است و در چهار بخش الهیات کرونا (روایت دینی از ماجرای کرونا)، اجتماعیات کرونا (تأملی بر زمینه های اجتماعی و فرهنگی کرونا)، اقتصاد کرونا (بررسی آثار و نتایج اقتصادی کرونا) و واقعیت اجتماعی کرونا (تحلیل تأثیرات کرونا بر نظام سلامت و آموزش) تنظیم و تدوین شده است.
شماره دوم ویژه نامه «کرونا مثبت» در ۲۲۸ صفحه و به همت مرکز رشد دانشگاه امام صادق مقابل السلام انتشار یافته است.
با توجه به بروز و گستردگی بحران کرونا و ضرورت همفکری و تضارب هرچه بیشتر آرا در این حوزه مخصوصاً میان اندیشمندان علوم انسانی، عرضه و انتشار این شماره مانند شماره قبل به صورت الکترونیک و رایگان خواهد بود تا به سهولت در دسترس همه سیاست گذاران، کارگزاران اجرایی، پژوهشگران و نخبگان علمی قرار گیرد.
علاقه مندان جهت مطالعه و دریافت این ویژه نامه به سایت اینترنتی «رشدا» به آدرس https: //rushda.ir/?p=۷۹۷۴ مراجعه کنند.


منبع:

1399/05/13
11:53:01
5.0 / 5
1854
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
لینک دوستان نور معرفت
نور معرفت

nooremarefat.ir - مالکیت معنوی سایت نور معرفت متعلق به مالکین آن می باشد