نور معرفت
آتش سوزی روال طبیعی محوطه های تاریخی می شود؟،

ساماندهی امامزاده عبدالله این دفعه با آتش سوزی علف های هرز!

ساماندهی امامزاده عبدالله این دفعه با آتش سوزی علف های هرز!

به گزارش نور معرفت نشانه ها زیادند، از دوده های آتشِ خاموش شده كنار مقبره های خانوادگی گرفته تا سنگ قبرهایی كه رد سیاهی آتش نه تنها بر تن شان باقی مانده، بلكه سنگِ قبرهای شكسته را هم روسیاه كرده اند.


به گزارش نور معرفت به نقل از ایسنا، به نظر می آید داستانِ امامزاده عبدالله شهرری فقط به ساماندهی قبرهای قدیمی این امامزاده ختم نشده است؛ وقتی قبرهای تاریخی امامزاده را زیر و رو کردند تا نکند پای مردمی که برای زیارت اهل قبور می آیند به لبه سنگ قبرها گیر کند، تصمیم گرفتند قبرستان امامزاده را هم ساماندهی کنند، و کارشان را از پشتِ بنای امامزاده آغاز کردند تا به مرور به قبرها و قطعات پایین تر برسند.


در این قبرستان سنگ قبرهای تاریخی و قطعاتی هستند که گاها می توان قدمت شان را به صد سال پیش هم نسبت داد، با نشانه ها و طرح هایی که از سال ها قبل رویِ شان نقش بسته اند، اما دیگر برای هیچ کس اهمیت ندارند.


این امامزاده را یکی از گورستان های معروف تهران می دانند که مدفون شدگان در آن"کم" نیستند؛ "عبدالحسین تیمورتاش"، "وحید دستگردی"، "صولت الدوله قشقایی"، "یدالله سحابی"، "شیخ خزعل" یا "مهدی شریعت رضوی" و حتی "توران میرهادی". آرامگاه های خانوادگی در محوطه این گورستان - امامزاده هم خود داستان دیگری از سال ها بی توجهی تا امروز دارد و هر سال و پس از آخر هر برف و بوران می توان از وضعیتِ آنها قصه ناتمامی نوشت. هربار چند آرامگاه خانوادگیِ چندصدساله با خاک هم آغوش می شوند و هیچ چشمی آنها را نمی بیند!


حالا و پس از طرح هایی که تا امروز تاریخ و نشانه های بخش زیادی از امامزاده عبدالله را از روی زمین پاک کرده اند، به نظر می آید بخش دوم ساماندهی این قبرستان قدیمی با آتش زدنِ علف های هرز روی سنگ قبرهای قدیمی در حال اجرایی شدن است.


آتش نه تنها زمین را سیاه و سنگ قبرهای قدیمی را بر اثر حرارت زیاد به شدت گرفتار صدمه می کند، بلکه بخشی از درختانِ قدیمی محوطه را هم به خاکستر تبدیل می کند.


هر چند بعضی از متولیان و میهمانان گاه و بیگاهِ این امامزاده تاریخی آتش زدن علف های هرز را داستانِ تکراری و همیشگی این قبرستان می دانند، اما به نظر می آید این اتفاق به یکی از برنامه های اولویت دار در این محوطه تاریخی تبدیل گشته که به مرور می تواند بهانه ای برای صاف کردنِ کاملِ سنگ قبرهای این قبرستان به متولیان آن بدهد.


1399/04/25
14:54:07
5.0 / 5
2568
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
نور معرفت

nooremarefat.ir - مالکیت معنوی سایت نور معرفت متعلق به مالکین آن می باشد