نور معرفت

ولایتمداری از بهترین شاخصه های زنان عاشورایی به حساب می آید

ولایتمداری از بهترین شاخصه های زنان عاشورایی به حساب می آید

به گزارش نور معرفت معاون فرهنگی حوزه های علمیه خواهران اظهار داشت: ایمان آوری، آگاه به زمان، تكلیف مداری و ولایت مداری بعنوان بهترین شاخصه از بانوان صدر اسلام مطرح می شود و این شاخصه ها می تواند برای همه نسل ها و نسل دوران غیبت بعنوان الگو و سرمشق معرفی شود.


به گزارش نور معرفت به نقل از ایسنا، معصومه ظهیری در اولین نشست از سلسله نشست های «بانوان عاشورایی» که با هدف معرفی جایگاه بانوان اسلام، با مبحث نقش بانوان صدراسلام تا آخر امامت امام حسن مجتبی (ع)، عصر امروز ۱۸ تیر به صورت مجازی برگزار شد، به بررسی سبک و سیره و تاریخ زندگی حضرت نسیبه از بانوان بزرگوار صدر اسلام پرداخت و اظهار داشت: یکی از بانوان شاخص در صدر اسلام نسیبه است. نسیبه بنت کعب از بانوان سرشناس صدر اسلام به شمار می آید که مقام شامخی دارد و پیامبر بارها او را ستوده است.
وی با اشاره به اینکه نسیبه ملقب به «ام عمارة» است، خاطرنشان کرد: نسیبه دختر کعب و از انصار مدینه بود که چون دو پسرش به نام عماره و عبدالله و شوهرش زید به میدان جنگ رفته بودند او هم مشک آبی با خود برداشت و به احد آمد تا زخمیان را مداوا کند و اگر آب خواستند به آنها آب بدهد. خانواده نسیبه مصداق بارز «الذین آمنو هاجروا و جاهد فی سبیل الله به اموالهم و انفسهم» هستند که خداوند برای آنها درجه ویژه ای قرار داده و می فرماید: «اولئک اعظم الدرجه عندالله». نسیبه بنت کعب است، کعب جزو کسانی است که در صدر اسلام با وجود اینکه دختران را فرومایه و فرودست نگاه می کردند، دختران خویش را به حضور در فعالیتهای اجتماعی تشویق کرد و به دختران خود نگاه والا و کمالی اسلام را هدیه کرد. نخستین آشنایی نسیبه با پیامبر گرامی اسلام در لیله عقبه دوم بود که برخی از مردان و بانوان با پیامبر (ص) بیعت کردند و پیامبر (ص) بیعت زنان را هم پذیرفتند.
وی تصریح کرد: این آشنایی زمینه ای برای فعالیتهای اجتماعی و همراهی ام عماره با پیامبر را ایجاد کرد. به نحوی که در سوم هجرت وقتی جنگ احد صورت گرفت و در آن جنگ جان پیامبر (ص) در خطر قرار گرفت، نسیبه جزو بانوانی بود که آبرسانی و کمک رسانی به مجروحان را در کنار دیگر بانوان برعهده داشت. او مشک آب را رها کرد و شمشیر به دست گرفت به نحوی که پیامبر (ص) او را تحسین کردند.
معاون فرهنگی حوزه های علمیه خواهران اظهار داشت: نسیبه علاوه بر آنکه در زمان حیات پیامبر (ص) جزو کسانی بود که یاری رساندن به دین خدا را جزو برنامه ها و الگوهای خود در زندگی قرار داده بود، بعد از رحلت جانسور پیامبر (ص) هم این کار را استمرار دادند به نحوی که در جنگ یمامه شرکت کرده و در دفاع از سپاه اسلام مجروح شد و دست خویش را از دست دادند و به مقام شامخ جانبازی نائل آمد.
وی افزود: این حرکت جهادگونه که در خانواده نسیبه شکل گرفته بود، بعد از آن هم ادامه پیدا کرد. علاوه بر آبرسانی، حمایت و کمک به سپاه اسلام، پرستاری از مجروحان و در موارد ضروری حضور در میدان سبب شد که این بانوی مجاهده در جنگ حنین به شهادت برسد و نام او جزو شهدای صدر اسلام ثبت و ضبط شود و بعنوان بهترین چهره و الگو از زنان که ایمان آوردند، معرفی شوند.
**پشتیبانی از ولایت بهترین درس برای زنان عاشورایی است
در ادامه، رباب زیدی استاد حوزه علمیه خواهران از کشور هند، به بررسی سبک و سیره و تاریخ زندگی حضرت خدیجه (س)، حضرت زهرا (س) و حضرت زینب کبری (س) بعنوان بانوان بزرگوار صدر اسلام پرداخت.
وی ادامه داد: خداوند تبارک و تعالی در سوره اسرا می فرماید «وَلَقَدْ کَرَّمْنَا بَنِی آدَمَ وَحَمَلْنَاهُمْ فِی الْبَرِّ وَالْبَحْرِ وَرَزَقْنَاهُم مِّنَ الطَّیِّبَاتِ وَفَضَّلْنَاهُمْ عَلَی کَثِیرٍ مِّمَّنْ خَلَقْنَا تَفْضِیلًا».
کشف این حقایق سبب می شود انسان، جایگاه و ارزش خویش را بشناسد و به خود ببالد و اعتماد کند و با این خصوصیت ها در راه سعادت و کمال گام بردارد.
استاد حوزه علمیه خواهران با اشاره به اینکه آثار اعتماد به نفس به معنای آثار کرامت انسان بوده و بعضی از آن آثار، عزت نفس، موفقیت، پرهیز از گناه، بی نیازی به غیر خدا، استغناء، به بن بست نرسیدن و یاد دائمی خدا است، اظهار نمود: امروز بانوان عاشورایی هم به این ارزش و جایگاه معنوی دست یافته اند و در راه پیمودن این راه معنوی هستند.
وی خاطرنشان کرد: آفرینش انسان بگونه ای است که در مقایسه با دیگر مخلوقات هم بر دیگر موجودات برتری دارد که این امر حاکی از عنایت خاص خداوند به انسان است و همه انسانها ذاتا از آن برخوردار می باشند. بدون شک، کرامت انسان از آموزه های مورد توجه ادیان و علمای حقوق بشر قرار دارد. در مکتب اسلام هم بر مبنای آیات قرآن و احادیث اسلامی، کرامت ذاتی بشر مورد توجه و سفارش است، ازاین رو اسلام به زنان توجه خاصی دارد.
رباب خاطرنشان کرد: حضرت خدیجه کبری و ام البنین بی بی فاطمه اسد همچون افرادی هستند که الگوی زنان از صدر اسلام تابحال بوده اند چونکه در راه خدا جهاد کردند.
وی خاطرنشان کرد: حضرت زینب سلام الله هم از دیگر زنان الگو و نمونه اسلام بودند که برای ما درس های زیادی را به یادگار گذاشتند و باید از ایشان درس بگیریم. ایشان دو فرزند خویش را در راه خدا تقدیم کردند و همیشه در حمایت و پشتیبانی از امامت و ولایت پیشگام بودند. یکی از صفات برجسته ایشان، پشتیبانی از ولایت بود که امروز هم ما باید این راه را ادامه بدهیم.
منبع:

1399/04/19
23:51:27
5.0 / 5
2240
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
نور معرفت

nooremarefat.ir - مالکیت معنوی سایت نور معرفت متعلق به مالکین آن می باشد