نور معرفت
عضو اتحادیه زنان مسلمان در اروپا:

شنیده هایمان درباره شرایط زنان ایرانی در اروپا، تصویری بسیار منفی است

شنیده هایمان درباره شرایط زنان ایرانی در اروپا، تصویری بسیار منفی است

به گزارش نور معرفت عضو اتحادیه زنان مسلمان در اروپا اظهار داشت: صحبت درباره موقعیت زنان هم اكنون، در این بحران اقتصادی چشم گیر و در حالیكه نرخ بیكاری جوانان را ناامید می كند، بسیار مهم می باشد، اما آنچه در مورد شرایط زنان ایرانی می شنویم یك تصویر بسیار منفی است.


به گزارش نور معرفت به نقل از ایسنا، آنا استامو - عضو اتحادیه زنان مسلمان در اروپا - در همایش بین المللی «جایگاه زن در تمدن ایران و اسلام» که در بنیاد ایرانشناسی برگزار شد، با اشاره به نقش زنان ایرانی و زنان مسلمان در کسب و کار و پیشرفت اجتماعی در جهان اظهار داشت: زن بودن هیچگاه کار آسانی نبوده است. زن همواره، مادر، همسر، حافظ پیوند خانواده و نگهدارنده ی هویت مذهبی خانواده بوده است. زن همیشه در محل کار، در علم، در کسب و کار، در دانشگاه، حتی در سخت ترین کارها حضور داشته است. زن می تواند تا هر کاری را انجام دهد و طی قرن ها این مساله را به اثبات رسانده است.
او با بیان این که امروزه در جهان غرب و بعد از آن همه مبارزات و مصیبت ها، زن را در نقشی واقعاً قوی می بینیم، افزود: آنچه در مورد شرایط زنان ایرانی می شنویم یک تصویر بسیار منفی است. تصویری همیشه مظلوم، بدون تحصیلات، شستشوی مغزی شده، نابرابر و انسانی فرو مرتبه. اما از سال ها پیش که به ایران سفر کردم، کاملاً فهمیدم که چرا در ارتباط با زن ایرانی به ما چنین گفته شده و چرا آنها (اروپا) حقیقت را خیلی بی شرمانه تحریف کرده اند. این اتفاق افتاده است چونکه زنان در ایران بیشتر از زنان در اروپا قدرت دارند، اما برای ستم بیشتر بر ما (زنان اروپایی)، کلیشه های دروغین را گسترش می دهند.
وی ادامه داد: وقتی با زنان ایرانی آشنا شدم، این حقیقت را می دانستم، بنابراین برای من سبب افتخار است که حتی در اینترنت (به طور مجازی) با شما (زنان ایرانی) باشم. زن مسلمانی که با روسری در کشورهای اتحادیه اروپا زندگی می کند، با یک مبارزه مداوم روبرو است. این به اصطلاح برابری جنسیتی، این به اصطلاح تکریم ها، هنگامی که زن مسلمان باشد و حتی هنگامی که او به دین و آیین خود عمل می کند، سخت تر است. بازار کار بسیار سفت و سخت و پر از محدودیت است.
او با بیان این که در اصل زن و مرد برابر، اما متفاوت هستند، اضافه کرد: ما (زنان) با هم (مردان) تکامل می یابیم، با هم پیشرفت می نماییم و با هم موفق می شویم اما هر یک از ما ماهیت متفاوت خویش را داریم. جنبش های فمینیستی در پنجاه سال قبل روی جنبه متضاد متمرکز بودند و شاید تنها دفاع آنها در مقابل محیط ظالمانه ای بود که در آن زندگی می کردند. نتیجه این است که جنبش های فمینیستی عمیقاً پراکنده شده و قادر به تولید نتایج تازه و دقیق نیست و نباید فراموش نماییم که زنان مسلمان همیشه در این جنبش (فمینیست)، بعنوان تهدید و دردسر به تصویر کشیده می شوند.
استامو با بیان این که امروزه ما بازمانده ی بیماری عالم گیر کووید-۱۹ هستیم که ضربه سنگینی به همه دنیا وارد کرده است، اظهار داشت: این بیماری به ما نشان داد که چقدر در مقابل ویروس نامرئی ضعیف هستیم و چگونه همه دستگاه های سیاسی و مالی تحت عنوان سرمایه داری می توانند ناگهان از هم فرو پاشند. مردم متمدن فهمیدند که ما به علت این شیوه زندگی گیج کننده، بعضی از ارزش های گران بها را از دست دادیم و خودمان و بینش واقعی خودمان را از دست دادیم. صحبت در مورد موقعیت زن هم اکنون، در دوره این بحران اقتصادی چشم گیر و در حالیکه نرخ بیکاری جوانان را ناامید می کند، بسیار مهم می باشد.

زنان در مسائل سیاسی تاریخ تمدن اسلام نقش داشتند
حجت الاسلام و المسلمین سیدمصطفی محقق داماد – رئیس گروه مطالعات اسلامی فرهنگستان علوم ایران - هم گفت: ایران یکی از تمدن های عظیم تاریخ است و پس از ورود اسلام توسط اندیشمندان و صاحب نظران فکر اسلامی، جایگاه جدید و عظیمی پیدا کرد و تکامل یافت و زن در تمدن ایران از جایگاه عظیم و رفیعی برخوردار می باشد.
او اظهار نمود: در تمدن ایران، زنانی صاحب نظر، عالمه، شاعره، متفکره، نویسنده، اهل علم، فرهنگ و سیاست داریم. در تمدن اسلام نیز، بسیاری زنان محدثه، عالمه، فقیه، متفکر و راویه داریم. زنان فیلسوف و عارفی که بسیار نقش عظیمی دارند. در تاریخ اسلام چند زن از نظر علمی و سیاسی هنگامه ای کردند که هیچگاه نویسندگان تاریخی نمی توانند عظمت آنها را کتمان کنند. نقش حضرت خدیجه کبری (س) در تأسیس و پایه ریزی اسلام، نقش حضرت فاطمه زهرا (س) از نظر علمی، عرفانی، تقوا و الگو بودن برای زنان و نقش حضرت زینب کبری (س) در تاریخ کربلا بسیار حائز اهمیت می باشد. آنچه که برای ما مهم است؛ درس و دفاع از حق و حقانیت زنان است، زنان در مسائل سیاسی تاریخ تمدن اسلام نقش داشتند.
این عضو شورای سیاستگذاری همایش بین المللی با اشاره به اینکه یکی از افراد کوچک در تاریخ انقلاب اسلامی است، اضافه کرد: معتقدم مهمترین نکته در تاریخ انقلاب اسلامی، جایگاهی است که انقلاب اسلامی به زنان داده است. در ایران بعد از انقلاب اسلامی، بانوان با حفظ تمام موازین شرعی در مهمترین جایگاه و سمت های سیاسی قرار گرفتند. جمع بین عدم گسیختگی خانوادگی و حفظ وحدت خانوادگی در کنار فعالیتهای سیاسی کار جالب توجهی است که آنرا از نقاط بسیار درخشان تاریخ انقلاب اسلامی می دانند.
وی با اشاره به شرایط کنونی دنیا و قرار داشتن مان در دوران بحران جهانی کرونا، به پزشکان و پرستاران زنی که جان خودشان را فدا کردند، اشاره نمود و ایثار این بانوان در عرصه پزشکی در ایران و جهان را نمونه برشمرد.

به برکت انقلاب اسلامی، اعتماد به نفس جوانان و زنان برآورده شده است
غدیر جمال - عضو اتحادیه جهانی زنان مسلمان و عضو کمیته علمی همایش بین المللی «جایگاه زن در تمدن ایران و اسلام» -، هم در صحبت هایی با اشاره به اینکه چالش های مربوط به زنان، میان جوامع و فرهنگ های مختلف در جوامع اسلامی و جهان (به ویژه در شبه جزیره عربستان قبل و پس از استعمار انگلیس)، متفاوت می باشد، اظهار داشت: راهکارهای احتمالی برای این بد رفتاری در ساختار اجتماعی از گذشته تابحال بر وضعیت زنان رواج داشته و تأثیرگذار بوده است.
او با اشاره به این که جان و تن زنان از مدت ها پیش یکی از میدان های مهم جنگی بوده است که غرب برای در اختیار گرفتن آن از ادعای تمدن برتر استفاده می نماید و درعین حال کسانی را که تمایل به تمکین دارند به طرز وحشیانه در خود فرو می برند، افزود: در طول اسلام و در دوره اسلامی، دین اسلام به زنان این حق را داد که انسان باشند، عدالت بخواهند و مانع از بی عدالتی در ارتباط با خودشان شوند. آنها ثابت می کنند که با مردان برابر هستند. همه مشکلات و چالش هایی که وضعیت زنان با آن روبروست، در دین اسلام یافت نمی گردد، یعنی روش دین اسلام برای مشارکت در جامعه عدالت است.
وی در مورد چگونگی اعطای جایگاه آزاد به زن توسط اسلام و زنده نگاه داشتن زن هم توضیح داد: به قول امام خمینی (ره)، زنان مربی بزرگ جامعه هستند. مردان توسط زنان پرورش یافته اند. خوشبختی و بدبختی یک کشور به زنان بستگی دارد. امام خمینی (ره) معتقد بود که در دوره رژیم شاه، زن نسبت به آنچه در طول سه دوره اسلامی انجام داد، عذاب شدیدتری را متحمل شده است. در هر دو دوره زنان رنج می کشیدند و این اسلام بود که آنها را نجات داد. امام خمینی (ره) دیدگاه فعلی و تبلیغات منفی در خصوص اینکه اسلام زنان را منزوی می کند، رد کرد. این رویکرد جدید به زنان آنها را ترغیب می کند تا نقاط قوت خویش را بازیابی کنند.
وی افزود: در طول انقلاب اسلامی، زنان ایرانی و مسلمان در همه عرصه های اجتماعی و سیاسی شرکت می کنند. نهضت اسلامی به برکت اسلام تغییر بسیار زیادی را در روح و روان زن و مرد در جامعه بوجود آورده است.
او با تاکید بر این که با فکر کردن به زنان امروز متوجه می شویم که زنان در کجا قرارگرفته اند، اظهار داشت: جایگاه هایی که زنان در آن قرار دارند با پیروزی انقلاب اسلامی برقرار است. خانم ها ثابت کرده اند که در این جنبش پیشرو هستند. آنها ثابت کرده اند که رهبری و خط مقدم جامعه توسط زن محقق می شود. تمام مردان و زنان جهان از زنان ایران درس گرفتند چونکه این زنان پیشگام جنبش اسلامی در جهان هستند. آنها سهم زیادی در نهضت اسلامی دارند. آینده اسلام به حمایت آنها بستگی دارد.

آیا زنان تأثیرگذار در طول تاریخ تمدن ایران و اسلام کم داریم یا نمی شناسیم؟
سونیا پوریامین - عضو کمیته علمی همایش بین المللی «جایگاه زن در تمدن ایران و اسلام» - نیز در این همایش، اظهار داشت: تاریخ بیشتر به دست مردان نوشته شده و بیشتر از مردان در طول تاریخ کشور یاد شده است، ازاین رو تا امروز این سوال مطرح می شد که آیا زنان تأثیرگذار در طول تاریخ تمدن ایران و اسلام کم داریم، یا نمی شناسیم؟
وی ضمن اشاره به اهمیت جایگاه زنان در تاریخ تمدن ایران و اسلام بر مبنای نوشته های تاریخ نگاران و آثار تاریخی به جای مانده، اظهار داشت: ما نمی توانیم از زنانی مانند آذرمی دخت، آرتیمیس و ماندانا در تاریخ تمدن کشورمان که هر کدامشان داستان های بسیار تأثیرگذاری دارند، و همینطور از حضرت خدیجه (س) در تاریخ تمدن اسلام که در به ثمر رساندن اسلام نقش بسزایی داشتند نام نبریم. اما چقدر آنها را می شناسیم؟ زنان ایرانی و زنان مسلمان شیعه در جهان از الگوهای بی بدیل خود و تأثیرات فرهنگی و اجتماعی در خانواده و جامعه شان چقدر آگاهند؟ در تاریخ مشروطه کشورمان، آیا تاکنون نام «زینب پاشا» که در تحریم تنباکو و «سردار بی بی مریم بختیاری» که در مشروطه نقش داشته اند را شنیده ایم؟ از «گوهرشاد خاتون» و بانو «سیده امین» که علمای تشیع از ایشان نام می برند، چیزی می دانیم؟ در تاریخ معاصری که خودمان در آن زندگی می نماییم، آیا زنان الگو کم داریم؟ چرا درباره آنها صحبت نمی شود؟
عضو کمیته علمی همایش با اشاره به زمانی که امام خمینی (ره)راه را برای حضور زنان در جامعه باز کردند واز همه خواستند تا مسیر را برای حضور مؤثر زنان هموار کنند، این پرسش را بیان کرد که چرا همچنان پس از چهل سال ما احساس می نماییم زنان در این راه به درستی قدم نگذاشتند و ما در راه توسعه پایدار همچنان نقش موثری نداریم و متأسفانه با افکار متحجری مواجه بودیم که کاملا متفاوت با دین روشنگرانه اسلام است؟
او اظهار نمود: تنها ۱۳درصد از جمعیت زنان در کشور مشغول به کار هستند و از بین آنها افراد تأثیرگذار در تصمیم گیری های مهم کشور خیلی کم هستند. البته برای زنان ایرانی خصوصا در این زمان، خانواده از هر چیزی مهمتر است. امروز ما زنانی داریم در که در حوزه صادرات، صادر کننده نمونه هستند.
وی با بیان این که ا توقعِ ما از چنین همایش هایی آن است که پس از برگزاری نشست های مختلف علمی
با مبحث های کاملاً تخصصی، بتوان راهکارهای عملیاتی برای مسؤلان با هدف آگاهی بخشی به زنان و مردان جامعه عرضه کرد، اظهار داشت: ما موظفیم تا در قبال نسل جوان که الگوهای خوب را به آنها نشان دهیم تا آنها راه و مسیر درست را برای خودشان انتخاب کنند. این لزوم برگزاری چنین همایش هایی است که آرزو می کنم با داشتن دبیرخانه ای ثابت و مطالبه گری در تمام طرح هایی که عرضه می کند، در سال های آینده هم همچنان بتواند با قدرت و صلابت برگزار گردد و مباحث مهمی در سطح جهانی مطرح کند.
منبع:

1399/04/17
23:26:54
5.0 / 5
2231
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
لینک دوستان نور معرفت
نور معرفت

nooremarefat.ir - مالکیت معنوی سایت نور معرفت متعلق به مالکین آن می باشد