نور معرفت

كتاب اقتصاد توسعه دانش بنیان منتشر گردید

كتاب اقتصاد توسعه دانش بنیان منتشر گردید

به گزارش نور معرفت كتاب اقتصاد توسعه دانش بنیان، توسعه به مثابه ساخت اكوسیستم های دانش بنیان تألیف یعقوب انتظاری به همت انتشارات موسسه پژوهش و برنامه ریزی آموزش عالی منتشر گردید.


به گزارش نور معرفت به نقل از مهر، کتاب اقتصاد توسعه دانش بنیان در ۱۰ فصل تدوین شده است و مؤلف در پیشگفتار کتاب چنین بیان کرده است: در قرن بیست و یکم مسأله توسعه نه تنها حل نشده است، بلکه پیچیده تر و بغرنج تر هم شده است. به نظر من مسأله توسعه اقتصادی در عصر حاضر، یک مسأله چند لایه است. در نگاه اول به نظر می آید با تولید، توزیع، تبدیل و اشاعه دانش جدید و بهره برداری شایسته از آن در زمینه ها، حوزه ها و رشته های متنوع، می توان مسأله توسعه را حل کرد، اما با نگاه عمیق تر می توان دریافت که در کشورهایی مانند ایران، تولید، توزیع، تبدیل، اشاعه و بهره برداری کارا و اثربخش دانش جدید، خود مسأله اساسی تری است که احتیاج به چاره اساسی تری دارد. چاره آن هم صرفا به توسعه دانش بر نمی گردد. چون، تجربه جهانی نشان داده است که توسعه دانش و بهره برداری شایسته از آن در هر زیست بومی تحقق نمی یابد بلکه نیازمند زیست بوم مناسب می باشد. بنابراین، سه سوال نیازمند جستجوی پاسخ اند:
۱- چه زیست بومی برای توسعه دانش و بهره برداری اثربخش و ثمربخش از آن مناسب است؟
۲- در یک زیست بوم مناسب، چگونه می توان دانش مورد نیاز توسعه اقتصادی را تولید، توزیع، تبدیل و ترویج کرد؟
۳- چگونه می توان دانش جدید را در راه توسعه اقتصادی به کار گرفت؟ رشته های دانشگاهی که دانش مورد نیاز توسعه اقتصادی را تولید، توزیع، تبدیل، ترویج و استفاده می نمایند، بسیار زیاد هستند و معمولاً به پنج گروه عمده یعنی پزشکی، فنی و مهندسی، کشاورزی و دامپروری، علوم اجتماعی و رفتاری و علوم انسانی و هنر تقسیم می شود. یکی از رشته های کلیدی تولید، توزیع، تبدیل، اشاعه و بهره برداری دانش جدید در گروه علوم اجتماعی و رفتاری، رشته اقتصاد است. علم اقتصاد، علاوه بر اینکه نقش برجسته ای در مطالعه و حل مسائل توسعه داشته است، نقش مهمی هم در مطالعه تولید، توزیع، تبدیل، اشاعه و بهره برداری کارا و اثربخش دانش در زمینه ها و حوزه های مختلف (از جمله در توسعه اقتصادی) ایفا می کند که اقتصاد دانش نامیده می شود. این رشته اساساً به منظور مطالعه و حل مسأله «تخصیص منابع محدود برای دستیابی به وضعیت مطلوب فردی و جمعی» به وجود آمده است. در این چارچوب، «اقتصاد توسعه» بعنوان شاخه ای از علم اقتصاد برای مطالعه و تحلیل تخصصی و حل مسأله «توسعه اقتصادی» شکل گرفته و گسترش یافته است. کتاب اقتصاد توسعه دانش بنیان، توسعه به مثابه ساخت اکوسیستم های دانش بنیان، در ۳۸۲ صفحه و با قیمت هشتصد هزار ریال در دسترس علاقه مندان است.


منبع:

1399/04/16
17:13:41
5.0 / 5
2310
تگها: آموزش , پزشك , هنر
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
لینک دوستان نور معرفت
نور معرفت

nooremarefat.ir - مالکیت معنوی سایت نور معرفت متعلق به مالکین آن می باشد