نور معرفت
بررسی چالش های فرهنگی در مجلس

حجت الاسلام قمی: فضای مجازی رها شده است

حجت الاسلام قمی: فضای مجازی رها شده است

نور معرفت: رئیس سازمان تبلیغات اسلامی با انتقاد از رها شدگی فضای مجازی و از عدم تشكیل جلسات شورای عالی فضای مجازی و شورای عالی انقلاب فرهنگی انتقاد نمود.


به گزارش نور معرفت به نقل از ایسنا، حجت الاسلام و المسلمین محمد قمی در جلسه علنی بامداد امروز یکشنبه مجلس شورای اسلامی و در جریان بررسی چالش های فرهنگی اظهار داشت: شهریور سال 86 در جلسه هیات دولت و پس از گزارش آقای احمدی نژاد آقا فرمودند فرهنگ حقیقتا مظلوم است و دراین زمینه شواهد و ادله ای آوردند نه مقام معظم رهبری بلکه هر دلسوزی وقتی این استقبال پرشور نمایندگان را برای عضویت در کمیسیون فرهنگی ببیند یاد مظلومیت فرهنگ می افتد.
وی ادامه داد: 4 ماه است جلسات شورای عالی انقلاب فرهنگی تشکیل نشده و جلسات شورای عالی فضای مجازی هم تشکیل نمی گردد کل بودجه فرهنگ کشور زیر نیم درصد است که بودجه ساخت 300 کیلومتر بزرگراه است. همین اندک بودجه دستگاه های فرهنگی هم با تشتت و شلختگی دستگاه های فرهنگی بارهای بر زمین مانده ای زیادی دارد.
رئیس سازمان تبلیغات اسلامی با بیان این که تنها مساجد بین 11 تا 21 دستگاه متولی دارند افزود: سال 90 آقا فرمودند ما 10 میلیون نفر حافظ قرآن می خواهیم یک دهه گذشته و چندین دستگاه مختلف بودجه قرآنی می گیرند اما چند درصد از این 10 میلیون نفر محقق شده است.
وی اشاره کرد: در حوزه فضای مجازی می بینیم که تصمیم نظام بستن یک شبکه مجازی است اما باید ببینم آیا حالا بهتر شده است که همه فیلتر شکن دارند؟ البته در همه جای دنیا رفتار سلبی در کنار رفتار ایجابی لازم است در پیوست حکم دوره اول شورای عالی فضای مجازی آقا هر گونه بالا بردن سرعت و پهنای باند اینترنت را منوط به شبکه ملی اطلاعات کردند و محتوا را مقدم بر توسعه زیر ساخت خدمات کردند اما این اتفاق نمی افتد و فرزندان من و شما در فضای مجازی چه می بینند؟
قمی با بیان این که 5 آهنگ آخر یک خواننده 198 میلیون بار دیده شده اشاره کرد: متاسفانه فضای مجازی رها شده است در کمتر از یک سال قبل پهنای باند دو و نیم برابر شده است. 60 تا 70 درصد این فضا در اختیار اینستاگرام است. جایی که شاعری با 200k فالور وقتی از حاج قاسم سلیمانی می گویند صفحه اش بسته می شود ما ادعای حکمرانی در فضای مجازی را داریم اما آنها هر کاری می خواهند می کنند. 30 درصد جرایم یارانه ای، 25 درصد محتوای خلاف عفت و درآمدهای کثیف از قمار و تبلیغات ناهنجار در همین فضا اتفاق می افتد. عشق مثلثی، مربعی، خیانت و خشونت و جرایم انسانی در این فضا عرضه می شود و جوانان از آن استفاده می نمایند که مسئولیتش با تک تک شما و من است.
رئیس سازمان تبلیغات اسلامی با بیان این که سلامت و تربیت فرزندان برای هر خانواده اهمیت دارد اظهار داشت: ما باید بدانیم گره های بزرگ در عالم اقتصاد و امنیت نیز هم با فرهنگ حل می شود این مکتب امام است. امام ظرفیت و قدرت فرهنگ را به ما نشان داد. حتی پشتیبانی از کالا و سرمایه و کار ایرانی جنبه فرهنگی دارد.
وی با اشاره به حضور روحانیون سازمان تبلیغات اسلامی در اجتماعات مختلف مردمی همچون در سکونتگاه های غیر مجاز تصریح کرد: طلبه ای با ماهی 950 هزار تومان از جانب ما به این مناطق می رود و در اختیار مردم است 8 سال است که دریافتی اش همین است و منبع درآمد دیگری هم ندارد. در موردی نیروی انتظامی به من نامه زده و از حضور یک روحانی در یک منطقه تشکر کرده و گفته است در یک و سال نیمی که این آقا آمده است بزه و لطمه اجتماعی کم شده و حتی نیازی به باقیمانده کیوسک نیروی انتظامی نیست. ما می بینیم یک عنصر فرهنگی خدوم با کمترین پشتیبانی مسئله امنیتی را حل می کند پس باید روی ظرفیت فرهنگ حساب نماییم.
قمی با اشاره به وجود 80 هزارمسجد و 25 هزار کانون تصریح کرد: 9 هزار هیات مذهبی ثبت شده داریم که از حداقل خدمات حاکمیت محرومند و در حد ان جی او ها حمایت نمی شوند و شناسه ندارند. خیلی از معضلات اقتصادی ما ریشه وتبعات و چاره فرهنگی دارند. مشکل امید، روحیه و اعتماد به نفس را می شود با فرهنگ حل کرد که در اقتصاد کشور هم تاثیر دارد ما چند هزار روحانی مستقر در مناطق مختلف داریم که کوشیدیم گره های هر منطقه را متناسب با زیست بوم آن جا حل نماییم.
قمی با بیان این که بودجه سازمان تبلیغات یک ششم وزارت ارشاد و سه درصد صدا و سیما است اظهار داشت: در همان غیزانیه 985 چاه نفت وجود دارد که اگر یک هزارم آن خرج مردم می شد خیلی از مشکلات ایجاد نمی شد.

منبع:

1399/03/26
23:41:26
5.0 / 5
2310
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
نور معرفت

nooremarefat.ir - مالکیت معنوی سایت نور معرفت متعلق به مالکین آن می باشد