نور معرفت
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی خبرداد

نهایی شدن سند ارتقاء فرهنگ وقف

نهایی شدن سند ارتقاء فرهنگ وقف

به گزارش نور معرفت وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در جلسه ۷۴۱ شورای فرهنگ عمومی كشور از تهیه سند پیش نویس وقف اطلاع داد و اظهار داشت: هم اكنون سندی درباره وقف از جانب دبیرخانه شورای فرهنگ عمومی كشور تنظیم شده است كه اهداف، راهبردها، اقدامات، تقسیم وظایف دستگاهی، ساختارها و.... در آن دیده شده است، در این سند سازمان اوقاف و امور خیریه رئیس این كارگروه ملی خواهد بود تا در حوزه های مختلف پل ارتباطی بین سازمان ها باشد.


به گزارش نور معرفت به نقل از ایسنا، سید عباس صالحی در این نشست با اشاره به اهمیت حوزه ارتقای فرهنگ وقف، اظهار داشت: اگر به سابقه تمدن اسلامی نگاه نماییم در حوزه های مختلف نیاز اجتماعی موقوفه وجود داشته است، با این نگاه وقف بسیار نقش مهمی در جامعه داشته و بدین جهت نباید مبحث وقف را تنها منحصر به سازمان اوقاف بدانیم چونکه دایره وقف بسیار گسترده است.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اشاره کرد: هم اکنون سندی درباره وقف از جانب دبیرخانه شورای فرهنگ عمومی کشور تنظیم شده است که اهداف، راهبردها، اقدامات، تقسیم وظایف دستگاهی، ساختارها و.... در آن دیده شده است، برپایه روال گذشته یک دستگاه اصلی در سندهای شورا که در رابطه با مبحث است انتخاب خواهد شد تا متولی کار باشد که در این سند هم سازمان اوقاف و امور خیریه به ریاست حجت الاسلام خاموشی رئیس این کارگروه ملی خواهد بود تا در حوزه های مختلف پل ارتباطی بین سازمان ها باشد.
صالحی یادآوری شد: سند فعلی تنها یک پیش نویس است که در اختیار دستگاه ها قرار خواهد گرفت تا نظرات و پیشنهادات عرضه شود تا نسخه نهایی سند تنظیم و در شورا مصوب شود.
وی ادامه داد: وقف مبحث مهم اجتماعی است که از دو منظر آگاهی و مسئولیت پذیری اجتماعی باید به آن پرداخت، در زمان کرونا مردم در هر دو بخش خوب عمل کردند، پس ظرفیت اجتماعی ما اگر با آگاهی و مسئولیت پذیری همراه شود اتفاقات خوبی رقم می خورد، ازاین رو باید مسیر درست در این راه را پیدا و پیوند بین آگاهی و عمل را ایجاد نماییم، چونکه وقتی آگاهی ارتقاء پیدا می کند در ذیل آن مسئولیت پذیری هم بیشتر خواهد شد.
در ادامه این جلسه منصور کبگانیان عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی و دبیر ستاد علم و فناوری هم با اعلان اینکه در حوزه وقف بیشتر موارد حضور خودجوش مردمی است و باید در وقفه های جدید بخصوص در حوزه فرهنگ شرایط را محیا نماییم، اظهار نمود: بسیاری از واقفین نسبت به موارد جدید وقف آشنا نیستند و البته زیرساخت مناسب هم برای آنها فراهم نشده است. البته در این راستا در حوزه دانش بنیان زیرساخت و قوانین تا حدودی شکل گرفته است.
پرویز کرمی رئیس مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری رئیس جمهور هم در ادامه این جلسه اشاره کرد: تلاش ما براین است که بودجه ای که در اختیار واقفین است در راه درست استفاده نمائیم، به همین دلیل به سمت ایجاد نهادهایی رفتیم تا از این طریق به کمک های مالی و نفوذ فناوری در چارچوب سازمان های موجود برسیم.
در ادامه حسین عسگریان ابیانه مشاور وزیر و دبیر ستاد خیرین وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، اشاره کرد: وزارت علوم در دهه فعلی به دنبال انسجام بنیادهای به وجود آمده از قبل بوده است، هم اکنون ۷۵بنیاد علم و فناوری داریم که در این راه شکل گرفته است.
وی افزود: در زمینه نگهداری اماکنی چون خوابگاه مشکلات زیاد است و نیاز داریم که خیرین برای حفظ این ساختمان ها به ما کمک کنند.
عسگریان ابیانه اشاره کرد: در بخش پژوهش و تحقیق هم کمک خیرین بسیار نیاز است، البته در همین راستا خیرین هم وارد عمل شدند و برای نمونه شاهد ایجاد ۱۱هزار شغل در اطراف خوابگاه ها بودیم، همینطور برخی خیرین در داخل خوابگاه کار مهارت افزایی انجام می دهند تا دانشجو بعد از فارغ التحصیلی حرفه ای را برای کسب درآمد یاد گرفته باشد.
منیژه یونسی رئیس اداره خیرین سلامت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اعلان اینکه در مقطعی زمان وقف در حوزه سلامت تنها در ساخت امامان درمانی محدود می شد اظهار داشت: هم اکنون تلاش ما در این راه است که خیرین به سمت تأمین نیازهای اساسی بهداشتی بروند، البته قبل از این تفاهم نامه ای بین وزارت بهداشت و سازمان اوقاف و امور خیریه تا سال۹۸ منعقد شده بود که خیلی از موارد سلامت در آن مدنظر نبود اما در پیش نویس جدید تفاهم نامه در تلاش هستیم از بخش خصوصی و مراکز دانش بنیان حمایت نماییم.
در ادامه این جلسه حجت الاسلام خاموشی رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه با اشاره به اینکه اوقاف دارای امکانات زیرساختی زیادی است، توضیح داد: برای نمونه در کشاورزی موقوفات زیادی داریم که می توان آنها را به مواد غذایی تبدیل و توزیع کرد، البته اوقاف علاوه بر بخش تولید در امر خدمات هم توانایی زیادی دارد، ساختمان های زیادی موقوفه است که به جای عواید مالی آن می توان آنها رادر اختیار بخش های مختلف در چارچوب خدمات قرار داد تا منافع وقف به شکل دیگری به مردم برسد. برای مثال می توان زمین یا ساختمانی را در اختیار شرکت های دانش بنیان قرار داد تا کار پژوهشی و علمی انجام دهند.
وی ادامه داد: علاوه بر بخش خدمات و تولید سازمان اوقاف و امور خیریه درآمدهایی وقفی هم دارد، وقف به دو بخش متصرفی و غیرمتصرفی تقسیم می شود که در این دو هم قدم های خوبی برداشتیم و اتفاقات خوبی رقم خورده است.
رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه با اشاره به جایزه علمی که در بنیاد البرز درنظر گرفته شده است، اظهار داشت: هم اکنون ۶۷۰۰ موقوفه در اختیار آموزش و پرورش است که به دنبال ساماندهی آن هستیم، همینطور در وقفه های مربوط به دانشگاه ها هم پیگیری های لازم برای سامان بخشی به وضعیت آنها در حال انجام می باشد، در حوزه درمان هم ۲۶۰ بیمارستان، مراکز بهداشتی و درمانی داریم که تمرکز زیادی بروی آنها داریم تا سطح کیفی آنها ارتقاء پیدا کند، در نظام دانش بنیان هم استقبال خوبی از جانب واقفین را شاهد می باشیم و بیشتر واقفین هم به دنبال آینده روشن در این عرصه هستند.1399/03/15
22:55:32
5.0 / 5
2446
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
نور معرفت

nooremarefat.ir - مالکیت معنوی سایت نور معرفت متعلق به مالکین آن می باشد