نور معرفت
با عنوان شرح صدر ؛

جامع ترین زندگینامه شهید آیت الله سیدمحمدباقر صدر منتشر گردید

جامع ترین زندگینامه شهید آیت الله سیدمحمدباقر صدر منتشر گردید

نور معرفت: كتاب شرح صدر؛ سیری در زندگی، زمانه و اندیشه‌ی استاد شهید آیت الله سید محمد باقر صدر با ترجمه‌ی اسماء خواجه زاده و به همت پژوهشگاه تخصصی شهید صدر منتشر گردید.به گزارش نور معرفت به نقل از مهر، کتاب «شرح صدر؛ سیری در زندگی، زمانه و اندیشه‌ی استاد شهید آیت الله سید محمد باقر صدر» با ترجمه‌ی اسما خواجه زاده منتشر گردید. این کتاب، ترجمه کتاب «شهید الاُمة و شاهدُها» اثر شیخ محمدرضا نعمانی از شاگردان و همراهان شهید سید محمدباقر صدر است. او تنها کسی بود که توانست به دور از چشم مزدوران بعثی در دوران حصر، همراه شهید صدر و خانواده اش باشد و این فرصت استثنایی سبب شد او تنها کسی باشد که روایت هایی دست اول را از یکی از مهم ترین دوره های زندگانی آن شهید والامقام ثبت و ضبط کند.
شیخ محمدرضا نعمانی در مقدمه کتاب می نویسد:
هنوز آن عصری را که با استاد بالای پشت بام منزلشان رو به گنبد منور حرم امیرالمؤمنین مقابل السلام نشسته بودیم به یاد دارم. به خودم جرئت دادم و از این آرزو با او صحبت کردم و گفتم: «من احساس می کنم باید خودتان زندگینامه تان را بنویسید. شما بهتر از هر کس دیگری می توانید این کار را بکنید، چون سیره‌ی علمی و سرگذشت جهادی و سختی های زندگی شما به شکلی است که اگر کسی غیر از خودتان آنها را بنویسد، باورش برای دیگران سخت است». نمونه هایی از این اتفاقات را هم برشمردم و گفتم: «اهل بیت علیهم السلام هم بارها به سبب لزوم هایی از خودشان سخن گفته اند و مثلاً امیرالمؤمنین مقابل السلام بر فراز منبر از خودش و پیشینه‌ی جهادش در راه اسلام سخن گفت. امام حسین و امام سجاد علیهماالسلام هم همین کار را کردند و این کارها هیچ گاه به خودخواهی و شهرت طلبی تفسیر نشد. درباره شما هم چنین نخواهد شد؛ خصوصاً اینکه شما معتقدید اختتام کارتان شهادت خواهد بود».
شهید صدر با اندکی درنگ، پاسخ داد: «خون من سرگذشت مرا شرح خواهدنمود. من جز خدمت به اسلام چیز دیگری نمی خواهم و امروز اسلام به خون من بیشتر از شرح حالم نیاز دارد؛ اما تو که سال ها با من زندگی کردی و در این ابتلائات حضور داشتی و در مراحل مختلف مبارزه بودی، اگر خدا خواست و زنده ماندی چیزهایی که دیدی و شنیدی را بنویس».
شیخ محمدرضا نعمانی قبل از این، خاطرات خودرا در کتابی با نام «سنوات المحنة و ایام الحصار» گرد آورده بود، اما دسترسی به اسناد گردآوری شده در پژوهشگاه شهید صدر، فرصتی را فراهم آورد که در اثر جدید با تاکید بر این اسناد کتابی گسترده تر، دقیق تر و موثق تر درباره زندگانی شهید صدر به رشته‌ی تحریر درآورد.
در این کتاب سعی شده است با ترجمه ای روان و تنظیم باردیگر عناوین و چینش کتاب، اثری مناسب خوانندگان فارسی زبان فراهم گردد و به همین دلیل در مواردی توضیحاتی از طرف مترجم نیز درباره بعضی از نکات مبهم برای خوانندگان ناآشنا به فضای عراق در دوران حیات شهید صدر و اوضاع رژیم بعث به کتاب افزوده شده است.
این کتاب در هشت فصل و با بهره گیری از متن ده ها نامه و پیام از شهید صدر به شرح زندگی پرفرازونشیب و سراسر شگفتی و شکوه استاد شهید آیت الله سید محمدباقر صدر پرداخته است. فصل های این کتاب عبارت اند از:
خاندان صدر؛
شخصیت علمی شهید صدر؛
شخصیت اخلاقی شهید صدر؛
حوزه و مرجعیت در زندگی شهید صدر؛
اندیشه‌ی سیاسی و جهادی شهید صدر؛
مبارزه با حکومت بعث؛
شهید صدر و انقلاب اسلامی ایران؛
از حصر تا شهادت.
چاپ نخست این کتاب در ۴۳۲ صفحه و در قطع وزیری توسط پژوهشگاه تخصصی آیت الله شهید صدر منتشر و روانه بازار کتاب شده است.


منبع:

1399/03/12
12:22:08
5.0 / 5
2803
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
نور معرفت

nooremarefat.ir - مالکیت معنوی سایت نور معرفت متعلق به مالکین آن می باشد