نور معرفت
شیخ شفیق جرادی :

شهید سلیمانی هویت اسلامی را احیا كرد

شهید سلیمانی هویت اسلامی را احیا كرد

به گزارش نور معرفت رئیس مركز معارف فلسفی و حكمی بیروت تاكید كرد: هدف امام خمینی از نامگذاری روز قدس متحد كردن امت اسلامی حول یك محور و مركزیت جهادی، سیاسی و اسلامی بود.


خبرگزاری مهر، گروه دین و اندیشه: روز قدس بعنوان یک روز جهانی که در آخرین جمعه ماه رمضان برگزار می گردد می تواند تاثیر و برد بین المللی ویژه ای داشته باشد به شرط اینکه بتوان ابعاد سیاسی و معنوی آنرا به درستی درک کرده و به هم پیوند داد. دهه آخر ماه رمضان مصادف است با ایام شهادت مولای مظلومان امام علی ضد السلام و شبهای قدر که بر مبنای عقیده مسلمانان آینده و سرنوشت هر فرد در این شب ها نوشته می شود. آیا سرنوشت امت اسلامی هم به همین شب ها پیوند خورده؟ شب هایی که زمان عبادت و تقرب جویی فرد مسلمان به خداست با آینده تمدنی جهان اسلام و سرنوشت آنچه قرابتی می تواند داشته باشد که روز قدس بعد از این شب های مقدس، مسلمانان و آزادگان را در یک گردهمایی اجتماعی سیاسی متحد و یکپارچه می سازد.
در همین زمینه گفتگویی با حجت الاسلام شفیق جرادی رئیس مرکز معارف فلسفی لبنان داشتیم که در ذیل می آید:
* هدف اصلی امام خمینی از نامگذاری آخرین جمعه ماه رمضان به نام قدس را چه می دانید؟
زمانی که امام خمینی (قدس سره) روز قدس را بنا نهاد می خواست امت اسلامی را تحت لوای یک مرکز و قطب واحد جهادی، سیاسی و اسلامی متحد کند و همین افق های متکثری که در آرمان قدس وجود دارد منعکس کننده افق پیش روی امت با تمام ابعاد دینی، سیاسی و جهادی اش هم هست. بنابراین امت اسلامی با این نامگذاری در مسیری که باید بیافتد قرار می گیرد که همانا مسیر مقابله با استکبار و اشغالگری است.
*اسرائیلی ها از پروژه یهودی سازی قدس چه اهدافی را دنبال می کنند؟
البته این اقدام آنها طبیعی است چون که می خواهند هرگونه ارتباط این منطقه مقدس را با اسلام نفی کنند و بگویند این سرزمین و حقیقت تاریخی اش متعلق به هیکل سلیمان است و بنابراین باید یهودی باشد و به قول خودشان اسرائیل آنرا پس گرفته و مالک آن باشد تا بعداً سراغ مناطق دیگر هم بیایند. از کجا معلوم اسرائیل در عربستان به بهانه سکونت تاریخی عده ای یهودی ادعای سرزمینی نداشته باشد؟ یا در اردن و مناطق دیگر؟ خدای ناکرده اگر اسرائیل بتواند نقشه خویش را در قدس پیاده کند چه تضمینی وجود دارد سراغ بقیه اماکن به قول خودشان مقدسه یهود نروند؟
* قدس در نگاه و سیاست های دولت های عربی-اسلامی امروز چه جایگاهی دارد؟
تا الان که ندیده ایم نظام ها و دولت های عربی به آرمان قدس بعنوان یک برنامه و هدف ثابت و راهبردی نگاه کرده باشند بلکه قدس در حد شعاری در بین شعارهای توخالی دیگرشان سنگینی می کند.
اما مردم و سازمان ها و نهادهای مردمی بر مبنای پاکی سرشت و صداقت شأن در انقلابی بودن، پرچم قدس را برافراشته اند. جایگزین ها و آلترناتیوهای طبیعی این نظام های سیاسی فاسد هم امروز باید از راه وحدت ملت ها و وحدت آرمان هایشان و برنامه ها و شعارهایشان شکل گرفته و روی کار بیایند تا یک قدرت منطقه ای شکل بگیرد که خودش بر خود حاکمیت داشته و با احیای هویت خاص خود خط فاصل روشنی از پروژه غربی ها برای خود رسم کند.
* چرا برخی کشورهای به اصطلاح اسلامی اینقدر برای نرمال سازی سیاسی-فرهنگی با اسرائیل پیشتازند؟
به نظر من این حرکت ها در قالب تلاش این نظام ها در تحقق بخشی به معامله قرن بعنوان واقعیت میدان و تحمیل آن بر سیاست ها و برنامه های امت اسلامی قابل تفسیر است. از طرفی امریکا و اسرائیل هم وقتی پای منافع شأن به میان می آید برایشان مهم نیست برقراری این روابط چه شکافی بین ملت ها و دولت های اسلامی و عربی بوجود می آورد. اینها فقط دنبال این هستند که این اسناد و اوراق که در خفا امضا شده اند منافع شأن را تأمین کند وگرنه برایشان دولت ها و ملت های جهان جایی که منافع شأن تأمین نکنند اهمیت و ارزش فی نفسه ندارند.
اما اینکه فکر نماییم این تصمیمات و سیاست های عادی سازانه به اسرائیل مشروعیت می بخشد، اشتباه است چون که آرمان قدس مشروعیت خویش را از امضای این و آن نگرفته. قدس زمین خداست که بدان هویت خاصی بخشیده شده. سرزمین ملتی است که هنوز از آن دست نکشیده و نخواهد کشید و قدرت های جهانی هم نخواهند توانست هویت واقعی قدس و فلسطین که آمیزه ای از عناصر اسلامی-مسیحی است را با جایگزین های جعلی تحریف کنند. قدس میوه و نتیجه ادیان و رسالت های الهی در جهان و منطقه است و سیاست های عادی سازانه هم فایده ای نداشته و چیزی را تغییر نمی دهند.
* آیا رئیس جمهور امریکا با طرح مبحث معامله قرن توانسته معادلات موجود در منطقه را به نفع اسرائیل تغییر دهد؟
بی شک ما امروز در برهه بسیار حساسی از برخورد تمدن ها به سر می بریم که در نوک پیکان آن محور مقاومت امت اسلامی را در مقابل استکبار امریکا و اشغالگری اسرائیل نمایندگی می کند.
ترامپ تلاش دارد معادلات منطقه را در جهت منافع و سیاست های اسرائیل عوض کند، اما تا وقتی که کسانی در میان این امت باشند که بگویند "نه" و حاضر باشند در راه قدس و خنثی کردن توطئه های امریکایی-صهیونیستی از همه چیزشان بگذرند، ترامپ نخواهد توانست پروژه خویش (معامله قرن) را به پیش برد همانگونه که تابحال هم نتوانسته است.
* نقش شهید حاج قاسم سلیمانی در پیگیری آرمان قدس و کوشش برای آزادسازی فلسطین را چگونه ارزیابی می کنید؟
به نظرم مهم ترین کاری که شهید سلیمانی انجام داد اولاً ایجاد آگاهی جمعی اسلامی بود طوری که با استفاده از روش و نفوذش در ارتباط گیری با سازمان ها و ملت ها تمایزات و اختلافاتی چون ایرانی-عربی بودن را کمرنگ کند. شهید سلیمانی توانست روح آگاهی به هویت اسلامی که فراتر از هر گرایش و وابستگی ملی و حزبی و … است را در امت بدمد.
ثانیاً. ایشان توانست اعتماد به نفس را به ملت های منطقه بازگرداند تا بدانند که هر نشدنی با عزم و اراده شدنی است. اعتماد به نفسی که بر مبنای آن بتواند از نابودی اسرائیل حرف زد، از مقابله با حضور استکبار در منطقه و شکست سیاست های آن سخن گفت. این اعتماد به نفسی که شهید سلیمانی به ملت ها بازگرداند شعله ای از این انقلاب اسلامی است که ان شاالله هیچگاه خاموش نخواهد شد.
ثالثاً. ایشان نشان داد این مسیر پرخطر است و امکان دارد منجر به شهادت هم بشود که خود بزرگترین دستاورد و پیروزی برای مسلمان است و اینکه آزادسازی قدس دو وجه دارد: یکی آخر استکبار جهانی و رژیم صهیونیستی که سرزمین های مسلمانان را اشغال کرده و وجه دیگر قداست زدایی از جماعت ها و گروه هایی است که با شعار اسلام و دین ملعبه دست استکبار شده اند و امروز دروغین بودنشان و جوهره ذاتی شأن که هیچ نسبتی با اسلام رحمانی ندارد مشخص گردیده است و قطب نما و مقصد ملت های طالب اسلام باید به یکسو متمایل شود و آن اسلام ناب محمدی است.

1399/03/02
11:17:29
5.0 / 5
2457
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
نور معرفت

nooremarefat.ir - مالکیت معنوی سایت نور معرفت متعلق به مالکین آن می باشد