نور معرفت

نقش تربیتی بانوان برترین نقشی است كه بدل ندارد

نقش تربیتی بانوان برترین نقشی است كه بدل ندارد

به گزارش نور معرفت رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه در سخنانی كه به همت مركز امور بانوان این سازمان برگزار شد، با تاكید بر نقش تربیتی بانوان اظهار داشت: این برترین نقشی است كه بدل ندارد و با چیزی جایگزین نمی گردد و كسی نمی تواند جای شما را در تربیت بگیرد.


به گزارش نور معرفت به نقل از ایسنا، حجت الاسلام والمسلمین سیدمهدی خاموشی با اشاره به سوره كوثر و مفهوم این لغت اظهار داشت: كوثر، یعنی چشمه جوشان دائمی كه دارای خیر و بركت فراوان است و افتخار شما بانوان این است كه كوثر از شماست و شما از كوثر هستید. معنای آن این است كه بانوان مكرمه در بین خود، مرواریدی به نام دخت پیامبر گرامی اسلام(ص) دارند. اوست كه در حدیث كسا محور جمع شدن آل الله است.

وی اظهار نمود: در حدیثی از امام صادق(ع) آمده است كه می فرمایند: «كسی كه فاطمه(س) را درك كند و حق معرفتش را بشناسد در حقیقت لیلةالقدر را درك كرده است و لیلة القدر بهتر از هزار ماه است» وجود شریف فاطمه(س) باطن لیلة القدر است و شناخت او شناخت لیلة القدر است، لیلة القدر، شبی است كه سرنوشت انسان ها در آن شب تعیین می شود، شبی است كه نزول قرآن در آن شب انجام شده است، پس اگر كسی فاطمه(س) را درك كند، لیلة القدر با این عظمت را درك كرده است. فاطمه(س) در صنف شما بانوان بوده است. الحمدالله كه خدا فاطمه را خلق كرد و برای ما الگوی تمام عیار شد و در جامعه ایران در هر كوی و برزن نامش بلند آوازه است و بانوان مكرمه ما ایشان را الگو قرار می دهند.

خاموشی در ادامه سخنانش به چند خصوصیت حضرت فاطمه(س) اشاره نمود و اضافه كرد: خصوصیت اول اینكه زندگی حضرت فاطمه(س) نقطه ایمانی بسیار بالایی دارد. فاطمه زهرا(س) مؤمن به خداست و خدای طلب و خدا جو و متعبد است و از معیارهای فلاح و رستگاری ایمان موحدانه است. فاطمه(س) در نقطه ایمان موحدانه خیلی بلندمرتبه است. بانوان جامعه ما این نقطه را فراموش نكنند، چونكه نقطه ایمان، نقطه نجات بخش است.

وی با اشاره به آیات انتهایی سوره تحریم اظهار داشت: در سوره تحریم آمده است: «ضَرَبَ اللَّهُ مَثَلًا لِلَّذِینَ كَفَرُوا امْرَأَتَ نُوحٍ وَامْرَأَتَ لُوطٍ ۖ كَانَتَا تَحْتَ عَبْدَیْنِ مِنْ عِبَادِنَا صَالِحَیْنِ فَخَانَتَاهُمَا فَلَمْ یُغْنِیَا عَنْهُمَا مِنَ اللَّهِ شَیْئًا وَقِیلَ ادْخُلَا النَّارَ مَعَ الدَّاخِلِینَ»، خداوند در این سوره برای انسان هایی كه در خیمه ایمانی وارد شدند و پذیرش ایمانی ندارند دو مثال می زند، یكی آنها كه در خاندان پیامبر(ص) بودند، اما در راه ایمان قرار نگرفتند و در راه غرق شدگان قرار گرفتند، همچون همسر لوط كه در نقطه ایمانی، پذیرش ایمان موحدانه نداشت و از جرگه مومنان خارج شد. اینها تحت زندگی بودند كه سرپرست زندگی، نبی الهی بود، اما مسیر الهی را به كار نبستند و زندگی مؤمنانه و موحدانه نداشتند، به آن مسیر خیانت كردند و نبی الهی نتوانست از آنها دستگیری كند، به آنها گفته شد در آتش افكنده شوید، ولی در نقطه مقابل امكان دارد فردی در ملك پادشاه و زر و زور باشد، ولی چون مؤمنانه زندگی می كند به بهشت رود، مثل همسر فرعون كه موسی(ع) را پذیرفت و نجات داد.

رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه خاطرنشان كرد: خصوصیت اول كه صدیقه كبری را متمایز می كند، نقطه ایمانی بسیار بلند صدیقه كبری است و این نقطه ای است كه ما و شما باید الگو بگیریم و بانوان باید این دو مثال سوره تحریم را به خاطر بسپارند و نكته دوم خصوصیت حضرت این است كه به خدا پناه می برد. ایمان باید آثار داشته باشد و یكی از آثار ایمان این است كه انسان متوكل به خدا می شود، اهل تقوا و عمل صالح می شود.

خاموشی اضافه كرد: اسلام فقط به حفظ ظاهر و هویت شناسنامه ای نیست. در دین اسلام توجه زیادی به بانوی مسلمان شده، نكته سوم، تربیت و پرورش انسانهاست. این خصوصیت فاطمه(س) در عالم خلقت مصداق ندارد، شوی او حضرت علی(ع) و اول امام است؛ كسی كه مصداق آیه شریفه قرآن است و فرزندان معصوم به جامعه تحویل می دهد.

وی با پر اهمیت برشمردن نقش تربیتی بانوان عنوان كرد: نقش تربیتی بانوان برترین نقشی است كه بدل ندارد و با چیزی جایگزین نمی گردد. كسی نمی تواند جای شما را در تربیت بگیرد. اگر می گویند بهشت زیر پای مادران است به علت جریان تربیت است كه از بدو انعقاد نطفه نقش مادر شروع می شود و تا هنگامه مرگ خودش یا فرزند موظف است مادرانه برخورد كند.

خاموشی خاطرنشان كرد: اگر جامعه می خواهد در گام دوم انقلاب اسلامی پیشرفت و قدرت داشته باشد از منزل و تربیت مادر شروع می شود. مهد علم آموزی، تربیت، رشد و تعالی، منزل است و بانوان نباید وقت خویش را تلف كنند، اگر فرزندی دارند، اولویت كاری حتی بانوانی كه مشغول كار در بیرون منزل هستند باید تربیت فرزندان باشد و نكته چهارم این است كه علم آموزی و مهد پرورش استعدادها بانوان هستند.

وی افزود: آخرین نكته اینكه برای رسیدن به نتیجه مطلوب صبر و استقامت لازم است و وجود صبر در بانوان ایران زمین زیاد است. ایثار و مقاومت در درون نهاد منزل شكل می گیرد و امید است بهره برداری معنایی و ایمانی از این نكات صورت پذیرد و چه قدر خوب است كه نام فاطمه(س) در جامعه ما ادامه دار شود، نامی كه نشان دهد علاوه بر شناسنامه اهل بیتی رفتار اهل بیتی هم داریم.1398/12/01
13:28:21
5.0 / 5
4040
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
نور معرفت

nooremarefat.ir - مالکیت معنوی سایت نور معرفت متعلق به مالکین آن می باشد