نور معرفت
مدیركل تبلیغات اسلامی فارس:

انقلاب اسلامی را متعصبانه تحلیل نكنیم

انقلاب اسلامی را متعصبانه تحلیل نكنیم

نور معرفت: ایسنا/فارس مدیركل تبلیغات اسلامی استان فارس اعتقاد دارد كه انقلاب اسلامی ایران را باید به درستی و نه متعصبانه تبیین و تحلیل كرد و مقایسه آن با دیگر انقلاب ها بدون توجه به ماهیت هر كدام را درست ندانست.


حجت الاسلام محمدصادق محرابی در گفت و گو با ایسنا ضمن تاكید بر ضرورت توجه به اصالت انقلاب اسلامی و ضرورت توجه به این نكته كه ماهیت انقلاب اسلامی و وجه تمایز انقلاب ما با انقلاب های دیگر چیست؟ اظهار داشت: گاهی اوقات در فضای مجازی یا در مطالعات و تحقیقات مان انقلاب هایی را تجزیه تحلیل و آنرا با انقلاب اسلامی مقایسه می نماییم كه دو امر مباین منطقی نیست؛ یعنی یك انقلابی را با ماهیت و اصالت توحیدی با انقلابی با مبانی مثلا سكولار مقایسه می نماییم.
او اشاره كرد: ما در ابتدا می خواهیم مخاطبین گروه هدف را به مطالعه و تحقیق پیرامون چرایی و چگونگی انقلاب اسلامی سوق دهیم، برای اینكه مهمست كه ما اول این را تحلیل و تفسیر نماییم، برای اینكه امكان دارد پاسخ خیلی از سئوالات ما در همان چرایی و چگونگی انقلاب اسلامی داده شود.
تحلیل های متعصبانه و فاقد عقبه علمی نداشته باشیم
محرابی افزود: نسبت به انقلاب اسلامی با توجه به این كه در ایام چهل و یكمین سالگرد انقلاب اسلامی هستیم، باید از تحلیل های متعصبانه و تحلیل هایی كه عقبه علمی ندارد، بپرهیزیم یعنی اگر كسی بخواهد متعصبانه حرف بزند كه الان جمهوری اسلامی در همه افق ها تعیین شده صد درصد حركت كرده و هیچ گونه نقصی در حركت در مبانی نیست در اشتباه است و از آن طرف اگر كسی ادعا كند جمهوری اسلامی بود و نبودش فی السویه بود و هیچ كار و هیچ اقدامی در هیچ پهنه ای از پهنه های اجتماعی، فرهنگی و خانوادگی ایجاد نكرد باز هم سخت در اشتباه است.
مدیركل تبلیغات اسلامی استان فارس افزود: انقلاب را باید برمبنای اصالت و ماهیت آن تحلیل كرد، اگر غیر از این باشد تحلیل غلط است و نمی توان انقلاب را بدون داشتن شناخت كامل ماهیت و مبانی آن تحلیل كرد؛ باید توجه داشت كه انقلاب اسلامی برمبنای یك محور اسلامی قرآنی شكل گرفت.
موفقیت انقلاب اسلامی در حوزه راهبردی
وی در پاسخ به این پرسش كه آیا انقلاب اسلامی ایران در اهداف خود در حوزه های عملكردی و راهبردی موفق بوده است؟ اظهار داشت: ما باید برای این دو از هم تفكیك نماییم، من بعنوان یك شهروند اعتقاد دارم انقلاب در حوزه راهبردی موفق بوده است.
محرابی افزود: منظور از حوزه راهبردی یعنی در واقع تشكیل یك جبهه هماهنگ برای تقابل با جبهه استكبار، تشكیل جبهه هماهنگ برای تقابل با استعمار، برای هدایت جریان های آزادی بخش در دنیا، شكستن هیمنه ابر قدرت ها و شنیدن فریاد سومی در كنار دو فریاد دیگری كه می­ گفتند دنیا یا شرق ست یا غرب؛ با انقلاب اسلامی صدایی دیگری آمد ولو نارسا و امروز برای ما افتخار است.
او افزود: ما نمی خواهیم بگوییم كجا هستیم اما همین نشاندن پهباد آمریكایی كه رسانه ­ها دائما آنرا پوشش می­ دادند، یعنی قرار گرفتن تكنولوژی ما در كنار تكنولوژی آنها با وجود فاصله آن، رسانه ها تقابل بین ایرا ن و آمریكا را نشان می دهند این یعنی به یك قدرت و تكنولوژی رسیدیم كه در كنار تكنولوژی آنها نام­مان آورده و مقاسیه شود، این دید وسیع عقبه اجتماعی قوی را می خواهد.
محرابی اظهار داشت: امروز مجموعه دانش آموزی و دانشگاهی ممكنست با من تفاوت در تحلیل در تبیین دین داشته باشد اما مخالف دین نیستند، ممكنست بگویند این دینی كه تو می­ گویی با این سازوكار را من قبول ندارم اما با اسلامیت آن مشكلی ندارند، مثلا شاید برداشت من طلبه از حجاب، فقط چادر باشد اما نظر دانش آموز و دانشجوی ما این نباشد و حجاب را فقط چادر نداند، اما هر دو، روی عفت توافق داریم و اینكه دختر ایرانی باید عفیف باشد. اما اینكه تفاوت در نوع باشد این بحث دیگری است كه باید روی آن بحث كرد.
این مقام مسئول با طرح این پرسش كه آیا ما به زعم اینكه عده ای نظرات متفاوتی با من دارند آیا باید آنها را به مثابه لشكر مخالف با دین تلقی كرد؟ اظهار داشت: باید دید كه من بعنوان یك طلبه چقدر داشته هایم را برای حوزه های دانشجویی و دانش آموزی تعریف كرده ام.
مدیر كل تبلیغات اسلامی اشاره كرد: نسبت به اصل كلیت ما باید امید بدهیم و امید داشته باشیم كه انقلاب یك حركت خوبی را آغاز كرد و در حوزه راهبردی هم به نظر من به یك افق های خوب و ارزشمندی رسیده است.
وجود نقد به حوزه عملكردی
محرابی در ارتباط با حوزه عملكردی انفلاب اسلامی افزود: اما نكته ای كه برای ما و مردم دغدغه شمرده می شود، حوزه عملكردی است و اینكه خواسته های مردم چه می شود؟ در حوزه عملكردی شما معترض هستید من هم معترض هستم، شما انتقاد دارید من هم انتقاد دارم، شما ناراضی هستید من هم ناراضی هستم.
او افزود: در حوزه عملكردی چندین عامل نقش دارد؛ یكی از عوامل نقش حاكمیتی است و دیگری نقش مردم. سازوكارهایی برای مردم در حوزه حاكمیتی تعریف شده كه می ­توانند در سرنوشت خود سهیم باشند و نقش آفرینی ­كنند، مثل انتخاب ریاست جمهوری، خبرگان و مجلس شورای اسلامی كه مردم با ایفای نقش در انتخاب، می توانند مطالبات خودرا به آنها عرضه كنند.
مدیركل تبلیغات اسلامی صحبت كردن در حوزه عملكردی را بحث گسترده ای دانست و با اشاره به اینكه بررسی اینكه در حوزه های مختلف عملكرد چگونه بوده است، نیاز به تخصص در هر حوزه دارد، اظهار داشت: ما باید علت ها را بیابیم، فهمیدن علت ها ما را در حل معلول ها كمك خواهدنمود.
وی اظهار داشت: علت ها نیاز به لطمه شناسی دارد، در اصطلاح جامعه شناسی و فرهنگی، منظور از بررسی لطمه شناسی پیشران اینست كه آنچه الان نگران كننده به نظر می آید، علت نیست اینها معلول هستند، این معلول ها به چند علت برمی گردد؛ رعایت نكردن حقوق شهروندی، عبور از چراغ قرمز و رعایت نكردن حجاب و.... در اصطلاح علوم پایه، اینها علت نیست، بلكه معلول است.
لزوم پرداخت جدی به نقد
مدیر كل تبلیغات اسلامی اظهار داشت: در حوزه اجتماعی بحث گفتمان سازی و كرسی های آزاد اندیشی در حد شعار باقی ماند، اما اگر این بحث در بسترهای دانشگاهی اجرایی می­ شد، می توانستیم نقد كنیم؛ همه باید حرف بزنند، اگر دین پاسخی برای این حرف ها ندارد اصلا بگذار دین نباشد، ولی بگذار یك دین توانمند و قوی بیاید به بچه شیعه، غیر شیعه به آزادی خواستار بگوید كه اسلام حرف برای گفتن دارد، تا یك مسلمان به دینداری خود افتخار كند نه اینكه سرخورده شود.
محرابی با اشاره به حوادث آبانماه و در تحلیل آن رویدادها اظهار داشت: اتفاقات اخیر یك عقبه های اجتماعی دارد و یك علل و عوامل سیاسی، ما باید هم عقبه های اجتماعی را بررسی نماییم، هم عوامل سیاسی.
وی افزود: نیاز نیست به گذشته های خیلی دور برگردیم، در راه انقلاب ما فراز و فرودهای زیادی داشتیم اینها همه نشان از حقانیت ما دارد، ما حرف برای گفتن داریم و دشمن می داند این حرف­ها به دل دیگران می­ نشیند، كسانی هستند كه می­ توانند این حرف ها را هضم كنند. پس دشمن آمد و دشمنی كرد و از این طرف در حوزه حاكمیتی نیز برخی از حاكمان ناكارآمد بودند، دستگاه ناكارآمد و افراد ناكارآمد دست به دست هم می دهند و یك نارضایتی بوجود می آید.
مدیركل تبلیغات اسلامی فارس اظهار داشت: در اتفاقات اخیر و مشخصا در بحث افزایش قیمت بنزین، مردم ناراضی و معترض بودند كه این تصمیم را با ما در بین نگذاشتند، این تصمیم برمبنای شرایط معیشتی ما گرفته نشده است. مردم اغتشاش گر نبودند اما چیزی كه مهم بود این بود كه مطالبات، مطالبات به حقی بود اما باید فرق گذاشت بین مخالف و معارض. طبیعی است در این شرایط دشمن به میدان بیاید و از این اعتراضات استفاده نماید، ما اگر تدبیر به خرج می دادیم و می توانستیم بستری برای شنیدن صدای مردم فراهم نماییم. دشمن مترصد فرصت هم در این صورت راهی برای ورود پیدا نمی­ كرد تا اعتراضات را به اغتشاش تبدیل كند.
وی با اشاره به اینكه خلائی در راه رساندن صدای مردم به گوش مسئولان وجود دارد، اصرار كرد كه راهكار حل این مشكل تنها تجمع در خیابان نیست و اظهار داشت: مشكل ما نبود مسئولین متعهد و آدم های عملیاتی است، امروزه آنچنان كه باید مدیران در دسترس مردم نیستند.
محرابی ضمن گرامیداشت یاد شهید حاج قاسم سلیمانی به مدیریت آن شهید اشاره نمود و اظهار داشت: او قائل به مدیریت رهبری بود نه مدیریت فرماندهی. این خیلی نكته دارد، در مدیریت رهبری، رهبر قبل از همه وسط میدان است؛ اما مدیریت فرماندهی، فرمانده فقط در اتاق مدیریت فرمان می دهد بدون آنكه خود به میدان بیاید؛ خیلی تفاوت است میان این دو دیدگاه اینكه من بعنوان مدیر بنشینم در اتاق مدیریت و بگویم شما بروید انجام دهید معلوم است كه كار به طور مطلوب صورت نمی گیرد.
اهمیت انتخابات
وی با اشاره به اینكه مردم باید در معرفی افراد شاخص به یكدیگر بكوشند، اظهار داشت: امروزه همه افراد و به خصوص رسانه ها در بحث معرفی شاخص ­های مطلوب وظیفه مهمی دارند، نه اینكه بخواهند جای دیگران انتخاب نموده و تصمیم بگیرند، بلكه شناساندن خصوصیت ها و فاكتورهای مطلوبیت؛ اینكه نگاه و توجه مردم را سمت فردی جلب می ­كنند كه می دانیم پس از انتخابات ارتباط ما با وی قطع می شود، نشان از نیاز جامعه به شناخت افراد شاخص دارد.
مدیركل تبلیغات اسلامی فارس اظهار داشت: یك جهت برمی گردد به انتخاب خود ما مردم، انتخاب ما باید قائل به یك جریان اسلامی-انقلابی باشد، كسی كه ملاكش اسلام باشد و جز برای خدمت مردم به چیز دیگری فكر نكند؛ ما نیاز داریم به حاكمیت مردم بر مردم، این نیاز به نقش آفرینی مردم در انتخاب هایشان دارد، باید حركت نماییم به سمتی كه ملاك های ما جریان های سیاسی نباشند و در مورد واقعیت های دیگری با هم حرف بزنیم.
منبع:

1398/11/12
21:16:50
5.0 / 5
4290
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
لینک دوستان نور معرفت
نور معرفت

nooremarefat.ir - مالکیت معنوی سایت نور معرفت متعلق به مالکین آن می باشد