نور معرفت

اكران، نشست نقد و تحلیل فیلم سینمایی 23 نفر انجام شد

اكران، نشست نقد و تحلیل فیلم سینمایی 23 نفر انجام شد

نور معرفت: ایسنا/قم اكران، نشست نقد و تحلیل فیلم سینمایی «23 نفر» به همت معاونت فضای مجازی، هنر و رسانه دفتر تبلیغات اسلامی در مركز همایش های غدیر قم اجرا شد.


به گزارش نور معرفت به نقل از ایسنا از روابط عمومی دفتر تبلیغات اسلامی، اكران، نشست نقد و تحلیل فیلم سینمایی «23 نفر» همچون برنامه های هفته هنر مقاومت دفتر تبلیغات اسلامی با عنوان «یادمان سردار آسمانی» شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی به همت معاونت فضای مجازی، هنر و رسانه دفتر تبلیغات اسلامی در مركز همایش های غدیر قم اجرا شد.
در این جلسه، پس اكران این فیلم، در نشست نقد و تحلیل، مجتبی فراورده «تهیه كننده فیلم 23 نفر» گفت: تاریخ 40 ساله انقلاب و 8 ساله دفاع مقدس ما سرشار از نكات نورانی و ناگفته ای است.
وی اظهار داشت: زمانی كه صحبت از تولید فیلم 23 نفر شد، كوشیدیم كه خودرا در این كار دخیل كنیم؛ این داستان، داستانی بی نظیر است و همین اتفاقات می تواند در ایرانیان پس از انقلاب نیز بیفتد.
تهیه كننده فیلم «23 نفر» اشاره كرد: وقتی كه تمام جنگ ها را ملاحظه می نماییم، سرشار از قصه ها و رشادت های مختلف و متنوعی است اما این كه 23 نوجوان كه شاید حتی بعضی از آنها به سن بلوغ هم نرسیده بودند، در یك برهه زمانی یك حماسه ای را خلق كردند كه ما پس از گذشت 30 سال هم از آنها تجلیل می نماییم.
* حضور حاج قاسم سلیمانی در پشت صحنه تولید فیلم سینمایی «23 نفر»
وی با اشاره به حضور حاج قاسم سلیمانی در پشت صحنه تولید این اثر اضافه كرد: حضور ایشان در صحنه، برای ما افتخار بزرگی بود و ایشان نه قبل و نه پس از آن بر سر صحنه هیچ فیلمی حاضر نشدند و حضورشان پربركت بود و حضور ایشان فضای خاصی را بر فیلم حاكم كرد.
فراورده به نكاتی درباب سردار سلیمانی پرداخت و گفت: یكی اینكه همه ایشان را قلباً دوست داشتند و كسی نبود كه نسبت به ایشان كدورت داشته باشد و حضور 23 نفر یك فضای خاصی را بر فیلم حاكم كرده بود و حضور حاج قاسم بر سر صحنه بركت آورد و امیدواریم كه فیلم را به نتیجه خوبی رسانده باشیم.
در ادامه این جلسه، مهدی جعفری «كارگردان فیلم 23 نفر» اظهار داشت: حاج قاسم سلیمانی فرمانده مستقیم این 23 نفر بود و بعد از اسیر شدن در جریان ماجرای آنها قرار گرفته بود؛ وقتی كه آقای یوسف زاده در سال 1392 كتاب «آن 23 نفر» را منتشر كرد، حاج قاسم خیلی مشتاق بود كه فیلمی در این خصوص تولید شود اما نمی دانستند كه ما از سال 1390 پیگیر تولید این فیلم بودیم.
وی اشاره كرد: وقتی كه كار فیلم برداری این فیلم شروع شد، دوستانمان در مركز رسانه ای اوج ایشان را دعوت نمودند و ایشان اشتیاق داشتند آن 23 نفر رزمنده قدیمی خودرا ببیند و در صحنه تشریف آوردند و برای ما روز به یاد ماندنی شد و خاطره خوبی به لحاظ دیدار ایشان و آن 23 نفر بود؛ ایشان در صحنه فیلم با رزمنده های آن دوران شوخی می كرد و خاطرات آن دوران را یادآوری می كرد.
كارگردان فیلم «23 نفر» اضافه كرد: برای من قطعی نیست كه بچه های امروزی نتوانند مانند بچه های آن دوران باشند اما بسیجیان سال 61 محصول مستقیم انقلاب و نسلی بودند كه می خوستند از كشورشان دفاع كننند و این دفاع، ریشه در ایرانی بودن و اعتقادات و دینشان داشت و فرماندهانی همچون حاج قاسم را داشتند.
وی گفت: این كه در آن دوران این 23 نفر بدون حضور فرمانده تصمیم گرفتند كه شكنجه ها و اعتصاب را قبول كنند اما به مجاهدین خلق نپیوندند، نشان از تربیت درست آنها بوده كه اگر هر 23 نفر دیگری بودند، این اتفاق می افتاد و اینها نمایندگان نسلی بودند كه به دفاع از كشور می رفتند.
جعفری اظهار داشت: این داستان جنبه هایی در خود دارد كه افراد حاضر در این فیلم نیت خالصی را در خود می دیدند؛ وقتی كه حاج قاسم در صحنه حاضر شد، افراد متوجه شدند كه با فیلم متفاوتی رو به رو هستند كه حاج قاسم به پشت صحنه این فیلم آمده است.
وی اشاره كرد: دیگر كشورها آثارشان را به كتب و دیگر منابع اقتباس می كنند و ما نیز باید به این سمت برویم.
كارگردان فیلم «23 نفر» اضافه كرد: در صحنه فیلم در برگه ای همه 23 نفر امضایی زدند كه حاج قاسم خطاب به آن 23 نفر نوشتند "جان من فدای جان شما كه جان خودرا فدای اسلام كردید".
* لزوم ادای دِین نسبت به تولید آثار در رابطه با دفاع مقدس
وی گفت: ادبیات حوزه دفاع مقدس جلوتر از سینما است و سینما نتوانسته ادای دِین به دفاع مقدس كند و از دفاع مقدس گنجینه های زیادی داریم كه بتوان نسبت به آنها اقتباس كرد و این به هنرمندان بر می گردد و باید میان فیلم سازان و منابع ارتباطی برقرار شود.
جعفری با بیان این كه هر اثر هنر مخاطب خاص خودرا دارد، اظهار داشت: به اندازه یك سریال 50 قسمتی جا دارد كه داستان 23 نفر كار شود و امیدواریم روزی بیاید كه این داستان مستند به سریال تبدیل گردد.
در این جلسه، همین طور یحیی كسایی «یكی از 23 رزمنده» با بیان این كه در دوران دفاع مقدس 16 ساله بودم، اشاره كرد: ملت و رزمندگان ما مقاوم هستند و ما در سال 1361 موقعیتی قرار گرفته بودیم كه باید یا نسبت به پیوستن به مجاهدین خلق تسلیم می شدیم و یا اعتصاب غذا می كردیم و با تصمیم همه دوستان اعتصاب كردیم و كار ما در مقابل شهدا و جانبازان به حساب نمی آید.
وی با بیان این كه این فیلم مستند است و در واقعیت اتفاق افتاده است، اضافه كرد: در آن دو ماه در استخبارات عراق در بغداد بودیم، اعتصاب غذا صورت گرفت و برای اعتراف گرفتن از رزمنده ها شكنجه می دادند اما رزمنده های ما حرفی را مقابل كشورمان بر زبان جاری نمی كردند و شكنجه هایی كه از دوران دفاع مقدس در خاطرات به گوشمان می رسد، واقعیت دارد.
شایان ذكر است فیلم «۲۳ نفر» به كارگردانی مهدی جعفری بعد از اختتام ماه محرم و صفر در سینماهای سراسر كشور به اكران در خواهد آمد.
این فیلم سینمایی در جشنواره سی و هفتم فیلم فجر موفق به دریافت سیمرغ زرین بهترین فیلم از نگاه ملی شد.
«۲۳ نفر» به تهیه كنندگی مجتبی فرآورده، روایت گروهی از رزمندگان نوجوان ایرانی است كه در جریان جنگ ایران و عراق در سال ۱۳۶۱ به اسارت نیروهای عراقی درآمدند.منبع:

1398/10/24
19:15:30
5.0 / 5
4406
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
لینک دوستان نور معرفت
نور معرفت

nooremarefat.ir - مالکیت معنوی سایت نور معرفت متعلق به مالکین آن می باشد