نور معرفت
در سرای اهل قلم؛

ترجمه دلالة الحائرین ابن میمون نقد و بررسی می شود

ترجمه دلالة الحائرین ابن میمون نقد و بررسی می شود

به گزارش نور معرفت نشست معرفی و بررسی كتاب راهنمای سرگشتگان؛ برگردان دلاله الحائرین ۱۸ دی ماه در سرای اهل قلم برگزار می گردد.


به گزارش نور معرفت به نقل از مهر، نشست معرفی و بررسی كتاب «راهنمای سرگشتگان؛ برگردان دلاله الحائرین» روز چهارشنبه هجدهم دی ماه در سرای اهل قلم برگزار می گردد. در این جلسه رضا اكبری، محمدجواد اسماعیلی و ناصر عباس پور (مترجم اثر) درباره كتاب «راهنمای سرگشتگان؛ برگردان دلاله الحائرین» نوشته موسی بن میمون سخنرانی می كنند. نشست معرفی و بررسی كتاب «راهنمای سرگشتگان؛ برگردان دلاله الحائرین» چهارشنبه هجدهم دی ماه از ساعت ۱۵ تا ۱۷ در سرای اهل قلم برگزار می گردد. دلاله الحائرین، مهم ترین كتاب فلسفی ابن میمون فیلسوف ارسطویی و متكلم یهودی است و هدف اصلی آن تطبیق ظواهر كتاب عهد عتیق با قواعد عقلانی و فلسفی است و ازاین رو ابن میمون همچون متفكران بزرگ خردگرا و پیرو اصالت عقل به حساب می آید و شاید در این كار از هم نظایر و امثال خود پیشروتر باشد.
ابن میمون امثال و لغزها و كلماتی را كه در تورات آمده است و با عقل ناسازگار می نماید، به مفهوم لفظی آنها نمی گیرد و تلاش می كند همه را تأویل عقلانی كند. روی سخن او با كسانی است كه فلسفه و حكمت خوانده اند و با علوم عقلی آشنا هستند و هنگامی كه به تورات روی می آوردند، كلمات مبهم و امثال و رموز و اشارات آنرا در نمی یابند و نمی دانند كه دین خویش را چگونه حفظ كنند و به همین جهت در حیرت و سرگردانی می افتند. او به همین مناسبت كتاب خویش را دلالة الحائرین نام نهاده است. دلاله الحائرین، كتابی مقدس نیست، اما در پرتوهای درخشانی از خوانش اسفار خمسه و كتب انبیای عهد عتیق، اطوار قدسی را به اعلی مرتبه بررسیده و در حیطه های گشاده دامن علم كلام عرصات نورشته ای را گستریده است. مترجم در این اثر كوشیده به قدر امكان ژرفناكی این نوشته را به پیش چشم آورد و چكاد و چكاد با آسمانه‌ی فكرت موسی ثانی هم سپهری كند تا شاید متونی كه خواندن آن مشقت نازك اندیشی می طلبد، به كمند زلف خواندن گرفتار آید. می توان كتاب سنت تأویلی شرق و غرب سنت دین كاوی اسلام و یهودیت را در یك درخت گردآورده و دیدار با ایده های نهفته در آن روشنان غریبی بر طریقت نحوه ای از خداپرستی را در جان مشتاقان پرتوافكن می كند. اگر كتاب هایی باشند كه جمیع دینداران را بهره ای از آنها خواهد بود، به یقین دلالة الحائرین یكی از آن هاست. موسی بن میمون، راهنمایی سرگشتگان برگردان دلاله الحائرین (پاره نخست) با ترجمه ناصر عباس پور، در سال ۱۳۹۷ به همت انتشارات ورا انتشار یافته است.


منبع:

1398/10/17
15:04:07
5.0 / 5
4916
تگها: اسلام , دین , مقدس
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
نور معرفت

nooremarefat.ir - مالکیت معنوی سایت نور معرفت متعلق به مالکین آن می باشد