نور معرفت
از شبكه چهار سیما؛

مستند پرتره حکمت الله ملاصالحی پخش می شود

مستند پرتره حکمت الله ملاصالحی پخش می شود

به گزارش نور معرفت، مستند شیدای حکمت ؛ پرتره ای درباره ی حکمت الله ملاصالحی پنجشنبه هفدهم خردادماه 1403 ساعت 19: 00 روی آنتن شبکه چهار سیما می رود.


به گزارش نور معرفت به نقل از مهر، مستند «شیدای حکمت»؛ پرتره ای درباره ی «حکمت الله ملاصالحی» پنجشنبه هفدهم خردادماه ۱۴۰۳ ساعت ۱۹: ۰۰ روی آنتن شبکه چهار سیما می رود.
این مستند شانزدهمین فیلم از مجموعه مستندهای «آئینه عمر» است که به همت گروه فرهنگ واندیشه شبکه چهار سیما به تهیه کنندگی صدرا صدوقی و کارگردانی رضا عباسی پیش روی مخاطبان این شبکه تلویزیونی خواهد بود.
رضا عباسی کارگردان این فیلم ضمن اشاره به روند تحصیلات علمی حکمت الله ملاصالحی اظهار داشت: استاد ملاصالحی در سال ۱۳۵۴ شمسی با تشویق و همراهی مهرداد بهار، سیمین دانشور و یوسف مجیدزاده به یونان رفت و در سال ۱۳۶۴ شمسی موفق به دریافت دکترای دیرینه شناسی و تاریخ با درجه عالی از دانشکده فلسفه دانشگاه آتن شد. «تحلیلی بر مرگ در تمدن مینوسی - مسینی برمبنای شواهد باستان شناختی» عنوان پایان نامه دکتری او بود.
او افزود: ملاصالحی بعد از دریافت دکتری، مدتی در دانشگاه های آتن و سالونیک دعوت به ارائه سخنرانی های ترمی شد و به موازات آن، دو سال نیز در رایزنی فرهنگی ایران در آتن به تدریس پرداخت و سپس برای ادامه مطالعات و تحصیل در مقطع پسادکتری دیرینه شناسی به لندن رفت. وی بعد از یک سال اقامت در لندن، از طرف دانشگاه تهران برای تدریس به ایران دعوت شد.
عباسی در ادامه اضافه کرد: دکتر ملاصالحی در سالهای پایانی دهه شصت به ایران آمد و ضمن تدریس و همکاری علمی و عملی با گروه دیرینه شناسی دانشگاه تهران در مطالعات میدانی دشت قزوین، به ریاست مؤسسه دیرینه شناسی دانشگاه تهران برگزیده شد.
کارگردان مستند «شیدای حکمت» اظهار داشت: دکتر ملاصالحی در دهه هفتاد همکاری خودرا با شورای برنامه ریزی دانشکده هنر دانشگاه شاهد، حوزه هنری و دانشگاه تربیت مدرس ادامه داد و در دهه هشتاد به همکاری با بخش واژه گزینی فرهنگستان زبان و ادب فارسی پرداخت و در ادامه پس کسب مقام استادی در دانشگاه تهران، از این دانشگاه بازنشسته شد.
عباسی اشاره کرد: تسلط ملاصالحی بر منابع علمی و پژوهشی ستودنی است. او فلسفه دیرینه شناسی را پایه گذاری کرد. پس از بازگشت به ایران، وارد گروه دیرینه شناسی دانشگاه تهران شد. انس او با دین و کلام الهی نیز بسیار مهم و قابل توجه است. تا آنجا که بگفته دانشجویان، درس دیرینه شناسی قرآن را نیز در دانشگاه تهران تدریس کرده است.
کارگردان مستند «شیدای حکمت» تاکید کرد: یکی از با اهمیت ترین جنبه های سلوک و حیات دکتر ملاصالحی پاسداری او از دیرینه شناسی ایران است. این استاد گرانقدر با وجود اینکه بازنشستگی، همچنان پیگیر مسائل دیرینه شناسی در ایران است.
بر اساس این گزارش، عوامل این مستند عبارتند از: مجری طرح محراب محمدزاده، تحقیق سیامک صدیقی - محمد آسیابانی، مدیر فیلمبرداری یاسر آقاامینی ها، تدوین و صداگذاری مریم مرشد، صدابردار مجید نجاتی، انتخاب موسیقی و سولیست تیتراژ پایان بردیا دینوری، مدیر تولید علی هیهاوند، دستیار کارگردان سیاوش درخشی، هماهنگی تولید منوچهر پویان مهر، فیلمبرداران اردلان معتمدی - یزدان موسی خانی، دستیاران فیلمبردار عباس معتمدی، حسین صالحی راد، دستیار صدابردار محمد اشرف پور، مشاور علمی حسین عسکری و مشاور رسانه ای سیده الهام کاظمی.
«آئینه عمر» کاری از گروه فرهنگ واندیشه شبکه چهار سیما است که در قالب آن، زندگی، سلوک علمی و فرهنگی و میراث پژوهشی ۲۶ چهره نامدار حوزه علوم انسانی، فرهنگ و هنر ایران به تصویر کشیده شده است.
مجموعه مستند «آئینه عمر» پنجشنبه ها ساعت ۱۹ پخش و جمعه ها ساعت ۱۲: ۳۰ تکرارمی شود.

1403/03/16
13:25:57
5.0 / 5
133
تگها: جشن , دكتر , دین , فرهنگ
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
نور معرفت

nooremarefat.ir - مالکیت معنوی سایت نور معرفت متعلق به مالکین آن می باشد