نور معرفت

شخصیت امامزاده موسی مبرقع (ع) را بیشتر از پیش به مردم معرفی نماییم

شخصیت امامزاده موسی مبرقع (ع) را بیشتر از پیش به مردم معرفی نماییم

به گزارش نور معرفت ایسنا/قم مدیر اجرایی آستان امامزاده موسی مبرقع(ره)، اظهار داشت: در حرم امامزاده موسی مبرقع(ع)، فقط شیعیان برای زیارت حاضر نمی شوند، بلكه خیلی از اهل تسنن هم به این حرم شریف مشرف می شوند چونكه حاجاتی از این امامزاده واجب التعظیم، گرفتند.حجت الاسلام سید محمدرضا صدر، سه شنبه شب در افتتاحیه همایش سه روزه سوگواره امامزاده موسی مبرقع(ع) (فرزند بلافصل امام جواد(ع))، با عنوان شب شعر، و با حضور شاعران آیینی برجسته كشور، در محل امامزاده چهل اختران قم برگزار شد، اظهار داشت: شناساندن هرچه بیشتر امامزاده موسی مبرقع(ع) به اقشار مختلف مردم، با كمك هیئات مذهبی و فعالان فرهنگی و دغدغه مند امكان پذیر است.
وی ادامه داد: امام جواد(ع) امام نهم ما شیعیان دو فرزند داشتند؛ كه یكی امام هادی(ع) امام دهم شیعیان و یكی هم حضرت موسی مبرقع(ره) بودند. این امامزاده واجب التعظیم در سال ۲۱۴ هجری قمری به دنیا آمدند و از كودكی در دامان پدر بزرگوارشان امام جواد(ع) پرورش یافتند.
صدر اظهاركرد: درجات علمی ایشان به حدی بالا رفت كه حضرت جواد(ع)، تولیت موقوفات شان را به ایشان سپردند و بدین جهت برای تمام مردم، مرتبه علمی و تقوایی ایشان مشخص شد.
وی ادامه داد: پس از شهادت امام جواد(ع) هم در محضر برادرشان امام هادی(ع) امام دهم بودند و آن چنان با ایشان گرم بوده و اخوت داشتند كه با عبارت جانم به فدایت ایشان را خطاب می كردند.
صدر اشاره كرد: در سال ۲۵۴ هجری قمری، توفیقی نصیب مردم قم شد كه امامزاده موسی مبرقع(ع) به قم تشریف آوردند و مورد استقبال بسیار گرم و پرشور مردم شهر قم به عنوان شهر تشیع و صاحبان حدیث قرار گرفتند؛ اصولا مردم قم از دیرباز نسبت به اهل بیت(ع) ارادت خالصانه و خاصی داشته و دارند.
وی افزود: مردم قم از سه جهت ارادت به حضرت موسی مبرقع(ع) داشتند كه یكی از آنها این بود كه نسبت به شخصیت ایشان بعنوان فرزند امام نهم شیعیان معرفت داشتند و همین سوژه برای مردم قم بسیار با اهمیت بود.
مدیر اجرایی آستان امامزاده موسی مبرقع(ع) اضافه كرد: از دیگر دلیلهای عشق و ارادت مردم قم به امامزاده موسی مبرقع(ع) برگزاری كرسی های علمی و تفسیر قرآن ایشان در شهر قم بود كه متعاقب آن، شاگردان مختلفی تحویل مكتب اهل بیت(ع) و شیعیان دادند.
وی اظهار داشت: یكی دیگر از دلیلهای علاقه مردم قم به این امامزاده واجب التعظیم، رخسار یوسف گونه ایشان بود؛ به شكلی كه مردم قم زمانی كه امامزاده موسی مبرقع(ع) از خیابان ها گذر می كردند، دست از كار كشیده و صورت نورانی ایشان را تماشا می كردند و ایشان برای جلوگیری از اینكه مردم دست از كارشان بكشند، پوشیه ای روی صورت خود می گذاشتند و به همین جهت به حضرت موسی مبرقع(ع) مشهور شدند.
صدر تصریح كرد: امامزاده موسی مبرقع(ع) درانتها در سال ۲۹۶ هجری دار فانی را وداع گفتند و در همین مكان امامزاده كه منزل یكی از اصحاب امام رضا(ع) بود، دفن شدند و از آن زمان تا كنون، این حرم مطهر، ملجأ و پناه مردم است.
وی اظهار داشت: در حرم امامزاده موسی مبرقع(ع)، فقط شیعیان برای زیارت حاضر نمی شوند، بلكه خیلی از اهل تسنن هم به این حرم شریف مشرف می شوند چونكه حاجاتی از این امامزاده واجب التعظیم، گرفتند.
مدیر اجرایی آستان امامزاده موسی مبرقع(ع) درانتها با بیان این كه هدف از برگزاری همایش سوگواره برای این امامزاده، شناخت بیشتر ایشان به مردم است، اظهار داشت: امیدواریم با همت مسئولین و دغدغه مندان فرهنگی و ولایی، شخصیت این امامزاده جلیل القدر را بیشتر از پیش به مردم معرفی نماییم و البته امیدواریم مسئولین مربوطه هم كمك كنند تا این حرم به جایگاه واقعی خود برسد.
منبع:

1398/09/28
15:22:00
5.0 / 5
4462
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
لینک دوستان نور معرفت
نور معرفت

nooremarefat.ir - مالکیت معنوی سایت نور معرفت متعلق به مالکین آن می باشد