نور معرفت
به همت جامعه ایمانی مشعر؛

هجدهمین همایش مدیران هیأت های محوری و برگزیده

هجدهمین همایش مدیران هیأت های محوری و برگزیده

نور معرفت: هجدهمین همایش مدیران هیأت های محوری و برگزیده کشور به همت جامعه ایمانی مشعر در سالن همایش های شهید آیت الله بهشتی مجموعه فرهنگی سرچشمه اجرا شد.به گزارش نور معرفت به نقل از مهر، هجدهمین همایش مدیران هیأت های محوری و برگزیده کشور به همت جامعه ایمانی مشعر در سالن همایش های شهید آیت الله بهشتی مجموعه فرهنگی سرچشمه برگزار گردید.
در این همایش ساسان زارع اظهار نمود: بدون شک بزرگ ترین خط مشی مقام معظم رهبری بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی است.
وی ضمن اشاره به این که فلسفه و حکمت صدور بیانیه گام دوم از جانب یک حکیم فرزانه مغفول مانده است، مطرح کرد: تا وقتی که این مساله حل نشود، مسائل کشور هم حل نخواهد شد چونکه هیچ وقت تفاوت میان گام نخست و گام دوم را متوجه نشدیم و هنوز در گام نخست مانده ایم. اولویت تحقق چشم انداز بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی است، این چشم انداز، تمدن نوین ایرانی اسلامی است و اگر نتوانیم نسبت خویش را با این تمدن تعریف نماییم، به نتیجه نخواهیم رسید.
زارع ضمن اشاره به این که متأسفانه غیر از مسئولین دولتی، جریان های نخبگانی هم خویش را در راه عملیاتی فرمایشات مقام معظم رهبری قرار نمی دهند، تصریح کرد: تمدن نوین اسلامی به فرموده مقام معظم رهبری یک کشور پیشرفته، مستقل، معنوی و الهام بخش است که زمینه سازی ظهور را انجام خواهد داد. چنین کشوری دارای دو بعد سخت افزاری و نرم افزاری است، جنس مسائل در گام نخست انقلاب اسلامی دفاعی، تمامیت ارضی، استقلال و … است ولی در گام دوم در حوزه مسائل نرم افزاری است.
عضو هیأت علمی دانشگاه جامع امام حسین (ع) ضمن اشاره به این که تمدن سازی بدون نرم افزار محقق نخواهد شد، خاطرنشان کرد: حرکت عمومی هم در مسائل سخت افزاری با نرم افزاری متفاوت می باشد. حل مسائل فرهنگی و اجتماعی نیازمند حضور دائم است، عملیات فاطمی و حسینی کردن فرهنگ جامعه نیازمند یک حرکت مستمر است.
وی ضمن اشاره به این که جوانان مؤمن و متعهد در این حوزه می توانند نقش آفرینی داشته باشند، بیان نمود: متأسفانه این جوانان مؤمن و متعهد هم عموماً درگیر مباحث سخت افزاری هستند. هیأت باید راهکارهایی مدنظر قرار دهد تا جمعیت مؤمنان انقلابی در مسائل نرم افزاری هم افزایش پیدا کنند و جهاد دائمی داشته باشند.
تربیت حماسی مردم غزه بازخوانی شود
در ادامه رحیم آبفروش اظهار نمود: ماجرای تربیت حماسی را باید در مقاومت امروز مردم غزه بازخوانی کرد. باید کرسی ها، جلسات و نشست هایی را در این حوزه برگزار نماییم، غزه نمونه ای موفق از تربیت در میدان است که نمود آن تربیت در میدان هیأت است. افرادی مانند محسن حججی تربیت شده بستر هیأت هستند، شهدایی که در طول این سال ها تقدیم اسلام شده اند، حاصل تربیت هیأت هستند.
وی ضمن اشاره به این که از آغاز حضور در هیأت مسئولیت پذیری و تقسیم کار شکل می گیرد، تصریح کرد: افراد در سنین نوجوانی که مسئولیت می پذیرند، علم مدیریت را آموزش می بینند. هیأت یک ظرفیت عظیم درونی است، هیأت را بعنوان یک کهن الگوی فرهنگی می دانیم و باید با این دیدگاه به هیأت نگاه کرد. اگر هیأتی با هدف قیام همراه باشد، این قیام در تمام اشکال هیأت بروز پیدا می کند، هیأت تربیتی باید مرد میدان و امانت دار باشد.
دبیر جامعه ایمانی مشعر با اشاره به اینکه اولین گام برای ورود به جریان تربیت، دریافت مبنا است، ابراز کرد: امروز شاهد جریان های فکری مختلف با سلیقه های متفاوت هستیم که هرکدام مسیر متفاوتی را طی می کنند. در جریان تربیتی بار سنگینی روی دوش افراد می آید، باید در مسائل تربیتی به افراد چارچوب و نظام دهیم. باید این مسائل تربیتی ضرب در جبهه شود، در حالت جبهه هیچ مجموعه ای نمی تواند متناسب با سبک فردی هیأت خود پیش برود بلکه باید شاهد اتحاد رویه باشیم.
وی ضمن اشاره به این که تربیت حماسی یک وصف کلی در تمام مسیرها است، مطرح کرد: اگر تربیتی غیرحماسی باشد از چارچوب اصلی تربیتی خارج شده است. مادر حماسه ها، فاطمیه (س) است، گسترده کردن امر تربیت یک مبحث خیلی مهم است که باید به آن توجه گردد. هیأت توحیدی ترین تشکیلات است، در هیأت کوچک و بزرگ، عالم و بی سواد در کنار یکدیگر قرار می گیرند.
آبفروش با اشاره به اینکه هیأت این ظرفیت را دارد که قلوب و عقول مردم را درگیر کند، خاطرنشان کرد: باید از این ظرفیت برای پیاده سازی فرصت های تربیتی استفاده نمود. باید قاعده هیأت تربیت و نگاه به نوجوان شود، اگر این قاعده شکل بگیرد باید ساحت های مختلف هیأت ازجمله سخنران، مداح و… هم تغییر پیدا کند. اساتید مکتب حماسی و فاطمی مادران شهدا هستند، حماسه امروز مردم غزه وام دار حماسه روز گذشته شهدا است.
انقلاب اسلامی قبل از دغدغه نابودی رژیم طاغوت، دغدغه نابودی اسرائیل را داشته است
در ادامه حجت الاسلام سعید صلح میرزایی اظهار نمود: مراجع و علمای حوزه از همان روزهای نخست غصب فلسطین، موضع گیری کرده و حکم جهاد داده اند. در مراکز شیعه هیچ وقت شاهد بی تفاوتی به فلسطین نبوده ایم، امام خمینی (ره) هم قبل از پیروزی انقلاب اسلامی و مرجعیت ایشان، دغدغه فلسطین را داشته اند.
مدیر مؤسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی قم با اشاره به اینکه انقلاب اسلامی قبل از دغدغه نابودی رژیم طاغوت، دغدغه نابودی اسرائیل را داشته است، اظهار داشت: مساله فلسطین از گذشته دغدغه بزرگ علمای شیعه بوده است. اولین گام امام خمینی (ره) در شکل گیری محور مقاومت برنامه ریزی روز قدس بوده است، ایشان با این برنامه ریزی تلاش کردند مساله فلسطین به فراموشی سپرده نشود.
حجت الاسلام صلح میرزایی با اشاره به اینکه استراتژی بعدی بیداری اسلامی و قیام برای خدا بوده است، خاطرنشان کرد: با این بیداری اسلامی هسته های مقاومت متشکل از نیروهای منطقه شکل گرفت. در لیبرال دموکراسی از نیروهای نیابتی استفاده می شود، در تعابیر امامین انقلاب اسلامی هیچ وقت دیدگاهی در خصوص نیروهای نیابتی وجود نداشته است.
مدیر مؤسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی قم با اشاره به اینکه جبهه مقاومت اولین پیروزی را در جنوب لبنان به دست آورد، ابراز کرد: این پیروزی باعث اعتمادبه نفس و خودباوری جبهه مقاومت شد. استراتژی بعدی مجهز شدن جبهه مقاومت به فناوری های نوین بوده است، در کنار این اقدامات همواره حمایت سیاسی از جریان مقاومت هم در دستور کار بوده است. جبهه مقاومت روز به روز درحال پیشرفت بوده است، عنوان کرد: مقاومت و ایستادگی باید توسط خود فلسطینیان ادا شود و ما هم وظیفه داریم از آنها حمایت داشته باشیم.
وی ضمن اشاره به این که مقاومت به این مفهوم است که در راه خود هیچ وقت از موانع فرار نکنید، مطرح کرد: در آیات قرآن کریم هم آمده است که سنت خدا پیروزی جبهه مقاومت در مقابل کفار است. صحنه صبر و مقاومت مردم فلسطین باید دیده شود، امروز جهان در مقابل ایمان مردم غزه تعظیم کرده است. انقلاب اسلامی به فلسطین صادر گردیده است، هر مسجد و هیأت باید به پایگاه و هسته ای برای پشتیبانی از محور مقاومت تبدیل گردد.
حجت الاسلام صلح میرزایی با اشاره به اینکه ابعاد بین المللی و سیاسی اسلام باید برای مخاطبین هیأت روشن شود، خاطرنشان کرد: باید مخاطبین هیأت خویش را مرکز دنیا بدانند و متناسب با این مرکز مسیر خویش را پیدا کنند.
جهان جدیدی در حال شکل گیری است
در ادامه سردار سید مجتبی ابطحی اظهار نمود: در روزهای بسیار مهم و حساسی قرار داریم. جهان جدیدی درحال شکل گیری است، هندسه قدرت جهانی درحال بهم خوردن و جهان جدیدی درحال شکل گیری است. خلق قدرت از اهمیت بسیاری برخوردار می باشد و امام خمینی (ره) با خلق قدرت، انقلاب اسلامی را به پیروزی رساندند، بعد از پیروزی انقلاب اسلامی جریان هایی تلاش کردند سپاه یا ارتش را منحل کنند ولی به لطف خدا، امروز علاوه بر ارتش و سپاه، حزب الله، حشد الشعبی، انصارالله، حماس و … هم شکل گرفته است.
وی ضمن اشاره به این که برای اولین بار در عالم، جبهه مقاومت از اهل سنت تحت رهبری فقیه شیعه فعالیت می کند، تصریح کرد: جبهه مقاومت تحت امامت و ولایت مقام معظم رهبری به این بینش، بصیرت و اقتدار رسیده است. پدیده های جدیدی در جنگ اوکراین خلق شد، دنیا سرگرم اوکراین شده بود و از خاورمیانه غفلت کرده بود. این غفلت بسیار بزرگ بود، مقام معظم رهبری فرمودند کرانه باختری را هم مسلح کنید و دشمن تمام تمرکز را بر کرانه باختری قرار داد و از غزه غفلت کرد.
این فعال نظامی در فلسطین با اشاره به اینکه در غزه برای تداوم عملیات و جنگ هم تمهید شد، ابراز کرد: غفلت بعدی دشمن در بعد فرهنگی بود؛ چندین سال است که موکب الاقصی در راه کربلا برگزار شده است و مقاومت نرم هم درحال شکل گیری است. سال جاری ۷۰۰ خادم الحسین (ع) فلسطینی در موکب الاقصی حضور داشتند، این جریان فرهنگی باعث شد به تدریج نام گذاری های حسن و حسین در بین فلسطینیان رواج پیدا کند. دشمن تا امروز هیچ ابتکار عملی نداشته است، نبرد امروز، نبرد ماهیت خود اسرائیل است و بعنوان جنگ استقلال دوم شناخته می شود. بعد از شکست اسرائیل زلزله های سیاسی و اقتصادی در جهان رقم خواهد خورد، اسرائیل در اصل یک گروه تروریستی بود سپس به ارتش تبدیل شد و بعد دولت تشکیل داد و امروز به دنبال تشکیل ملت بود.
این فعال نظامی در فلسطین با اشاره به اینکه امروز آمریکا و اروپا تحمل هزینه حفظ اسرائیل را ندارد، اظهار داشت: موج حرکت غرب هم نشان از شکل گیری جریان عدالت خواهی دارد. همه این تظاهرات در جهت تغییر نظم نوین جهانی است، امروز فطرت انسانی در دنیا بیدار شده است. تا امروز شجاعت مردم فلسطین در تحمل سختی بوده است، از امروز شجاعت مردم فلسطین در میدان نبرد هم درحال شکل گیری است.
وی ضمن اشاره به این که انقلاب اسلامی به دنبال سلطه نظامی نیست بلکه به دنبال ترویج گفتمان است، خاطرنشان کرد: اگر بخواهیم زمینه سازی ظهور را انجام دهیم باید گفتمان مشترکی داشته باشیم. نبرد امروز در تدبیر جبهه مقاومت است، از شهید و خون نباید ترسید چون که تمام این شهدا در راه زمینه سازی ظهور هستند.
امروز هدف مردم جهان آزادی فلسطین است
در ادامه مهدی محمدی اظهار نمود: امروز اسرائیل محل های غصب شده را مجدد تصرف می کند. افرادی هستند که اصالتاً فلسطینی هستند ولی در مناطق غصب شده زندگی می کنند و پذیرفتند که شهروند اسرائیل باشند، ولی باز هم منازل آنها تصرف شده و غصب می شود. این اتفاقات سبب شده است که مردم غزه امروز بگویند یک مرتبه می میریم که هر روز نمیریم، طوفان الاقصی در درجه نخست جنگ دینی و معرفتی است و در درجه بعدی یک جنگ سیاسی و ژئوپلوتیک است.
وی با اشاره به اینکه این جنگ در صورت آتش بس هم تمام نخواهد شد، مطرح کرد: تمام شهرک نشینان اسرائیلی مسلح هستند و طی دو سال قبل به سادگی عرب های فلسطینی را به شهادت می رساندند. سردار سلیمانی تعبیر داشتند که باید اسرائیل را با نیش هزاران زنبور نابود نماییم، اسرائیل در طول سالیان اخیر عملیات گوناگونی را رقم زده است که همچون آنها میتوان به شهادت شهید فخری زاده، بحث اطلاعاتی شهادت شهید سلیمانی، ایجاد آشوب و اغتشاش در داخل کشور و … اشاره نمود. روزانه عملیات مختلف خرابکاری اسرائیلی در کشور خنثی می شود، صحنه رویارویی با اسرائیل به دو بخش ماقبل و پس از اغتشاشات سال قبل تقسیم شده است.
این نویسنده و تحلیل گر مسائل فلسطین ضمن اشاره به این که ستون فقرات اصلی اسرائیل، ارتش است، خاطرنشان کرد: در عملیات طوفان الاقصی کمر ارتش اسرائیل شکست. محور مقاومت اسرایی را در این عملیات گرفته است که در هیچ عملیاتی آنها را مبادله نخواهد کرد، بعضی از این افراد، فرماندهانی هستند که خود اسرائیلی ها هم نمی توانستند با آنها ارتباط برقرار کنند. در این عملیات به اطلاعات امنیتی از اسرائیل دست پیدا کردیم که یک زمانی برای محور مقاومت به آرزو تبدیل گشته بود.
وی ضمن اشاره به این که اولین نتیجه این عملیات این بود که شهرک نشینان اسرائیل پی بردند که این منطقه محل مناسبی به منظور زندگی نیست، بیان نمود: در حمله های حماس فرودگاه ها مورد هدف قرار گرفتند که بیشترین تاثیر را در تنش داخلی اسرائیل دارد. دومین نتیجه عملیات طوفان الاقصی شکستن هیمنه سیستم امنیتی اسرائیل بود، در عملیات طوفان الاقصی علاوه بر عملیات فیزیکی یک حمله گسترده سایبری هم صورت گرفت.
وی ضمن اشاره به این که یکی از ویران کننده ترین پیام ها برای اسرائیل این بود که این سرزمین مقرر است آزاد شود، مطرح کرد: این بزرگ ترین بشارت برای ما است چون که در هیچ عملیاتی به دنبال آزادسازی فلسطین نبودیم. امروز هدف مردم جهان آزادی فلسطین است، امروز محور مقاومت به این قدرت رسیده است که در عملیات زمینی اسرائیل را نابود کند. تمام فرماندهان مقاومت می دانند که این جنگ، یک جنگ طولانی مدت خواهد بود، این جنگ یک جنگ پیچیده و طولانی است و بنابراین تنوع انتخابهای خویش را به سرعت رو نخواهیم کرد.
این نویسنده و تحلیل گر مسائل سیاسی با اشاره به اینکه اساس این جنگ بر غافل گیری است، خاطرنشان کرد: پیروزی ما در این جنگ به علت استفاده از عنصر غافل گیری بوده است و اگر بخواهیم ضربه شدیدتری به آنها بزنیم هم باید از عنصر غافل گیری استفاده نماییم. نباید سرمایه انسانی و تسلیحاتی خود در محور مقاومت را به سادگی در مقابل دشمن قرار دهیم، این جنگ قبل از جنگ نظامی یک جنگ گسترده اطلاعاتی است. مساله اصلی این جنگ غافل گیری است، این غافل گیری در توئیتر و تریبون ها محقق نمی شود بلکه در تونل های زیرزمینی تحقق پیدا خواهد نمود.
وی ضمن اشاره به این که مردم غزه امروز مشتاق شهادت و ایثار هستند، بیان نمود: فعالیت امروز اسرائیلی ها از بعد نظامی بی سابقه است. صهیونیست امروز یک گام از ارتش جلوتر است، همینطور امروز در این جنگ ارتش آمریکا از ارتش اسرائیل جلوتر و در غزه درحال جنگ است. اگر حمایت آمریکا نبود تمام سیستم اسرائیل فروپاشیده می شد، تمام مقامات اسرائیلی امروز خلبانان خویش را بدرقه می کنند و با اتحاد کامل در این جنگ حاضر شده اند. تمام تمرکز دشمن بر از بین بردن زیرساخت های حماس است، طبق اعتراف خود اسرائیلی ها این جنگ برای هویت یا موجودیت اسرائیل است.
وی ضمن اشاره به این که امروز معادله جدیدی در منطقه درحال رقم خوردن است، تصریح کرد: امروز با موشک قدس از عراق منطقه اشغالی را هدف قرار می دهیم و هر شب از یمن با پهباد اسرائیل را می زنیم. هر شب پایگاه های آمریکایی در عراق و سوریه مورد هدف قرار می گیرند، با درایت درحال ایجاد جنگ منطقه ای بی انتها هستیم و این مورد را از بعد از شهادت سردار سلیمانی دنبال کرده ایم. وی افزود: یک جنگ طولانی، پیچیده و سخت را در پیش خواهیم داشت و می دانیم که در این جنگ مصیبت، خون و شهادت خواهیم داشت ولی در انتها نصرت الهی نصیب ما خواهد شد.


منبع:

1402/08/20
16:05:25
5.0 / 5
152
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵
لینک دوستان نور معرفت
نور معرفت

nooremarefat.ir - مالکیت معنوی سایت نور معرفت متعلق به مالکین آن می باشد