نور معرفت
عضو مجمع نمایندگان استان خوزستان تاكید كرد

ضرورت تمهیدات لازم برای بازگشت زوار اربعین به کشور

ضرورت تمهیدات لازم برای بازگشت زوار اربعین به کشور

نور معرفت: به گزارش نور معرفت، عضو مجمع نمایندگان استان خوزستان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به این که دولت برگزاری سفر معنوی اربعین را وظیفه خود دانسته و ورود خوبی به این مساله داشته است، اشاره کرد: تا به الان با عنایت به حجم بالای زوار و زیرساخت های موجود خدمات رسانی خوبی به زوار انجام شده اما باید از همین الان تمهیدات لازم برای بازگشت زوار نیز اندیشیده شود.


مجتبی یوسفی در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به آخرین وضعیت تردد زوار اربعین حسینی از مرزها و امکانات فراهم شده برای تسهیل سفر زوار حسینی، بیان کرد: اربعین حسینی بزرگ ترین اجتماع مسلمانان جهان و نه فقط شیعیان بلکه تمام آزادگان جهان است. در راه نجف به کربلا شاهد سیل خدمت رسانی به زوار هستیم. اما در بعضی از رسانه های مدعی آزادی بیان در خارج و در داخل هیچ صدایی از این حرکت میلیونی دیده نمی گردد. اینکه گفته شود هیچ مشکلی در روند خدمات رسانی به زوار نیست، حرف دقیقی نمی باشد.
وی اظهار داشت: اما واقعا نسبت به حجم مراجعه زوار در یک بازه محدود که پیش بینی می شود در کم تر از دو هفته بیش از ۴ میلیون زائر از کشور ما وارد خاک عراق شود به غیر از زوار اتباع خارجی، تا به الان تمهیداتی که دولت اندیشیده برای خدمات رسانی به این حجم از زائر خوب بوده است. اما جسته و گریخته به سبب حجم بالای زوار ممکنست چند ساعتی زوار در مرز با مشکلاتی روبه رو شده باشند. اما بطور کلی تا به الان نسبت به حجم و زیرساخت های موجود، خدمات رسانی خوبی به زوار انجام شده است.

دولت برگزاری سفر معنوی اربعین را وظیفه خود دانسته و ورود خوبی به آن داشته است
نماینده مردم اهواز در مجلس شورای اسلامی، اشاره کرد: باید از دولت، شخص رییس جمهور، وزیر راه و شهرسازی، سازمان هواپیمایی کشوری، شرکت فرودگاه ها، راهداری و حمل و نقل جاده ای، وزارت بهداشت و نیروهای امنیتی، نیروی انتظامی قدردانی کنم که دست به دست هم داده و یک عزم ملی برای خدمات رسانی به زوار شکل گرفته است. دولت برگزاری سفر معنوی اربعین را وظیفه خود دانسته و ورود خوبی به آن داشته است. از همین الان نیز باید تمهیدات لازم برای برگشت زوار اندیشیده شود.


ایشان سپس اشاره کرد: هم مردم به عنوان زائر و هم مسئولان باید تمهیدات لازم را برای بازگشت زوار مدنظر قرار دهند. نباید همه زائرانی که در دو هفته عازم شدند، در دو الی سه روز بازگردند. اساسا خدمات رسانی با عنایت به محدودیت گرفتار مشکل می شود. در عین حال که اقدامات خوبی انجام شده است، اما در بحث زیرساخت ها فاصله داریم. باید ظرفیت پارکینگ در پایانه های مرزی افزایش پیدا کند. بنده از ایرلاین هایی که کمک کردند تردد زوار تسهیل شود، قدردانی می کنم. البته تعدادی از افراد سودجو در فروش بلیت در درگاه های اینترنتی و اپلیکیشن ها تخلف داشتند که باید با آنها برخورد شود. با عنایت به صحبت های رییس سازمان هواپیمایی کشور فقط حدود ۵ میلیون تومان برای هر بلیت در فرودگاه نجف گرفتن می شود. یعنی بلیت ۸ میلیونی کم تر از ۳ میلیون آن به ایرلاین ها می رسد.
وی ادامه داد: تعدادی از ایرلاین ها انصافا برای تسهیل تردد زوار پای کار آمدند. باید در برنامه هفتم توسعه برای حمایت و توسعه حمل و نقل عمومی تدابیر خوبی اندیشیده شود. در عرصه توسعه صنعت هوایی و ریلی نیز باید کارهای جدی صورت گیرد. در مرزها نیز در عرصه جاده های مواصلاتی باید اعتبارات لازم در نظر گرفته شود. جاده های منتهی به مرز چذابه و شلمچه جاده های استانی نیستند، بلکه ملی به شمار می روند. هم در طول سال برای صادرات از آنها استفاده می شود و هم در این ایام زوار از سراسر کشور از این جاده ها تردد می کنند.

باید از همین الان تمهیدات لازم برای برگشت زوار نیز پیش بینی شود
این عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی اشاره کرد: باید از فردای اربعین در این زمینه ها برنامه ریزی شود. در این دولت کارهای بسیار خوبی انجام شده است اما هنوز تا رسیدن به وضعیت مطلوب فاصله داریم. باید از همین الان تمهیدات لازم برای برگشت زوار نیز پیش بینی شود. نقش مردم را نیز نباید فراموش نماییم. هر کجا کار دست مردم بود مانند عزاداری امام حسین (ع) و حفظ شعائر دین، به نحو احسنت انجام شد. امروز نیز اگر مواکب مردمی نبودند، خدمات رسانی به زوار گرفتار مشکل میشد. امروز ما مواکبی را می بینیم که اهل تسنن برپا کردند. این نشان میدهد که آنها نیز دوست دار دوده هستند. خوزستان تبدیل به پایتخت مواکب کشور شده است. نقش مردم در برگزاری این مراسم بی نظیر است. اگر مردم نبودند هیچ کس نمی توانست در این بازه زمانی کوتاه به بالای ۴ میلیون زائر اسکان داده و نیازهای آنان را برآورده کند. باید نقش مردم را در برگزاری این مراسم بیش از پیش دیده و به آنها احترام بگذاریم.
منبع:

1402/06/10
18:36:34
5.0 / 5
332
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
نور معرفت

nooremarefat.ir - مالکیت معنوی سایت نور معرفت متعلق به مالکین آن می باشد