نور معرفت

موضع گیری قاریان برجسته قرآن جهان در پی تکرار اهانت به قرآن کریم

موضع گیری قاریان برجسته قرآن جهان در پی تکرار اهانت به قرآن کریم

نور معرفت: بعد از تکرار اهانت به قرآن در اروپا تعدادی از اساتید و قاریان برجسته قرآن کریم جهان اسلام در این خصوص اظهار نظر و موضع گیری کردند.به گزارش نور معرفت به نقل از مهر، برای چندمین بار طی چند هفته اخیر، عاملان قرآن سوزی در اروپا، با چراغ سبز پلیس و بعد از دریافت مجوز برای تجمع ضد اسلامی، به قرآن کریم اهانت کردند. پس از این واقعه تعدادی از اساتید و قاریان برجسته قرآن کریم جهان اسلام در این خصوص اظهار نظر و موضع گیری کردند که در ادامه قسمتی از آنها منتشر می شود.
احمد احمد نعینع (قاری و داور بین المللی قرآن کریم) از مصر

خداوند عزت و جلال در کتاب عزیز می فرماید:
بسم الله الرحمن الرحیم
«هُوَالَّذی اَرسَلَ رَسولَه بالهُدی وَ دین الحَقّ لیُظهرَه عَلَی الدّین کُلّه وَ کَفی بالله شَهیدًا محمد رسول الله» (فتح /۲۷ و ۲۸)
سلام بر تو ای رسول خدا وای سرور ما! ای بهترین آفریده های الهی! ای کسی که خداوند تو را مایه رحمت جهانیان فرستاد و تو را مایه هدایت قرار داد. یاران و پیروان تو به حق و امنیت و آرامش و برادری دعوت می کنند در عالمی که فقط زبان قدرت و خشونت را می شناسد.
رسالت اسلام، رسالت محبّت و برادری است، با وجود کینه توزی کینه ورزان و بی خردان و این به علت حقانیت دین اسلام است؛ دینی که خداوند عزیز و صاحب شکوه، صیانت از آن و کتابش را تضمین کرده و در اینباره چنین فرموده است: «إِنَّا نَحْنُ نَزَّلْنَا الذِّکْرَ وَإِنَّا لَهُ لَحَافِظُونَ» (حجر /۹). و به استهزاکنندگان منحرف چنین وعده داده است: «انّا کَفَینکَ المُستَهزءینَ» (حجر/۹۵)
عبدالفتاح طاروطی (قاری و داور بین المللی قرآن کریم) از مصر
سلام و درود بر پیامبر گرامی و دوده و پیروان ایشان
به دنبال اتفاق اخیر سوزاندن قرآن که توسط دشمنان اسلام صورت گرفت و توهینی آشکار به تمامی مسلمانان در شرق و غرب زمین است می گویم: این کار دلیل بر آنست که انجام دهنده آن، انسانیت خودرا از دست داده است، برای اینکه انسانیت، هر آن چه که از آسمان نازل شده را گرامی می دارد. انسانیت یعنی به دیگر ادیان احترام بگذاریم و به یکدیگر توهین نکنیم. ما به یهودیت و نصرانیت توهین نکردیم همانگونه که خداوند فرمود: لَکُم دینُکُم وَ لیَ دین.
ولی زمانی که این اشخاص مبادرت به سوزاندن قرآن کردند به آنها می گویم: زمانی که شما بدون اراده فهمیدید که قرآن فاتح قلوب و مؤثر بر نفوس است این کار را کردید. شما فهمیدید که قرآن، عزت، فخر و افتخار ماست و مردم در شرق و غرب زمین حول قرآن جمع شدند و شما بوسیله این کار دشمنی خودرا نشان دادید. قرآن می فرماید: «وَلَا یَزَالُونَ یُقَاتِلُونَکُمْ حَتَّیٰ یَرُدُّوکُمْ عَنْ دِینِکُمْ إِنِ اسْتَطَاعُوا» (بقره/۲۱۷)
من به شما می گویم داستان، سوزاندن قرآن نیست تا مسلمانان را از کتاب زندگی آنان محروم کنید! اگر می توانید قرآن را از قلوب ما بیرون بیاورید، پس انجام دهید که بطور قطع نمی توانید، برای اینکه کسی جز خدا بر آن چه در سینه و قلب هاست تسلط ندارد.
ناامید شدید و تلاشتان ناکام ماند و بوسیله این کار نشان دادید که در مقابل جلال و عظمت قرآن ضعیف هستید.
عظیم ترین تعبیری که درباره ی قرآن صادر شد از زبان شخصی صادر شد که کافربود و به خدا ایمان نداشت، ولید بن مغیره زمانی که اظهار داشت: وَاللّه! إنَّ لَهُ لَحَلاوَةً، وَ إنَّ عَلَیه لَطَلاوَةً، وَإنَّ أَعلاهُ لَمُثمرٌ وَ إنَّ أسفَلَهُ لَمُغدقٌ وَ إنَّهُ یَعلو وَ لا یُعلی عَلَیه و ما هو بقَول بَشَر.
طه عبدالوهاب (داور بین المللی قرآن کریم) از مصر

بسم الله الرحمن الرحیم
«إِنَّا نَحْنُ نَزَّلْنَا الذِّکْرَ وَإِنَّا لَهُ لَحَافِظُونَ» (حجر /۹)
بنده حرفی و کلامی بالاتر از این کلام خدا را نمی گویم که این نوجوانان شریف خدا آنها را حفظ کند و قرآن بوسیله آنها حفظ شود در این نشست آنرا تلاوت کردند. (اشاره به آیه ۹ سوره حجر) این فعل مجرمانه (سوزاندن کتاب خدا) را به جز انسان متخلّف و بی وجدان انجام نمی دهد. قرآن در حقیقت کتابی است که شاهد و تصدیق کننده همه ادیان الهی است.
حق این کتاب آنست که باید یهودی، مسیحی و مسلمان از آن محافظت کنند، برای اینکه تنها دلیل وجود این ادیان است؛ بدین سبب کسی که چنین اقدام ناشایستی نسبت به قرآن مرتکب شده، فاقد اهلیّت، عقل و شعور است؛ خداوند راست گفت و شما آنرا با صدای نوجوانان حاضر در این نشست قرآن شنیدید که از کشورها و قومیّت ها و زبان های مختلف همچون آفریقا، پاکستان، مصر و… هستند.
خداوند متعال، متعهد به حفظ قرآن از هر متخلف و متکبری شده است. خداوندا! همانطور که به ما وعده حفظ قرآن را دادی، پس قدرتت را در (نابودی) کسی که به این قرآن دست درازی می کند به ما نشان بده!
عبدالناصر حَرَک (قاری بین المللی قرآن کریم) از مصر

خدواند متعال که اصدق الصادقین است در قرآن کریم می فرماید:
بسم الله الرحمن الرحیم
«إِنَّ هَٰذَا الْقُرْآنَ یَهْدِی لِلَّتِی هِی أَقْوَمُ وَیُبَشِّرُ الْمُؤْمِنِینَ الَّذِینَ یَعْمَلُونَ الصَّالِحَاتِ أَنَّ لَهُمْ أَجْرًا کَبِیرًا» (اسراء / ۹)
درباره اتفاقاتی که درباب اهانت به ساحت قرآن و رسول گرامی اسلام افتاد، ما مسلمانان اعتراض و محکومیت شدید خودرا نسبت به این امر ناپسند اعلام می داریم، چونکه این امر ناپسند موجب فتنه بین مردم می شود.
ما به عنوان مسلمان، همان چیزی را می گوئیم که خداوند متعال فرمود: لکم دینکم و لی دین. (سوره کافرون) و همین طور ما به همه ادیان و کتب آسمانی که از جانب خداوند متعال نازل شد، ایمان داریم، خداوند در این خصوص فرموده است: «ءامَنَ الرَّسولُ بما اُنزلَ الَیه من رَبّه؛ وَ المُؤمنونَ کُلٌّ ءامَنَ بالله وَ مَلائکه؛ وَ کُتُبه؛ وَ رُسُله؛ لا نُفَرّقُ بَینَ اَحَدٍ من رُسُله؛ وَ قالوا سَمعنا وَ اَطَعنا غُفرانَکَ رَبَّنا وَ الَیکَ المَصیرُ» (بقره/۲۸۵)

این اقدام شنیع و نامبارک موجب اتفاقات فریبنده و برانگیختن خشم بین مردم نسبت به ادیان می شود که ما آنرا نمی خواهیم. از خداوند متعال خواستاریم که همه ما را به راه مستقیم هدایت فرماید.
رضوان درویش (مبتهل و داور بین المللی قرآن کریم) از سوریه
بسم الله الرحمن الرحیم
«یُریدونَ اَن یُطفؤا نورَ الله باَفواههم وَ یَأبَی اللهُ الّا اَن یُتمَّ نورَه وَ لَوکَرهَ الکافرونَ» (توبه / ۳۲)
درود و تحیت خدواند بر پیامبر گرامی حضرت محمد و دوده و اصحابش.
خداوند متعال، حفظ کتاب خودرا در همه زمان ها تا روز قیامت برای ما تضمین فرموده است و هرگونه فعلی و هر کاری که کینه توزان به ساحت قرآن کریم انجام دهند، هیچ تغییری در ثابت قدم بودن ما و اعتقاد و تلاوت و عمل به احکام قرآن ایجاد نخواهند کرد.
ما این عمل این اشخاص که آنرا با توهین و کینه توزی و دشمنی انجام می دهند مردود می دانیم و از همین جا آنرا استنکار و تقبیح می نماییم و از خداوند متعال امید و مسألت داریم که ما را بر دین خود ثابت قدم بدارد.
محمد عارف العسلی (داور بین المللی قرآن کریم) از سوریه
بسم الله الرحمن الرحیم
و صلوات و درود بر محمد و آل و اصحابش، خداوند در کتاب آسمانی خود می فرماید: ما ذکر را نازل کردیم و آنرا حفظ خواهیم کرد؛ و نیز فرمود: پروردگارا، ما را بر آن چه سفیهان کردند سرزنش مکن. قرآن نزد خداوند متعال محفوظ است و در سینه های مؤمنان و در دل های آنان از پیر و جوان و زن و مرد قرار دارد. حفظ و حک شده در دل شأن، به این منحرفان که از قرآن متنفرند، اهمیتی نمی دهیم.
کلامی قدیم است که هیچ گاه از شنیدنش خسته نمی شویم.
منزه است از هر کردار و گفتار ونیت خارجی
من بوسیله قرآن از هر بیماری شفا یافته ام
و نور او راهنمای عقل من است هنگامی که نادان و سرگردانم.
پروردگارا از رازهای آن آگاهم ساز و قلب و ذهن و چشم مرا به نورش روشن ساز
خدایا هر که خواهان فریب ماست او را ناکام گردان
و هر که شکست ما را می خواهد او را با عزت و اقتدارت شکست ده
قرآن کلام خداست، تحریف نمی گردد، تغییر نمی کند، تبدیل نمی گردد، نمی سوزد، هرچند مجرمین به ظاهر آنرا انجام دهند، کتاب آسمانی ثابت قدم و صبور است و قدیم. قرآن، حرمت و قداست دارد. خدایا از آنها انتقام بگیر، برای اینکه آنها تو را ناتوان نسازند. قرآن رفیع است، رفیع است، رفیع است.
محمدحسین اکبر (پژوهشگر قرآن کریم) از پاکستان
بسم الله الرحمن الرحیم
«إِنَّ هٰذَا القُرآنَ یَهدی لِلَّتی هِیَ أَقوَمُ» (اسراء/۹)
قرآن کریم آن کتاب آسمانی، آخرین کتابی است که از طرف خداوند متعال نازل شده است و بیشترین تیراژ کتابی است که در دنیا منتشر می شود، خوانده می شود و سبب هدایت مردم است.
تعالیم قرآن مجید و تک تک آیات آن معجزه است، بگونه ای است که دل های مردم را مسخّر و مجذوب می کنند. این آیات دل ها را نور و جلا می دهد و تمام دل ها و ذهن ها را بوسیله آن منوّر می کند. مردمی که قرآن را وسیله هدایت خودشان قرار می دهند، گروه گروه در دایره اسلام وارد می شوند.
دولت های غربی خصوصاً سوئد، دانمارک و برخی دیگر از کشورهای استعمارگر غربی که توانایی مقابله با معارف قرآن و حقانیت قرآن را ندارند، مبادرت به قرآن سوزی و هتک حرمت به ساحت مقدس قرآن می کنند، با این تصور که می توانند با اینگونه اقدامات حقانیت قرآن را از بین ببرند و مردم را از قرآن دور کنند.
ما اینگونه اقدامات را به شدت مذمت و محکوم می نماییم و اعلام می داریم که قرآن کتابی است که حقانیت آن تا روز قیامت باقی خواهد ماند و همچنین به هدایتگری ادامه می دهد و عمل کنندگان و پیروان خودش را شفاعت می کند.
وظیفه تمام مسلمین جهان این است که قرآن را بیش از پیش تلاوت کنند، اهتمام در فهم قرآن داشته باشند و تا آنجاییکه می توانند به معارف قرآن عمل کنند و به این طریق این توطئه جهانی مقابل قرآن را خنثی کنند. برای اصلاح جامعه هیچ راهی بهتر از عمل به قرآن وجود ندارد، قرآن و دوده علیهم السلام از طرف خداوند متعال به عنوان مشعل راهی هستند که ما را به سعادت رهنمون می سازند.
ما باید خودمان به قرآن عمل نماییم، دیگران را با راه قرآن آشنا سازیم و این بهترین راهی است که اینگونه اقدامات مذبوحانه دشمنان اسلام را می توانیم ناکام سازیم.
احمد میان تهانوی (داور بین المللی قرآن کریم) از پاکستان
بسم الله الرحمن الرحیم
إنَّ هَذَا القُرآنَ یَهدی للَّتی هیَ أقوَمُ وَیُبَشّرُ الْمُؤمنینَ الَّذینَ یَعمَلُونَ الصَّالحَات أنَّ لَهُم أجرًا کَبیرًا» (الاسراء/۹)
در واقع قرآن یکی از کتب آسمانی است، بدین سبب باید به آن احترام گذاشت، همانطور که سایر کتب آسمانی مانند تورات و انجیل مقدس هستند و باید مورد احترام قرار گیرند و هر انسانی موظف به احترام به آن کتاب مقدس است. قرآن و سایر کتب آسمانی، چون این کتاب ها کتاب مقدسی هستند.
سید صداقت علی (داور بین المللی قرآن کریم) از پاکستان
قرآن کریم کتابی است که الله تبارک و تعالی بر حبیبش نازل فرمود و در این کتاب سخن از تمام کتاب های آسمانی به میان آمده است.
قرآن کریم در تصدیق آموزه های آن کتاب های آسمانی و پیشبرد آنها نقش اساسی داشته است، همه انبیا به قرآن کریم و تمام کتاب های آسمانی تکریم کرده اند.
در اینروزها اتفاقی افتاد و آن این که قرآن کریم را آتش زدند که این اقدام موجب برانگیخته شدن احساسات مسلمانان و جریحه دارشدن آنان شد این عمل بسیار ناپسندیده بود، این اقدام برای مسلمانان غیر قابل تحمل است. باید از کارهایی که موجب اختلاف در سراسر دنیا می شود پرهیز گردد، الله تبارک و تعالی به ما توفیق دهد که احترام قرآن را پاس بداریم.
عادل خلیل (داور بین المللی قرآن کریم) از لبنان

در مقابل ماجرا و جریانی که یک عدّه کینه توز و سبک مغز در حریق قرآن کریم بوجود آورده اند، ما در کشور لبنان، این عمل ننگین و ناپسند که دلالت بر ضعف و دور بودن آنها از تمدّن انسانی دارد را به شدّت قبیح دانسته و محکوم می نماییم. بنابراین از همه انسان های شریف در کل جهان، درخواست می نماییم که در مقابل این اعمال غیرانسانی، فتنه انگیز و تفرقه افکن مقابله نمایند.
در حالی که قرآن کریم ما را به وحدت و یکپارچگی دعوت می نماید: «وَ اعتَصموا بحَبل الله جَمیعًا وَ لا تَفَرَّقوا» (آل عمران /۱۰۳) بنابراین دعوت قرآن کریم یک دعوت همگانی برای همه مردم جهان است: «ان هُوَالّا ذکرٌ للعّْلَمینَ» (یوسف / ۱۰۴؛ ص /۸۷ و تکویر/۲۷)
افرادی که این عمل غیرانسانی را انجام دادند می خواهند مردم را از قرآن کریم و تعالیم آن دور کنند، پس بر ما واجب است که از قرآن، با جان، جسم و فکرمان دفاع نماییم و تعالیم این کتاب آسمانی را عزیز و دستورات آنرا به کلّ جهان برسانیم.
ما محکومیت و برائت از عمل شنیع مذکور را باردیگر ابراز می داریم و از همه مؤسسات و مراکز مرتبط می خواهیم که از تکرار این عمل ناشایست، ممانعت کرده و عاملین آن عمل زشت و مجرمانه را شناسایی و به سزای اعمال شان برسانند.

رافع العامری (داور بین المللی قرآن کریم) از عراق
خداوند در کتاب خود می فرماید «لا نفرق بین أحد من رسله» ما حادثه هتک حرمت به قرآن کریم را محکوم می نماییم. قرآن یکی از کتب آسمانی است که از جانب خدای سبحان بر آخرین پیامبر نازل شده است و آن کتاب رحمت است که بر پیامبر رحمت نازل شده است، چنان که خداوند می فرماید: «وما أرسلناک إلا رحمة للعالمین».
بنابراین این کتاب شایسته نیست که مورد هجمه و تعدی قرار گیرد چونکه این کتاب فقط نماینده مسلمانان نیست بلکه نماینده کل بشریت است. بر این اساس، هجمه به این کتاب هجمه به کل مخلوقات است و ما از جانب خود این عمل را محکوم می نماییم و درخواست ما از تمام نهادهای حکومتی که این هجمه ها در مقابل أنظار آنان صورت می گیرد این است که در مقابل این عمل، یک موضع جدی و محکم بگیرند و این اقدامات را متوقف کنند، به خاطر احترام به خداوند و پیامبران و کتب الهی او. امیدواریم که یک قانون بین المللی وضع شود تا از اینگونه اقدامات زشت و پلید درباب همه کتاب های آسمانی به شکل جدی جلوگیری شود.
خیرالدین الهادی (داور بین المللی قرآن کریم) از عراق
خداوند متعال در کتاب شریف خود در وصف قرآن کریم می فرماید: این قرآن به راستی هدایت می کند و مؤمنان را بشارت می دهد. این کتابی که خداوند متعال بر پیامبر گرامیش نازل کرده است، همچنان مردم را از تاریکی ها به سمت روشنایی بیرون می آورد و اجتماع امروز مسلمانان برای یاری کتاب خدا وظیفه عمومی همه مسلمانان است و پیام های مختلفی را در بر می گیرد.
پیام اول به خدای متعال، در خصوص اینکه ما بندگان همچنان بر عهد و پیمانی که بستیم برای یاری تمام چیزهایی که بر ما واجب کرده ای هستیم. پبام دوم به حبیب ما محمد مصطفی صلی الله مقابل و آله و سلم این است که ما مسلمانان همیشه یاری گر کتاب خداوند که معجزه شما در دعوت به خداست هستیم و این یاری ما از روی اطاعت خدا و محبت رسول الله است.
پیام سوم به همه ما به عنوان مسلمان، که ما باید عهد ببندیم و مشارکت نماییم و باردیگر در این میدانی که همه ما را جمع کرده کتاب الله جمع شویم و ما باید برای یاری و مواجهه با تمام تهدیداتی که در این مرحله مهم و سخت از تاریخ اسلام با آن مواجه می شویم متحد وکنار یکدیگر باشیم برای یاری آخرین کتاب آسمانی.
پیام آخر، به دشمنانی که کار قبیح انجام دادند و به آنها می گوئیم که: امروز در این مرحله مهم، کار شما ما را از کتاب خدا دور نمی کند و این کارهای شما اصرار ما برای خدمت به این دین و خدمت به این کتاب را بیشتر می کند، کتابی که تأثیر آن در سطوح مختلف و در ملت های مختلف فراگیر شده است، احساس ما این است که اثر قرآن و تأثیر آن بر ملت های مختلف، سبب اقدام این بی خردان در تحریف، پاره کردن و سوزاندن کتاب خدا شده است.
علی الصّفّار کربلایی (پژوهشگر قرآن کریم) از عراق
قرآن کریم، کتاب جاودان و نازل شده از جانب خداوند حکیم و خبیر است؛ کتابی که در آن، نور، رحمت، شفاء، هدایت، موعظه، بشارت و بیان برای مردم و جداکننده ای بین حق و باطل است.
این کتاب در ضمن زمان های مختلف و حوادث روزگار، در سینه ها حفظ شده است، پس اهل کفر و صاحبان ستم و جنایت، این مطلب و پیام را بشنوند. به کسانی که هواهای نفسانی شان، این امر زشت را در نظرشان زیبا جلوه داد و به کتاب خدا جسارت کردند و آنرا سوزاندند، در قالب کلامی منظوم می گویم: ای سوزاننده آیات آسمانی با آتش، دستت فلج و خونت جاری باد.
با تمام کینه توزی عمیقت، خواستی یک سنّت نورانی تعلیم یافته را محو نمایی. ولی تو، خودت را از روی نادانی سوزاندی؛ چونکه تمام آیات قرآن، یکپارچه نور والا مرتبه اند. دل های مردم، با هدایت الهی، آنرا حفظ کردند و خرَدها آنرا حفظ کردند و قرآن خود نگهبان و پشتیبان است. به علت تعهّدی از جانب آفریدگار آسمان ها، همین کفایت می کند که از هر گونه لطمه و گزندی محفوظ باشد.
خداوند متعال در قرآن کریم فرموده است: «انّا نَحنُ نَزَّلنَا الذّکرَ وَ انّا لَه لَحفظونَ» (حجر/۹)
علی الزاهدی (پژوهشگر قرآن کریم) از استرالیا

«یُرِیدُونَ لِیُطْفِئُوا نُورَ اللَّهِ بِأَفْوَاهِهِمْ وَاللَّهُ مُتِمُّ نُورِهِ وَلَوْ کَرِهَ الْکَافِرُونَ» (توبه /۳۲)
جمعیت مسلمان استرالیا همانند بقیه مسلمانان در شرق و غرب جهان، این عمل مفتضحانه و مجرمانه قرآن سوزی که کاری حیوانی و غیر انسانی است را ناپسند داشته، محکوم و مردود اعلام می کند.
جمعیت مسلمان در استرالیا به ویژه در روز عاشورا در راهپیمایی پرشور و بزرگ در شهرهای مختلف، از جمله: سیدنی، ملبورن، بریزبن، آدلاید و پرت، این عمل مجرمانه و غیرانسانی را با شعار «لبیک یا قرآن» و «لبیک یا حسین» به شدت محکوم کردند.
همان طور که خداوند متعال فرموده است: «إِنَّا نَحْنُ نَزَّلْنَا الذِّکْرَ وَ إِنَّا لَهُ لَحافِظُونَ» (حجر/۹)
این عمل مجرمانه، موجب ازدیاد و استواری تمسّک جوامع مسلمان در تمام جهان به قرآن کریم و سبب دفاع از این کتاب مقدّس که برای هدایت و روشنگری مردم و جدایی آنها از گمراهی نازل می شود.
ان شاءالله در این جایگاهی که هستیم، ثابت خواهیم ماند و راهپیمایی های محکومیت این عمل مجرمانه را ادامه خواهیم داد. خداوند، ما و همه مسلمانان جهان را در دفاع از کیان و حقیقت قرآن موفّق بدارد، به حقّ محمد (ص) و خاندان پاکش (ع).
امان الله احمدی (داور بین المللی قرآن کریم) از افغانستان
انا نحن نزلنا الذکر و انا له لحافظون
الله متعال می فرماید: بدون شک ما این کتاب را نازل کردیم و حفاظت کننده آن هستیم. از این آیات معلوم می شود که الله متعال متکفل حفظ کتاب خود است، لکن مسئولیت ما و شما در مقابل کتاب الله این است که در مقابل کسانی که توهین می کنند به مقدسات خصوصاً به قرآن کریم سکوت نکنیم و صدا بلند نماییم.
در این اواخر دیده می شود در کشورهای اروپایی، نسخه های قرآن را می سوزانند، توهین می کنند و تقاضای ما از دادگاه های بین المللی این است که این افراد را باید دستگیر و مجازات کنند.
عمر بو سعده (داور بین المللی قرآن کریم) از الجزایر
قلب همه ما همراه با قرآن و اهل قرآن است و هر گاه قرآن را سوزاندند قلب ما هم سوخت. برای اینکه ما بدون قرآن چیزی نیستیم و هر گاه ضرری به قرآن برسد به تمام مسلمانان نیز ضرر می رسد.
سیدمحسن موسوی بلده (داوربین المللی قرآن کریم) از ایران
«یُریدُونَ لیُطفئُوا نُورَ الله باَفوَاههم وَاللَّهُ مُتمُّ نُوره وَلَو کَرهَ الکَافرُونَ» (صف/۸)
فاجعه به آتش کشیدن کتاب مقدس مسلمانان، قرآن کریم، و توهین به ساحت مقدس این کتاب بزرگ، برای طراحان و سرپنجه های عملیاتی آنها نتیجه معکوس به بار خواهد آورد. یعنی این تهدید به فرصتی برای مسلمانان تبدیل خواهد شد و مسلمانان را حول محور قرآن متحدتر و منسجم تر خواهد نمود و حتی دول اسلامی را حول محور قرآن کریم به یکدیگر نزدیک تر خواهد نمود.
من پیشنهادی دارم، ما مسلمانان از غلبه یافتن احساسات خود برعقل مان اجتناب نماییم و ما برعکس آنها از به کار بردن کلمات خشونت آمیز و اعمال خشونت آمیز باید اجتناب نماییم و بالعکس باید قلوب مسیحیان و کلیمیان را جلب نماییم، ما باید از سیاست گذاشتن گُل در لوله تفنگ سربازان دشمن استفاده نماییم، نتیجه می دهد و نتیجه داده است در طول زمان های گذشته.
پیشنهاد می کنم در یک روز مشخص، همه مسلمان جهان در همه کشورها به ویژه در کشورهای غربی به خیابان ها بیایند و کتب مقدس آسمانی، قرآن، انجیل و تورات را همراه با گل در دستان خودشان بگیرند و به ساحت مقدس این کتاب ها و پیامبران گرامی ادیان آسمانی ادای احترام کنند. به این ترتیب، قلوب توده های مردم مسیحی و کلیمی را جذب خواهیم کرد و نقشه دشمنان را خنثی خواهیم کرد.
حمیدرضا مستفید (پژوهشگر و داور بین المللی قرآن کریم) از ایران
دشمنی با قرآن کریم امر جدیدی نیست، این امر از زمان نزول قرآن آغاز شد و دشمنان قرآن برای محو این کتاب مقدس و خاموش کردن نور الهی از هرچه در توان داشتند مایه گذاشتند، جنگ ها برپا کردند، حتی در این راه خودشان کشته شدند، ولی کافی بود فقط یک سوره مثل سوره های قرآن بیاورند که فرموده است: «قُلْ فَأْتُوا بِسُورَةٍ مِثْلِهِ وَادْعُوا مَنِ اسْتَطَعْتُمْ مِنْ دُونِ اللَّهِ إِنْ کُنْتُمْ صَادِقِینَ» (یونس / ۳۸)
این قبیل کارها مانند سوزاندن قرآن و پاره کردن قرآن، فقط دلیل است بر عجز و ناتوانی این افراد در مقابل عظمت قرآن، چه این که اگر بجای این امور فقط یک سوره مثل سوره های قرآن بیاورند، قرآن حرف خودرا عملاً پس می گیرد. این اعمال، طبق آیه قرآن نشان از کبر در درون این افراد دارد در مقابل حق: «إنَّ الَّذینَ یُجَادلُونَ فی آیَات اللَّه بغَیْر سُلْطَانٍ أَتَاهُمْ إن فی صُدُورهمْ إلَّا کبْرٌ مَّا هُم ببَالغیه» (غافر/۵۶)
و این قبیل اعمال از کبر درونی افراد نشأت گرفته است. آفریدگار منزه و والا مرتبه فرمود که آنها به هدف شان نمی رسند.
مهدی دغاغله (داور بین المللی قرآن کریم) از ایران
«وَ یُحقُّ اللهُ الحَقَّ بکَلمته؛ وَ لَوکَرهَ المُجرمونَ» (یونس/۸۲)
مجرمان و دشمنان قرآن مرتکب بدترین جنایت ها با کارهای مجرمانه خود نسبت به قرآن کریم می شوند. ما این عمل مجرمانه و زشت و قبیح را به شدت مردود و محکوم می نماییم که این سوزاندن قرآن کریم است.
این کار و رفتار، دلالت بر ضعف و عجز دشمنان در مقابل منطق قرآن کریم دارد.
از شورایعالی قرآن جمهوری اسلامی ایران، که مجموعه ای از پیام های بزرگان قرآن کریم و داوران بین المللی از سراسر جهان را جمع آوری نمود تشکر و قدردانی می نماییم. حمد و سپاس خداوندی را که کلام کافران را پست ترین و کلام خدا را بالاترین قرار داد.منبع:

1402/06/02
22:00:26
5.0 / 5
186
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
نور معرفت

nooremarefat.ir - مالکیت معنوی سایت نور معرفت متعلق به مالکین آن می باشد