نور معرفت
معاون هنری حوزه هنری تشریح كرد؛

سوگواره عاشورایی رستخیز عام برگزار می گردد

سوگواره عاشورایی رستخیز عام برگزار می گردد

به گزارش نور معرفت، علی فروزانفر اظهار داشت: سوگواره عاشورایی رستخیز عام در قسمت های هنرهای تجسمی، نمایش، موسیقی، ادبیات از ۲۰ تا ۲۷ مردادماه در محوطه و گالری های حوزه هنری برگزار می شود.به گزارش نور معرفت به نقل از مهر؛ نشست سوگواره عاشورایی «رستخیز عام» برگزار شد، در این جلسه علی فروزانفر و کوروش زارعی به تبیین برنامه های این رویداد پرداختند. سوگواره عاشورایی «رستخیز عام» در قسمت های هنرهای تجسمی، نمایش، موسیقی، ادبیات از ۲۰ تا ۲۶ مردادماه در محوطه و گالری های حوزه هنری انجام خواهد شد.
این رویداد آئینی شامل رادیو تئاتر، نمایش عروسکی، اجرای نمایش «علیا مخدره»، تعزیه، نمایشگاه ادوات تعزیه، نمایشگاه عکس، نمایشگاه نقاشی های عاشورایی، آواها و نواهای عاشورایی، کنسرت عاشورایی وداع، شب شعر و ادبیات عاشورایی با عنوان «گنجشک و جبرئیل»، شب خاطره، رندان تشنه لب و نغمه های عاشورایی است. نمایش عروسکی که ویژه مخاطب کودک و نوجوان است در تماشاخانه مهر و نمایش «علیا مخدره» که اثری ویژه بانوان است در تالار سوره اجرا می شوند.

علی فروزانفر در آغاز نشست اظهار داشت: «رستخیز عام» ادای دین هنرمندانه به سمت امام حسین است که سال جاری هنرمندان در حوزه هنری درحال اجرا و برنامه ریزی آن هستند. هنرمندان به مدت هشت شب از ۲۰ تا ۲۷ مرداد در حوزه هنری از ساعت ۱۸ تا ۲۲ مبادرت به نمایش بخش های مختلف هنر می کنند و آثار آنها در این برنامه عرصه و یا تولید خواهند شد. در این رویداد ۴۰ برنامه مجزا از یک دیگر درحال اجرا و برنامه ریزی است که مرکز سلوک، انتشارات سوره مهر، دفتر معماری و حتی دفتر طنز و بخش های مختلف حوزه هنری درگیر این رویداد هنرمندانه است.

کوروش زارعی در ادامه بیان نمود: آئین های عاشورایی از بوشهر و هرمزگان و اهواز و … خواهیم داشت بعد از آن نمایشی عروسکی با محوریت حضرت علی اصغر برگزار می گردد. ترجمه عربی این نمایش هم درحال اجراست تا در پیاده روی اربعین به معرض نمایش گذاشته شود و این خلأ تولید محتوا برای سنین کم را پر نماییم. بعد از آن در رواق شهدا، برنامه تعزیه خواهیم داشت، ما تلاش کردیم از تهران، تفرش، فراهان و… بهترین های تعزیه ایران در این بخش دعوت نماییم تا به اجرا بپردازند و تلاش کردیم بگونه ای برنامه ریزی نماییم که هر شب، تعزیه ای متفاوت اجرا شود. همینطور سعی شده در این اجراها اضافات تعزیه را حذف نماییم و به اصل واقعه و روایت بپردازیم به همین علت زمان تعزیه کمتر و جذابیت آن بیشتر شده.. تلاش شده آئین های عاشورایی استان ها با موسیقی مخصوص هر استان برگزار گردد. ذوالجناح گردانی و حنابندان قاسم هرمزگان، گهواره گردانی مازندران، سنج و دمام و شروه خوانی بوشهری در این برنامه اجرا می شود.

علی فروزانفر در مورد وجه تسمیه این رویداد توضیح داد: در باب وجه تسمیه سوگواره، شعر محتشم را همه شنیده ایم.«باز این چه شورش است که در خلق عالم است؛ باز این چه نوحه و چه عزا و چه ماتم است» در بیت پنجم این شعر آمده «گر خوانمش قیامت دنیا بعید نیست این «رستخیز عام» که نامش محرم است».

معاون هنری حوزه هنری خاطرنشان کرد: اسم رستخیز عام از این شعر گرفته شده که به آئین محرم و عاشورا اشاره دارد. اگر بخواهم به وجه تمایز این سوگواره با دیگر برنامه های حوزه هنری اشاره کنم باید بگویم مخاطب این رویداد مردم هستند، درهای حوزه هنری به روی عموم باز می شود و در سالن ها، گالری ها و محوطه حوزه هنری برنامه های مختلف برگزار می شود، ما در این رویداد با مواجهه مردم و هنرمندان به صورت نزدیک رویارو می شویم.

وی ادامه داد: برنامه «محفل رندان تشنه لب» در ۲۳ مرداد در تالار سوره، کنسرتی با نام «روایت وداع» در تاریخ ۲۱ و ۲۴ مرداد ساعت ۲۰ تالار سوره اجرا می شود که در آن یک ارکست سی نفره به روایت خوانی وداع های شهدای عاشورا می پردازند. نمایش «علیا مخدره» که یک کار عاشورایی در ارتباط با گروه هنر مقدس است از ۲۶ مرداد ماه به مدت هفت شب در سالن سوره برای بانوان اجرا خواهد شد.

فروزانفر اظهار داشت: محفل ادبی «گنجشک و جبرائیل» برگزار می شود که محفلی برای شعرخوانی شهدای بزرگ آئینی کشور است که به دبیری آقای داوودی برگزار می شود، شاعرانی همچون فیض، غزوه، بیابانکی، مؤدب، صرافان و سهرابی نژاد در این برنامه به شعرخوانی و خاطره گویی خواهند پرداخت.

وی ادامه داد: اجرای آئین های عاشورایی که از چهار استان کشور است هر کدام دو شب از ۲۰ تا ۲۷ مرداد اجرا خواهد شد. آواها و نواهای عاشورایی برنامه ای است که در آن به خوانندگی در کنار نوازندگی نی پرداخته خواهد شد. سینما محرم که به پخش تیزر، فیلم کوتاه و کلیپ های عاشورایی خواهد پرداخت. همینطور در کارگاه هنرهای اسلامی مهرسازی، آیینه کاری، کاشی هفت رنگ و چند هنر دیگر در معرض دید مخاطبان قرار خواهد گرفت.

معاون هنری حوزه هنری مطرح کرد: نمایشگاه آثار تصویرسازی شده از کتاب «توفان البکا» در بخشی از رواق آینه اجرا خواهد شد. همینطور سی اثر از نقاشی های عاشورایی واقع در گنجینه حوزه هنری، از گنجینه خارج شده و در گالری خانه عکاسان اکران می شود. همزمان با تمامی این برنامه ها هنرمندان مرکز هنرهای تجسمی به خلق آثار در حوزه نقاشی، خط، تذهیب و هنرهای دیگر می پردازند. چندین و چند برنامه دیگر بعنوان پیوست های رسانه ای و هنری و رویدادی به این سوگواره کمک می کنند.

فروزانفر مطرح کرد: نمایشگاه آثار عاشورایی سوره مهر و مرکز هنری رسانه ای سلوک که متولی نشریه سوره است را در رویداد «رستخیز عظیم» خواهیم داشت. استودیو عکس عاشورایی کودک را داریم، مجموعه آثار سوگواره عاشورایی «ده» که با عنوان بانوی فرهنگ است و «داستانک های کوتاه عاشورایی» است در روزهای رستخیز عام اجرا خواهد شد. نمایش عکس پیاده روی اربعین که آثار عکاسی حمید وکیلی عکاس متعهد است را در حین رویداد خواهیم داشت.

وی ادامه داد: غرفه استعدادیابی هنری در قسمت مکتب هنری را فعال می نماییم و همینطور نمایشگاه پرچم و کتیبه موکب آرت در این رویداد اجرا می شود. برنامه ای هم با محوریت کودک و نوجوان با نام «رؤیای کودکانه، ترسیم مادرانه» در غرفه ای برگزار می شود که در آن به مخاطب کم سن و سال این رویداد پرداخته می شود.

معاون هنری حوزه هنری خاطرنشان کرد: تلاش ما اینست که این نمایشگاه مقدمه ای برای ترویج و آماده سازی افکار و روح و روحیه زائرین اربعین سال جاری باشد. هماهنگی های اولیه انجام شده تا غرفه تمدید گذرنامه در این رویداد حضور داشته باشد که البته هنوز قطعی نشده و در دو سه روز آینده کارهای آن صورت خواهد گرفت.

وی ادامه داد: رویداد «رستخیز عام» ادای احترام هنرمندان به آستان سیدالشهدا است که در آن هنرمندان ایرانی و انقلابی به زبان هنر، علاقه قلبی خویش را به امام حسین ابراز می کنند. امیدواریم که این علاقه قلبی آنها مورد قبول سید و سالار شهیدان قرار بگیرد و در بحث اجرا به بهترین نحو ممکن این رویداد برگزار گردد.

کوروش زارعی در رابطه با تغییرات برنامه های اربعین به سبب گرمای هوا اظهار داشت: اربعین و روایت راهیان به قوت خود باقی است. سال جاری در جاهای مختلفی همچون عمود ۱۱۲۰، عتبه و …اجرا خواهیم داشت که دو روز در نجف، چهار روز در راه پیاده روی و سه روز در کربلا هستیم. تغییری که اتفاق افتاده این است، سال جاری مثل سالهای گذشته در عمود ۱۶۱ اجرا نخواهیم داشت.

وی ادامه داد: در کربلا با حشدالشعبی هماهنگ شده ایم و در عتبه حسینی اجرا خواهیم داشت. همینطور هفته آینده فراخوان اربعین را منتشر می نماییم. سال جاری به سبب گرما امکان دارد تعداد افراد را کاهش دهیم و افرادی که اجراهای با کیفیت تری دارند را با خود همراه نماییم.

کوروش زارعی بیان نمود: ما سالهای گذشته در زمان ریاست آقای مؤمنی جلسات بسیاری با افراد تحصیل کرده و مدرسین دانشگاه انجام دادیم تا در نهایت به بنیاد تعزیه رسیدیم و مکاتبات آنرا انجام دادیم ولی بر سر مکان به مشکل خوردیم، اگر ساختمان خوبی در اختیار ما قرارداده شود، ما اساس نامه آنرا نوشتیم و اساتید زیادی پای کار آمده اند، اگر مکان آن فراهم گردد باقی مشکلات حل شده است و ما کاری خواهیم کرد که دائماً در آن مکان به پرده خوانی و تعزیه پرداخته شود، ما حدود هفتاد درصد کار را پیش برده ایم تنها سی درصد آن باقی مانده است.

علی فروزانفر به پرسشی در رابطه با حضور هنرمندان خارجی در رویداد و اجرای آن در سایر استان ها، پاسخ داد: خیر! هنرمندهای این رویداد همه ایرانی هستند. مشابه این اتفاق برنامه های دیگری در سطح کشور درحال برگزاری است، همزمان با این رویداد سوگواره آواها و نواهای عاشورایی در کرمان درحال برگزار می گردد ولی برنامه «رستخیز عام» تنها در تهران برگزار می گردد.

کوروش زارعی در ادامه اظهار داشت: پیشتر در گرگان تکیه ای به نام تکیه هنرمندان درحال برگزاری بود که تلاش شده بود به شیوه این افراد به سوگواری هنرمندانه برای امام حسین پرداخته شود. این برنامه تجربه خوبی بود و پیشنهاد شد که در دهه اول، سوگواره های هنرمندانه با عنوان تکیه هنرمندان در استانهای مختلف کشور برگزار گردد.
وی ادامه داد: در مورد پرسش اول، دو سال پیش که تعزیه ای به نام «شبیه حسین» برگزار شد که در آن مخاطب خارجی داشتیم، زوجی ایتالیایی و هنرمندی از سوئد به دیدن این برنامه آمده بودند. همیشه مخاطب خارجی داشتیم ولی این مورد که هنرمند خارجی داشته باشیم، خیر!

کوروش زارعی در مورد علت ممنوعیت ورود آقایان به نمایش «علیا مخدره» بیان نمود: گروه هنر مقدس یک گروه خانومانه است و نگاه آنان به این صورت است که مخاطب این اجرا باید بانوان باشند به علل مختلفی که در این گروه تصویب شده است.

کوروش زارعی در مورد انتخاب این ۴ استان توضیح داد: من خودم فرزند تئاتر کشور هستم و تمام تئاتر این کشور، مخصوصاً تئاتر آئینی و آئین های نمایشی این کشور را به خوبی می شناسم. ما دوست داشتیم از تمامی استان ها به دعوت هنرمندان بپردازیم ولی کمی با مشکل بودجه مواجه شدیم، بنابراین با شناختی که از آدم ها و آئین های عاشورایی این استان ها داشتم این استان ها را انتخاب کردم.

علی فروزانفر در رابطه با نحوه مدیریت و مشکلات آن با تعدد زیاد برنامه ها خاطرنشان کرد: در مورد نحوه مدیریت، یک بازه زمانی چهار ساعته برنامه ریزی شده و اغلب کارها به صورت گردشی و تکرارشونده است. وقتی فردی روز اول به این رویداد می آید نمی تواند تمامی برنامه ها را ببیند چونکه خیلی از آنان همزمان درحال اجرا هستند و این تکرارشوندگی ظرفیت اجرا را بالاتر خواهد برد. این اتفاق برای ما یک تجربه تازه و جدید است چونکه نخستین بار است که مخاطب عام وارد حوزه هنری خواهد شد، امید است که این رویداد فکر شده و برنامه ریزی شده اجرا شود.

همینطور کوروش زارعی در ادامه بیان نمود: باید اضافه کرد که ما حق انتخاب را به مخاطب داده ایم تا به انتخاب خود به تماشای برنامه بپردازد و تلاش شده تا در زمان تعزیه و نمایش عروسکی و… در زمانی باشد که مزاحمتی برای سایر برنامه ها ایجاد نشود.

این رویداد از ۲۰ الی ۲۷ مرداد ساعت ۱۸ الی ۲۲ در حوزه هنری تهران واقع در خیابان سمیه انجام خواهد شد.1402/05/20
03:10:38
5.0 / 5
306
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
لینک دوستان نور معرفت
نور معرفت

nooremarefat.ir - مالکیت معنوی سایت نور معرفت متعلق به مالکین آن می باشد