نور معرفت
یادداشت: حجت الاسلام ایمانی پو

میراث فرا زمانی امام خمینی(ره)

میراث فرا زمانی امام خمینی(ره)

به گزارش نور معرفت، رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در یادداشتی نوشت: با گذشت 34 سال از فقدان امام راحل، با مکتبی مواجه هستیم که میراث ماندگار، تاریخی و فرازمانی ایشان شمرده می شود. تلفیق و تجمیع ابعاد والای شخصیتی، فکری، ادبی، سیاسی و عرفانی حضرت امام خمینی(ره) در مکتب ایشان قابل تبلور است.


به گزارش نور معرفت به نقل از ایسنا، حجت الاسلام محمدمهدی ایمانی پور -رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی- در یادداشت اختصاصی که به مناسبت سی وچهارمین سالگرد جانسوز ارتحال بنیان گذار انقلاب اسلامی در اختیار خبرگزاری دانشجویان ایران قرار داد نوشت:
فرا رسیدن سالروز رحلت جانگداز بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی ایران، حضرت امام خمینی(ره) فرصتی مغتنم برای بازخوانی اندیشه این بزرگمرد تاریخ است.
با گذشت ۳۴ سال از فقدان امام راحل، با مکتبی مواجه هستیم که میراث ماندگار، تاریخی و فرازمانی ایشان به حساب می آید. تلفیق و تجمیع ابعاد والای شخصیتی، فکری، ادبی، سیاسی و عرفانی حضرت امام خمینی(ره) در مکتب ایشان قابل تبلور است.
در طول سالهای حیات و بعد از رحلت ایشان، تلاش خیلی از پژوهشگران غربی جهت خلاصه سازی شخصیت و نگاه والای امام راحل(ره) در یک بعد شخصیتی یا سیاسی خاص ناکام ماند و امروز، خیلی از همان پژوهشگران و نظریه پردازان درک شخصیت چندوجهی و کامل ایشان را به مثابه پیش نیاز و مقدمه ای جهت درک منظومه فکری بنیانگذار کبیر انقلاب قلمداد می کنند.
شناخت منظومه فکری حضرت امام(ره) و اشاعه آن در ابعاد برون مرزی و داخلی، حداقلی ترین وظیفه پیروان و دوست داران این رهبر عظیم الشان و فقید انقلاب اسلامی است. رسالتی بزرگ که حضرت امام خامنه ای (دام ظله العالی) جانشین بر حق ایشان نیز بر روی آن همیشه تاکید ویژه ای داشته اند.
امام خمینی(ره) با اتکا به خدا، قرآن کریم و مردم متدین توانست در عصر حاضر انقلاب اسلامی را محقق کند. در شناخت اندیشه امام خمینی(ره) و مکتبی که منبعث از همین اندیشه می باشد، نکاتی وجود دارد که باید آنها رامدنظر قرار داد:
نخست این که اندیشه امام خمینی(ره)، محصور و محدود در زمان و مکانی خاص نیست. بااینکه پیروزی انقلاب اسلامی ایران، نقطه اوج تبلور و تصدیق اندیشه ایشان به حساب می آید، اما این اندیشه و مکتب، حتی بعد از رحلت ایشان نیز جاری بوده و به راهنما و دستورالعملی برای علاقه مندان ایشان تبدیل شده است.
فرا زمانی و فرامکانی بودن اندیشه و مکتب امام خمینی(ره) سبب گشته است تا هر روزه، اشتیاق بیشتری درباب درک مبانی اعتقادی و فکری ایشان در جای جای دنیا وجود داشته باشد.
نکته دوم، به نقش تفکرات و اندیشه امام راحل(ره) در احیای دین و شریعت باز می گردد. تشریح قرائت پویا و خاص ایشان از اسلام سیاسی و تکیه بر جایگاه محوری دین در شئون سیاسی و اجتماعی، نقش به سزایی در شناخت انقلاب اسلامی ایران ومتعلقات آن خواهد داشت. این شناخت، هم ناظر بر علل موجده و مبقیه انقلاب و هم ناظر به آینده پژوهی این انقلاب عظیم و مکتبی می باشد.
نکته آخر، معطوف به مفاهیم و اصول کلیدی در اندیشه امام خمینی(ره) می باشد. ایجاد "امت واحده اسلامی" بر پایه ثوابت و محکماتی مانند اصل مهم "نفی سبیل"، نقشه راه عملیاتی این رهبر و اسوه بزرگوار به حساب می آید.
بر این اساس، رستگاری جمعی ملت های مسلمان، در گروی تسلیم ناپذیری در مقابل جریان سلطه و ظلم و فراتر از آن، قدرت تبیین ارزش های دینی و اخلاقی مشترک خواهد بود.
امروزه، با استناد به همین تفکر و نگاه انقلابی و هدفمند، شاهد تاکید رهبر معظم و حکیم انقلاب اسلامی بر اصل "جهاد تبیین" به مثابه سلاحی محکم و موثر در رویارویی با دشمنان، بدخواهان انقلاب اسلامی و مخالفان همگرایی پیروان آخرین و کامل ترین دین آسمانی هستیم.1402/03/14
13:01:26
5.0 / 5
81
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
نور معرفت

nooremarefat.ir - مالکیت معنوی سایت نور معرفت متعلق به مالکین آن می باشد