نور معرفت
آیت الله اعرافی:

حضرت معصومه(س) نمادی از دید اسلام به زن است

حضرت معصومه(س) نمادی از دید اسلام به زن است

به گزارش نور معرفت، قم مدیر حوزه های علمیه کشور اظهار داشت: حضرت فاطمه زهرا(س)، حضرت زینب(س) و حضرت معصومه(س) جزو زنان تراز و عالی مقام اسلام هستند.


حجت الاسلام والمسلمین مهدی احمدی معاون فرهنگی حرم مطهر حضرت معصومه(س) به همراه تعدادی از مدیران فرهنگی حرم مطهر امروز پنج شنبه ۱۱ خردادماه با آیت الله علیرضا اعرافی مدیر حوزه های علمیه کشور دیدار و گفت و گو کردند.
به گزارش نور معرفت به نقل از ایسنا، آیت الله علیرضا اعرافی ظهر امروز در دیدار مدیران فرهنگی آستان مقدس حضرت معصومه(س)، اظهار داشت: حرم حضرت معصومه(س) و قم جایگاه رفیع بین المللی دارد.
وی با اشاره به این که قم، حرم حضرت معصومه(س)، جمکران و حوزه نمادهای بین المللی ایران، اسلام و تشیع هستند، مطرح کرد: قم دارای شعاع وسیع بین المللی است و این مساله در شعاع پرتوی بین المللی حضرت معصومه(س)، حوزه و انقلاب اسلامی است.
مدیر حوزه های علمیه کشور با اعلان اینکه باید بدنبال شکوفاتر شدن این جایگاه و نقش بین المللی حرم مطهر باشیم، عنوان کرد: گردشگر هایی که از حرم حضرت معصومه(س) بازدید می کنند، مبلغان انقلاب اسلامی و تشیع هستند.
وی با اشاره به این که رویکرد فعلی باید ادامه داشته باشد، اشاره کرد: این رویکرد قابلیت جامع تر شدن، کامل تر شدن و عمیق تر شدن را دارد که باید در دستورکار قرار بگیرد.
آیت الله اعرافی با اعلان اینکه برنامه های حرم مطهر باید پیوست بین المللی داشته باشد، اشاره کرد: رویکرد بین المللی نیازمند راهبرد مشخص و سند نویسی است.
وی با اشاره به این که در آمیختگی حرم مطهر با حوزه، علوم و معارف اسلامی از اهمیت بسیاری برخوردار است، تصریح کرد: نمونه بارز این درآمیختگی را می توان در نجف اشرف دید و بعد از آن در قم شاهد این مساله هستیم.
مدیر حوزه های علمیه کشور با اعلان اینکه امروز حوزه به اوج شکوفایی خود رسیده است، افزود: باید هم افزایی و تعامل حوزه و حرم مطهر افزایش پیدا کند.
وی با اشاره به این که حضرت معصومه(س) نمادی از دید اسلام به زن است، بیان کرد: حضرت فاطمه زهرا(س)، حضرت زینب(س) و حضرت معصومه(س) جزو زنان تراز و عالی مقام اسلام هستند.
آیت الله اعرافی با اعلان اینکه می توانیم از ظرفیت حرم حضرت معصومه(س) برای تبیین الگوی اسلامی و معرفی چهره درخشان زن مسلمان استفاده نمائیم، اظهار داشت: برای تحقق این مساله نیازمند برنامه ریزی مستمر هستیم که باید در دستورکار قرار بگیرد.
وی اتصال حرم مطهر به مردم قم را مدنظر قرارداد و اضافه کرد: برقراری ارتباط با مردم یک اقدام بزرگ است چونکه فرهنگ و آگاهی مردم قم سبب شد فرهنگ اسلام و تشیع را پذیرفته و به جایگاه حضرت معصومه (س) احترام بگذارند.
مدیر حوزه های علمیه با اشاره به این که در طرح ها و توسعه ها باید حرم مطهر بیش از پیش دیده شود، عنوان کرد: امروز اتفاقاتی که پیرامون حرم مطهر رقم می خورد نیازمند بازبینی با رویکرد حرم مطهر و حوزه علمیه است.
وی با اعلان اینکه شهرسازی و معماری در اطراف حرم مطهر باید متناسب با روح حرم مطهر باشد، مطرح کرد: حرم حضرت معصومه (س) کانون علم و حوزه است و باید این نگاه مبنی تصمیم گیری های طرح های مختلف پیرامون حرم مطهر باشد.
آیت الله اعرافی با اشاره به این که در شهرسازی و مبلمان شهری از نمادهای حرم مطهر و حوزوی استفاده شود، اشاره کرد: این موضوعات بارها به مسئولین بیان شده است ولی امروز تاکید بیش تری بر این نکات داریم.
وی با اعلان اینکه حرم مطهر می تواند در مباحث مطالعاتی و راهبری پیشران باشد، اشاره کرد: تاریخ حرم مطهر حضرت معصومه(س) بسیار گسترده است که می تواند پیام های مختلفی را ارائه کند.
مدیر حوزه های علمیه کشور با اشاره به این که باید به مباحث فرهنگی حرم مطهر نگاه هنری داشته باشیم، تصریح کرد: هنر در نگاه اسلام بسیار اقدام ارزشمندی است که در جذب نسل جوان بسیار موثر است.
کتابخانه آستان مقدس حضرت معصومه(س) با عمری بیش از ۸۵۰ سال
سپس حجت الاسلام والمسلمین مهدی احمدی معاون فرهنگی آستان مقدس حضرت معصومه(س) با اشاره به این که معاونت فرهنگی ۵ مجموعه دارد، اظهار داشت: در این بخش ها بدنبال ساماندهی نشر معارف است.
وی با اشاره به این که آموزش در دو بخش عمومی برای زوار و تخصصی برای خادمین دنبال می شود، مطرح کرد: بیش از ۱۲۰ هزار نفر از دوره های معارفی و قرآنی دوره ی جدید مرکز قرآن و حدیث بهره مند شده اند.
معاون فرهنگی آستان مقدس حضرت معصومه(س) با اعلان اینکه بخش پژوهش در سه محور مطالعات راهبردی زیارت، دانشنامه آستان مقدس و مطالعات راهبری بانوان دنبال می شود، عنوان کرد: امروز بیش از ۸۵۰ سال از عمر کتابخانه آستان مقدس حضرت معصومه(س) می گذرد.
وی با اشاره به این که در آبان ماه امسال همایشی به این مناسبت برگزار می شود، اشاره کرد: قدمت این کتابخانه می تواند بیش تر هم باشد ولی قدیمی ترین سند برای ۸۵۰ سال پیش است.
حجت الاسلام والمسلمین احمدی با اعلان اینکه گنجینه های بسیاری در این کتابخانه وجود دارد، اشاره کرد: یکی از بهترین این گنجینه ها، گنجینه قرآن است که دارای قرآن های چاپی بی نظیر و خاص است.
وی افزود: موزه آستان مقدس حضرت معصومه(س) نیز اولین موزه کشور است ولی به سبب محدودیت مکان خیلی از آثار آن به معرض نمایش گذاشته نمی شود.
معاون فرهنگی آستان مقدس حضرت معصومه(س) از توجه به موزه فرهنگی و معارفی یاد کرد و اظهار داشت: برای اولین بار با حفظ فنون و اصول موزه داری چینش اشیاء موزه به شکلی است که مخاطب با سیر اسلام، تشیع، هجرت حضرت معصومه(س)، مدیریت حرم و... آشنا می شود.
وی با اشاره به این که در انتشارات نیز رویکرد های مختلفی در دستور کار قرار دارد، تصریح کرد: ازجمله اصلی ترین این رویکردها توجه به نگارش به روز و متناسب با سلیقه مخاطبین است.
حجت الاسلام والمسلمین احمدی با اعلان اینکه گردشگر های مختلفی به حرم حضرت معصومه(س) مراجعه می کنند، افزود: ظرفیتهای لازم برای تبیین مبانی اسلام، تشیع، اهل بیت(ع) و... برای این گردشگر ها فراهم گشته است.
وی با اشاره به این که بخش رسانه و فضای مجازی آستان مقدس حضرت معصومه(س) نیز برنامه های مختلف حرم مطهر را پوشش می دهد، بیان کرد: همین طور در بخش تبلیغات نیز اطلاع رسانی های لازم و فضاسازی های مناسب در حال انجام است.
معاون فرهنگی آستان مقدس حضرت معصومه(س) با اعلان اینکه در روز میلاد حضرت معصومه(س) تلاش شد جشن های مختلفی در سطح کشور برگزار شود، اظهار داشت: همین طور در این ایام پویش بهترین دختر دنیا نیز اعلام گردید.
او در آخر اشاره کرد: ظرفیت آستان مقدس حضرت معصومه(س) بی نظیر است و می توان بیش از پیش شاهد انجام اقدامات مختلف در این آستان باشیم.
منبع:

1402/03/12
13:48:02
5.0 / 5
124
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
لینک دوستان نور معرفت
نور معرفت

nooremarefat.ir - مالکیت معنوی سایت نور معرفت متعلق به مالکین آن می باشد