نور معرفت
آیت الله رمضانی:

مردمی ترین انقلاب هم در حدوث و هم در بقا انقلاب اسلامی ایران است

مردمی ترین انقلاب هم در حدوث و هم در بقا انقلاب اسلامی ایران است

به گزارش نور معرفت، همایش بین المللی ˮانقلاب اسلامی و جامعه معاصر؛ فرصت ها و چالش هاˮ امروز دوشنبه (۸ خردادماه) با حضور آیت الله رضا رمضانی دبیرکل مجمع جهانی خاندان (ع) در پردیس مرکزی دانشگاه تهران برگزار گردید.


به گزارش نور معرفت به نقل از ایسنا، آیت الله رمضانی طی سخنانی در این همایش با اشاره به اینکه اسلام و قرآن دارای قانون است اضافه کرد: اسلام، عقلانیت محور و معنویت محور و عدالت محور و کرامت گرا است. این اسلامی است که از آن سخن به میان می آید و دارای فلسفه سیاسی است.
وی اظهار نمود: در اروپا و آمریکا بیشتر از چهار هزار معنویت بدلی وجود دارد که وقتی آنها را مطالعه می نماییم می بینیم که دو خصوصیت مسئولیت گریزی و مسئولیت ستیزی وجه مشترک آنها است.
دبیرکل مجمع جهانی خاندان (ع) تصریح کرد: دین را نباید یک تجربه فردی تلقی نمود، بلکه دین برای ساحت های مختلف و متنوع انسان است و یک نوع جمع گرایی هم در رابطه با انسان دارد. چون انسان فرجام خواه است و به همین جهت، دین هم به ساحت دنیا و هم آخرت توجه دارد.
عضو خبرگان رهبری با اشاره به اینکه نظام بر پایه رهبریِ برخاسته از اعتقاد عقیدتی و کلامی، شکل گرفته است خاطرنشان کرد: بحث ولایت از بحث های مهمی است که در حوزه کلام و فقه به شکل های مختلف مطرح گردیده است. نظام را وقتی تعریف می کنند یک محتوا و قالب درنظر گرفته اند و این به شکلی جمع بین سنت و تجدد است.
آیت الله رمضانی اظهار داشت: انقلاب از مدرنیته و تجدد بی قید و شرط کاملا پرهیز دارد. هیچ وقت نمی خواهد اباحی گری و ولنگاری را ترویج دهد. قالب انقلاب جمهوریت است و مردمی ترین انقلاب هم در حدوث و هم در بقا انقلاب اسلامی ایران است.
وی افزود: یکی از مهم ترین وظایفی که بر عهده مراکز علمی است، تبیین درست فلسفه سیاسی اسلام و پاسخ به پرسش ها و شبهاتی است که باید مورد تاکید و توجه قرار بگیرد.
دبیرکل مجمع جهانی خاندان (ع) با اشاره به اینکه نظام باید نیروهای کارآمد را در قسمت های مختلف مدیریتی تربیت کند اضافه کرد: مردمی بودن و همبستگی اجتماعی که در انقلاب وجود دارد نباید به هیچ وجه صدمه ببیند. این در قسمت های مختلف ازجمله حضور مردم در راهپیمایی ها و در انتخابات خویش را نشان داده است و باید روز به روز تقویت شود.
آیت الله رمضانی "رشد علمی و فناوری"، "استقلال و پیشگیری از دخالت بیگانگان"، "ایستادگی در مقابل ظلم و پشتیبانی از مظلومین" را از دیگر فرصت ها و قوت های نظام عنوان نمود و اظهار داشت: در ابتدای انقلاب، تقابل بین بلوک شرق و غرب بود. امروز دیگر چنین چیزی مطرح نیست بلکه تقابل بین اسلام و استکبار به وجود آمده است.
وی اظهار داشت: امام علی (ع) در روایتی چهار عامل را سبب شکست دولت ها معرفی کرده است که آن حضرت می فرماید: فروپاشی و شکست دولت ها و تمدن ها به چهار چیز است: ضایع کردن اصول (مسائل مهم)، سرگرم شدن به فروع (امور کم اهمیت)، به کار گماردن آدم های پست و کنار گذاردن انسان های فاضل.
آیت الله رمضانی با اشاره به اینکه ابن خلدون هم فراز و فرود دولت ها و تمدن ها را دوران فتح، دوران قدرت، دوران تجمل و غرور کاذب و انحطاط دانسته اظهار نمود: اگر همبستگی اجتماعی که بعنوان یک رکن بود از بین برود حاکمیت روابط حکمفرما خواهد شد. اگر در یک نظام روابط به جای ضوابط بعنوان یک مبنا قرار بگیرد ضربه های خویش را بطور قطع به نظام وارد خواهد نمود.
عضو مجلس خبرگان رهبری اضافه کرد: اگر دنیاگرایی و مصرف زدگی در بین مسؤلان شایع شود و به تبع آن در بین مردم هم شکل بگیرد عامل انحطاط، انقلاب و نظام خواهد بود.
دبیرکل مجمع جهانی خاندان (ع) اظهار داشت: هویت فرهنگی ما برخاسته از اسلام عقلانیت محور، معنویت محور، عدالت محور و کرامت گرا است. خروجی فرهنگ لیبرال اباحی گری و ولنگاری است، اما در فرهنگ دینی مسئولیت پذیری حاکم است.
وی تصریح کرد: مهم ترین دستاورد نظام اینست که دین در زمینه اجتماعی ظهور و بروز کرده است.
آیت الله رمضانی در انتها "تقابل ملی گرایی و اسلام گرایی"، "تشدید قوم گرایی"، "تضعیف ولایت فقیه و رهبری"، "تفرقه و اختلافات داخلی"، "تضعیف اندیشه و روحیه انقلابی و جهادی" و غفلت از پرورش نیروی انسانی را از دیگر تهدیدات و چالش های نظام عنوان نمود.
در همایش بین المللی انقلاب اسلامی و جامعه معاصر؛ فرصت ها و چالش ها که به همت مطالعات عالی انقلاب اسلامی دانشگاه تهران و با مشارکت مجمع جهانی خاندان (ع) و با هدف تبیین نقش انقلاب اسلامی در جامعه معاصر و بررسی عوامل ایستایی و پویایی جامعه و فرصت ها و چالش های آن برگزار شد.
محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، حجت الاسلام والمسلمین رستمی رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها هم در این همایش حضور داشتند.
منبع:

1402/03/09
10:27:14
5.0 / 5
66
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
نور معرفت

nooremarefat.ir - مالکیت معنوی سایت نور معرفت متعلق به مالکین آن می باشد