نور معرفت
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی تأكید كرد:

بهره گیری از آموزه های قرآنی در سیاستگذاری و تدوین اسناد راهبردی

بهره گیری از آموزه های قرآنی در سیاستگذاری و تدوین اسناد راهبردی

به گزارش نور معرفت، حجت الاسلام خسروپناه اظهار داشت: یکی از مهم ترین کارهایی که شورای توسعه فرهنگ قرآنی کشور باید پیگیری کند، راندمان و بهره گیری از آموزه های قرآنی در سیاستگذاری و تدوین اسناد راهبردی کشور است.


به گزارش نور معرفت به نقل از مهر، حجت الاسلام عبدالحسین خسروپناه، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در حاشیه بازدید از آزمون اعطای مدرک تخصصی به حافظان قرآن کریم با تقدیر از سازمان دارالقرآن الکریم سازمان تبلیغات اسلامی در برگزاری این آزمون اظهار داشت: حدود ۱۰ هزار نفر در کل کشور در این آزمون شرکت کردند که کاری بسیار مهم و بهادار است و به جمهوری اسلامی در جهان اسلام اعتبار بین المللی می دهد و این کشور را به عنوان یک کشور قرآنی معرفی می کند. پس جا دارد از همه مسئولان سازمان تبلیغات اسلامی تشکر کنم که این کار بهادار را پیگیری می کنند. وی با اشاره به اینکه کارهای قرآنی منحصر به حفظ قرآن نیست، اظهار داشت: قسمتی از کارهای قرآنی مربوط به مباحث هنر قرآنی همچون نگارگری، خوشنویسی، صنایع دستی و… است که از مضامین و مفاهیم قرآنی استفاده می نماید و به نشر معارف قرآن می پردازد.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی اضافه کرد: همه کارهای مربوط به حفظ قرآن، پرداختن به زوایای هنری مفاهیم قرآن و برخی از تکنولوژیهای جدید در زمینه قرآن مفید می باشد، از همه این امور مهم تر این است که بیندیشیم که چگونه قرآن را در عرصه زندگی و علوم پیاده نماییم.

این استاد حوزه علمیه اشاره کرد: اگر علوم انسانی با قرآن پیوند بخورد بطور قطع نظریه های نوینی در زمینه علوم انسانی همچون نظریه هویت، نظریه شخصیت و نظریه فرهنگی به دست می آید اما ما هنوز از نظر علوم انسانی به قرآن نگاه نکردیم و تأمل قرآنی نداشتیم.

خسروپناه اضافه کرد: البته در زمینه علوم طبیعی، برخی ها تلاش کردند بعضی نظریه های علوم طبیعی را از قرآن استخراج کنند و گاه گرفتار تطبیق، تحلیل و تفسیر به رأی هم شدند. اما حوزه علوم انسانی فرق دارد چون موضوع علوم قرآن، انسان طریق الی الله است؛ انسانی که به سمت خدا سوق پیدا می کند. پس می توان از نظر قرآن بهره فراوانی در علوم انسانی برد.

رییس شورای توسعه فرهنگ قرآنی کشور بسط مفاهیم قرآنی در ابعاد مختلف زندگی انسان را مورد تاکید قرار داد و اظهار داشت: اگر خانواده، قرآنی شود، جامعه قرآنی می شود. وقتی جامعه، قرآنی شد تمدن نوین اسلامی یک تمدن قرآنی خواهد شد.

وی توسعه محتوایی قرآن کریم در دانشگاه ها و حوزه های علمیه را یکی از برنامه های جدی شورای توسعه قرآنی ذکر کرد و اظهار داشت: همان گونه که در زمینه های علمیه، درس خارج فقه برگزار می گردد تلاش می نماییم درس خارج آیات الاحکام در زمینه های علمیه رواج پیدا کند. بطورمثال در زمینه های علمیه آموزش فلسفه و حکمت اسلامی داریم. اگر آیات حکمی، سیاسی و اجتماعی قرآن ملاک قرار بگیرد و در کنار فقه سیاسی، آیات سیاسی؛ در کنار فقه اجتماعی آیات اجتماعی و در کنار حکمت اسلامی، آیات حکمی قرآن تدریس گردد، به توسعه محتوایی قرآن کریم منجر می شود؛ در دانشگاه ها هم حضور آیات قرآن در علوم انسانی خیلی کاربرد دارد.

خسروپناه، راندمان و بهره گیری از قرآن در سیاستگذاری را یکی از مهم ترین اقدامات شورای توسعه فرهنگ قرآنی کشور ذکر کرد و اضافه کرد: در تدوین سند فرهنگ امور ورزشی، صنعتی، میراث فرهنگی، صنایع دستی، گردشگری، هوش مصنوعی و ده ها سند دیگر که وظیفه شورای انقلاب فرهنگی، راهبردی و سپس راهبری دستگاهها است، از ظرفیت و آموزه های آیات قرآن استفاده می نماییم.

رییس شورای توسعه فرهنگ قرآنی کشور اشاره کرد: شورای توسعه فرهنگ قرآنی به عنوان عالی ترین شورای تصمیم گیری امور قرآنی باید در ستادهای چهارگانه علم و فناوری، تعلیم و تربیت، ستادی، فرهنگی و اجتماعی و خانواده و زنان حضور جدی داشته باشد.

وی کاربست قرآن در سبک زندگی را مهم ترین و محوری ترین فعالیت قرآنی دانست و بیان کرد: شرط تمدن قرآنی این است که قرآن در سبک زندگی دانشی، بینشی، منشی، گرایشی، انگیزشی و کنشی انسان سرایت پیدا کند. بدین سبب توجه به حفظ و تفسیر موضوعی آیات منتخب که به ساحت های چندگانه سبک زندگی ارتباط دارد باید مورد تاکید باشد و اگر به قرائت، حفظ، فهم، تدبر، تعقل و عمل به مفاهیم این آیات توجه گردد، مفاهیم قرآنی در جان همه مردم نفوذ می کند.


منبع:

1402/02/17
10:35:24
5.0 / 5
185
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
نور معرفت

nooremarefat.ir - مالکیت معنوی سایت نور معرفت متعلق به مالکین آن می باشد